"Eze"
"Eze"

Stranci u Superligi: Od Liberije i Čada do Palestine

Vreme čitanja: 4min | sub. 20.09.14. | 10:16

U našem elitnom šampionatu ove jeseni manje stranaca nego prethodnih sezona. Čak 67 igrača ima barem dvojno državljanstvo, većina ih je s prostora bivše Jugoslavije, a samo je 18 „pravih legionara“: četvorica iz Gane, po trojica iz Brazila i Senegala, a tu su i predstavnici „egzotičnih“ zemalja

Eze

Što zbog  teške finansijske situacije u kojoj se nalazi većina klubova, što zbog lošeg iskustva s brojnim belosvetskim „polovnjacima“, tek ove jeseni na srpskim superligaškim terenima je znatno smanjen broj stranaca, a posebno onih van prostora nekadašnje Jugoslavije. Iako su tokom pripremnog perioda prodefilovali mnogi fudbalski anonimusi sa svih krajeva planete – pristigli po pravilu zahvaljujući „preporukama menadžera koji su se kleli u njih“ – retki su se zadržali i izborili za kakve-takve ugovore.

Izabrane vesti

Okreni-obrni, po završetku letnjeg prelaznog roka, domaći klubovi na platnim spiskovima imaju 67 fudbalera koji imaju barem dvojno državljanstvo. Međutim, samo je 18 pravih „legionara“, i to iz 10 zemalja, van teritorije bivše Jugoslavije, dok ih je minulog proleća bilo skoro tridesetak.

Sa četvoricom predstavnika najzastupljenija je Gana, možda i zbog naših dobrih fudbalskih veza, pošto su reprezentaciju ove zemlje vodili ili vode Rajevac, Dujković i Stevanović. U Superligi će nastupati trojica Brazilaca i Senegalaca, dvojica Nigerijaca, te po jedan igrač iz Obale Slonovače, Liberije, Čada, Ekvadora, SAD i – Palestine!

---------------------------------------------
TRI STRANCA I TRI „JUGOSLOVENA“

Prema propozicijama, klub na utakmici može da ima četvoricu stranaca u protokolu, a trojicu na terenu. Ipak, aktuelan je predlog od čelnika FS Srbije da od sezone 2015/2016. timovi mogu da registruju šest stranaca, od toga trojicu sa prostora bivše Jugoslavije.

Stranaca ima u Superligi, ali i Prvoj ligi Srbije. Ivanjički Javor koji je godinama bio rasadnik „legionara“ i odskočna daska za Dijaru, Eliomara i Onjila, sada je spao samo na tri slova – Valiđa, Gafurova i Ađurua, koliko ima i Sloga iz Petrovca na Mlavi: Banda, Apija (Gana) i Okono (Nigerija).

--------------------------------------------

U odnosu na prošli šampionat više nema Daude (Vitese), Onjila (Ermis Aradipu), Arauha (Alijansa Lima), Eliomara (Pjerikos Katerini), Gaja (bez angažmana), ali i mnogobrojnih „epizodista“ – Bulata, Dana, Velingtona...
“Napustio sam Zvezdu iz dva razloga: jer su mi dugovali novac i jer je klub kažnjen neigranjem u evropskim kupovima”, rekao je nedavno za peruanske medije Migel Arauho koji je svojevremeno na Marakanu doveden kao jedan od najtalentovanijih južnoameričkih defanzivaca.

Nešto ranije srpski fudbal napustili su i Ivanov, Đemba Đemba, Manga, Evandro, Kadu, Asamoa, Oumaru, El Monir..., ali niko od njih ipak nije dostigao ni popularnost, a ni prikazane igre kakve su svojevremeno demonstrirali, na primer, Brazilci Kleo i Žuka, Ekvadorac Kastiljo, Portugalac Moreira...

Ukah

Nigerijac Obijora Odita, svojevremeno ljubimac navijača Partizana i jedan od najboljih strelaca Superlige, vratio se u Srbiju, ali u redove Voždovca, za koji bi konačno trebalo da debituje sledećeg vikenda protiv OFK Beograda, pošto su Zmajevi nestrpljivo iščekivali neophodna dokumenta za registraciju 31-godišnjeg golgetera. Uz njega najduži staž na srpskim terenima ima Betolingar Misdongard, napadač čačanskog Borca i povremeni reprezentativac Čada koji je igrao za Crvenu zvezdu, Metalac i lučansku Mladost, a četiri kluba u Srbiji promenio je i Ekvadorac Batioha koji se posle Novog Sada, Inđije i OFK Beograda obreo u niškom Radničkom.

Za razliku od prethodnih godina, kada su prednjačili po broju, ali i kvalitetu „legionara“, u Partizanu i Crvenoj zvezdi su se odlučili za domaće snage. Crno-beli pored četvorice Crnogoraca i jednog Slovenca, u svojim redovima imaju i internacionalca Ismalea Beka Fofanu iz Obale Slonovače, koji se međutim, nije naigrao u Humskoj. Na drugoj strani, crveno-beli računaju na Slovenca Pečnika, Makedonca Avramovskog, Pavićević ima i crnogorski pasoš, a mladi Luka Jović dvojno državljanstvo BiH. Jedinog „pravog“ stranca, Senegalca Mamadua Mbođa koji je na Marakanu stigao ovog leta, crveno-beli su prosledili na pozajmicu u Napredak.

-------------------------------------
SKOLARIJEV LJUBIMAC U PAZARU

Interesantan igrač je i Brazilac Bruno de Oliveira Matos (24) koji je ovog leta stigao u Novi Pazar, ali još nije spreman, pa nije ni debitovao. Njega je, naime, već sa 20 godina u prvi tim Palmeirasa gurnuo doskorašnji selektor Selekaa Luis Felipe Skolari.

------------------------------------

Kruševljani su upravo i klub sa najviše „legionara“, čak četvoricom – uz već pomenutog Mbođa, tu su Brazilac Velker, Senegalac N’Diaje i Frimpong iz Gane, dok se mlađani Obeng Regan, kao zvezda prelaznog roka, preselio u Čukarički koji je angažovao i Nigerijca Ugočukvua Ukaha. Najpoznatije ime među svima njima, bez ikakve dileme je Fredi Adu, 25-godišnji Amerikanac poreklom iz Gane, kojem su pre čitave decenije predviđali budućnost poput Mesija i Ronalda, i koji je u američkoj MLS ligi debitovao sa samo 14 godina! Međutim, od tada je njegova karijera u stalnom padu pa je prodefilovao kroz Benfiku, Monako, Belenenses, Aris, Rizespor, Filadelfiju i Baiju, a u reprezentaciji SAD poslednji meč odigrao je još 2011. godine (u mladoj selekciji je na 33 utakmice postigao 16 golova).

Frimpong

Veoma interesantan je i poslednji stranac pristigao u Srbiju – Havijer Antonio Kohene Mereles, 27-godišnjak koji je rođen u Paragvaju, ali igra za selekciju Palestine! Svojevremeno je na kratko boravio u argentinskom Riveru, a oprobao se i u Portugalu gde je branio boje Pakoš Fereire i Vitorije Setubal.

Za razliku od Napretka koji ima četvoricu „pravih“ stranaca, šest klubova nemaju nijednog, među njima i OFK Beograd, ali zato Romantičari sa Karaburme imaju čak šestoricu igrača sa pasošima Crne Gore, BiH ili Makedonije.

SVI STRANCI U SRBIJI
Lukas PJASENTIN             (Brazil/Čukarički)
Ugočukvu UKAH               (Nigerija/Čukarički)
Obeng REGAN   (Gana/Čukarički)
Abdul OBUOBI  (Gana/Donji Srem)
Fredi ADU           (SAD/Jagodina)
Frajdej EZE          (Nigerija/Mladost L.)
Abraham FRIMPONG     (Gana/Napredak)
Ibrahim NDIAJE (Senegal/Napredak)
Tajanan VELKER                (Brazil/Napredak)
Mamadu MBOĐ               (Senegal/Napredak)
Ismael B. FOFANA           (O. Slonovače/Partizan)
Džozef KUĐOE  (Gana/Radnički K.)
Augusto BATIOHA           (Ekvador/Radnički N.)
Obijora ODITA   (Senegal/Voždovac)
Roberts OMEGA               (Liberija/Borac)
Havijer KOHENE                (Palestina/Borac)
Betolingar MISDONGARD             (Čad/Borac)
Bruno de MATOS             (Brazil/Novi Pazar)

NAPOMENA: igrač, zemlja, klub.

PO KLUBOVIMA
NAPREDAK         6/4
BORAC  5/3
ČUKARIČKI          4/3
DONJI SREM       1/1
JAGODINA          6/1
PARTIZAN           6/1
MLADOST L.       2/1
RADNIČKI (K)     3/1
RADNIČKI (N)    4/1
VOŽDOVAC        6/1
NOVI PAZAR      1/1
C. ZVEZDA           4/0
OFK BEOGRAD  6/0
VOJVODINA       6/0
RAD       5/0
SPARTAK             2/0

NAPOMENA: klub, broj igrača koji imaju barem dvojno državljanstvo i broj stranaca van prostora bivše SFRJ


tagovi

ČukaričkiSuperligaJagodinaBetolingar MisdongardFredi AduFK PartizanNapredak KruševacFK Crvena zvezda

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara