PREDSTAVLJAMO KLUBOVE: Sankt Pauli – simbol otpora fašizmu
Vreme čitanja: 6min | sre. 06.08.14. | 12:41
Klub s dokova Hamburga više je poznat po kultnom statusu među zagriženim levičarima nego značajnijim fudbalskim rezultatima. „Večiti“ član Bundeslige 2 i ove sezone biće atrakcija takmičenja koje startuje u petak
Sankt Pauli ne bi bio to što jeste da se i oko njegovog osnivanja ne vode polemike. Više je verzija o počecima popularnih Gusara, a prema opšte prihvaćenoj klub je konstituisan 1899. kao neformalna grupa entuzijasta, u istoimenom kvartu Hamburga, blizu čuvenih dokova i velike ulice "crvenih fenjera" (Riperban), gde su mornari s prekookeanskih brodova obično tražili "razonodu" posle dugih putovanja. Prvi poluprofesionalni meč odigrao je 1907. protiv tima koji je sastavio lokalni plivački klub. Zvanično, Sankt Pauli je osnovan 15. maja 1910. pod nazivom Sankt Pauli TV i nastupao je u Krajcligi, tada najnižoj u nemačkom fudbalskom sistemu nadmetanja. Pod ovim nazivom funkcionisao je do 1924, kada se deo sastava izdvojio i oformio današnji Sankt Pauli.
Svoj premijerni nastup u Gauligi nordmark, najvišem rangu takmičenja tadašnje Pruske, Gusari su imali 1934. Iste godine postali su jedan od 16 timova u sistemu takmičenja kojeg je organizovao Treći rajh, što je paradoksalno za tim koji će potom postati simbol otpora fašizmu i desničarskim idejama. Posle nekoliko ispadanja iz ove lige u njoj su nastupali od 1942. pa sve do sloma nacističke Nemačke.
Izabrane vesti
Posle Drugog svetskog rata, preciznije od 1947, Pauli je nastavio da igra u takzvanoj Oberligi (četvrta liga Nemačke). Sezonu 1947/1948. završio je kao drugoplasiran, posle čega se konačno obreo u nacionalnom šampionatu, gde je u polufinalu izbačen od tada sjajnog Nirnberga. Sankt Pauli je ranih pedesetih nastavio sa dobrim igrama, ali nije uspevao da dođe do samog vrha tabele, pre svega zbog velikog gradskog rivala, daleko bogatijeg Hamburgera kojem je uvek gledao u leđa. Kasnih pedesetih i početkom šezdesetih Gusari su uglavnom završavali na četvrtom mestu tabele.
Bundesliga kakvu danas poznajemo osnovana je 1963. Hamburger, Verder Bremen i Ajntraht Braunšvajg ušli su u najelitnije takmičenje kao najbolje kvalifikovani timovi Oberlige, ali ne i Sankt Pauli koji je ostao u Regionalnoj ligi, grupa Sever. Usledile su godine pune frustracija za navijače Gusara, usled mnogobrojih neuspešnih pokušaja kluba da se domogne elite. Uspeh Bundeslige i razvoj profesionalnog fudbala u Zapadnoj Nemačkoj doprineo je formiranju Bundeslige 2, popularne Cvajte koja je osnovana 1974. Sankt Pauli postao je njen sastavni deo i konačno 1977. postao pobednik ove divizije. Ipak, u Bundesligi uspeo je da "preživi" samo jednu sezonu. Da sve bude još gore i Paulijev povratak u Cvajtu bio je kratkog daha. Klub je 1979. došao na ivicu bankrota, izgubivši licencu za takmičenje. Izbačen je u Oberligu, grupa Sever (sada treći rang). Uprkos dobrim igrama finansijska situacija godinama je bila veoma loša, pa se klub oporavio i vratio u Cvajtu tek 1984.
Upravo polovinom osamdesetih Sankt Pauli je stekao status kultnog kluba, a u najvećoj meri za to bio je zaslužan već pomenuti položaj stadiona. U godinama posle rata stvorila se specifična zajednica radnika, umetnika i disidenata u Riperbanu, poznatom po živopisnom noćnom životu i alternativnoj sceni veoma bliskoj političkoj levici. Logično, njeni pripadnici su za svoj omiljeni klub izabrali Sankt Pauli. Pristalice kluba su ubrzo kao svoj zvanični amblem usvojili piratsku zastavu sa prepoznatljivom mrtvačkom lobanjom i ukrštenim kostima, a Gusari su ubrzo postali prvi klub u Nemačkoj koji je zvanično najstrožije zabranio bilo kakva desničarska obeležja i aktivnosti na svom stadionu Milerntor, upravo u vreme kada je fašizam doživljavao ekspanziju među huliganima širom Evrope.
Navijači Sankt Paulija su decidirano protiv rasizma, homofobije i seksizma, a poznati su njihovi prijateljski odnosi s pristalicama škotskog Seltika. Početkom osamdesetih prosečan broj gledalaca na Milerntoru nije prelazio cifru od 1.600, dok se ta cifra kasnih devedesetih popela na 20.000 ili pun kapacitet stadiona. Sastavni deo ove kultne družine činili su i nemački pank bendovi koji su ujedno bili i pristalice kluba, a nemački mediji nazvali su ih "pirati lige" ili "javna kuća lige", najblaže prevedeno. U svakom slučaju, klub je konstantno ulazio u ligu i ispadao iz nje u više navrata tokom osamdesetih i devedesetih.
Sankt Paulijev povratak u Bundesligu 2001. ponovo je bio kratkog veka. Gusari su opstali samo jednu sezonu, ali pamti se još uvek pobeda protiv Bajerna, tada klupskog prvaka sveta. Ipak, klub je završio na dnu tabele, najviše zbog loših poslovnih poteza klupskog rukovodstva. Usledili su ponovni raskol u timu, odlazak u treću ligu, česte smena trenera i novi finansijski problemi koji su klub ponovo doveli do ivice bankrota. Spas su donele donacije navijača i dobre igre u nemačkom Kupu (za polufinale Pauli je od nagrada i TV prava inkasirao 1.000.000 evra).
Gusari su se vratili u Cvajtu 2007, a posle dužeg vremena i u Bundesligu u sezoni 2010/2011. Upravo tada uspeli su i da pobede svog najvećeg gradskog rivala Hamburgera (prvi put posle 1977.), ali su kraj sezone ponovo dočekali na dnu tabele.
Nalazi se u hamburškom kvartu Sankt Pauli. Klub je uz pomoć navijača 1946. sagradio igralište pored metro-stanice, ali je ono 1961. srušeno da bi se napravilo mesto za jedan od gradskih parkova. U isto vreme započeta je izgradnja današnjeg stadiona koji je završen 1963. Ime „Vilhelm Koh stadion“ dobio je 1970. u čast nekadašnjeg predsednika, ali se 1998. ponovo vratilo staro ime Milerntor, pretpostavlja se zbog političkog pritiska, odnosno činjenice da je Koh bio član tada nepopularne stranke. Na godišnjoj Skupštini 2007. članovi Sankt Paulija odlučili su da ime stadiona ubuduće ne sme da se menja.
Kapacitet se više puta tokom istorije smanjivao i povećavao, a trenutno iznosi 29.063 mesta. Pred početak sezone 2010/2011. završena je obnova stadiona za koju je potrošeno 32 miliona evra. Za ovu svrhu klub je dobio sredstva od grada Hamburga u visini od 5.500.000 eura.
TRENERSKA LEGENDA - MIHAEL LORKOVSKI
Sankt Pauli su kroz istoriju maltene isključivo predvodili nemački treneri. Jedan od njih je i Mihael Lorkovski koji je Gusare dva puta vraćao u Cvajtu - 1984. i 1986. To mu je pošlo za rukom i sa ekipom Lubeka 1995. Ipak, Lorkovski je najveći uspeh postigao 1992. sa ekipom Hanovera 96, takođe članom Cvajte, koja je ušla u istoriju nemačkog fudbala kao jedini tim koji je osvojio nemački Kup, a da nije iz elitnog ranga. Mihael je Sankt Pauli predvodio još jedanput u sezoni 1992/1993. i tako stekao zavidan staž na klupi Gusara koji su poznati po čestom menjanju trenera.
IGRAČKA LEGENDA - FRANC GERBER
Zaigrao je u prvom timu Bajerna 1971. sa tek napunjenih 17 godina. Ipak, posle jednog nastupa prosleđen je u Sankt Pauli koji je tada nastupao u drugoj ligi i odmah se nametnuo u timu koji je završio sezonu pri vrhu tabele. Ipak, povratak u elitni rang je izostao, slična priča ponovila se i naredne sezone, ali uprkos činjenici da klub nije napredovao, mladi Gerber jeste. Stekao je epitet najboljeg strelca Nemačke, uz čak 51 gol na 55 utakmica.
Takav igrač nije promakao prvoligašu Vupertaleru koji ga je 1974. doveo u svoje redove. Franc je naravno ponovo bio najbolji strelac, međutim klub je ispao iz elite i on se 1976. ponovo našao u redovima „pirata“ . S njim na čelu i uz njegovih 27 golova Sankt Pauli se konačno po prvi put dokopao Bundeslige u kojoj je ostao samo jednu sezonu, uz Gerberovih 16 pogodaka.
Gerber je zbog teške povrede kolena završio karijeru sa 34 godine.
SANKT PAULI
Osnovan: 1910.
Dresovi: braon
Stadion: Milerntor
Kapacitet: 29.063
Predsednik: Stefan Ort
Trener: Roland Vrabec
Trofeji: -
Poznati igrači: Jan Kocijan, Ari Hjelm, Kori Gibs, Deniz Bariš, Ivan Klasnić, Maks Kruze, Marijus Ebers, Pol Kaliđuri
Internet adresa: fcstpauli.com