Palermo: Problematični Sicilijanci
Vreme čitanja: 5min | pon. 07.04.14. | 21:45
Tokom istorije klub je imao mnogo uspona i padova, ali je prošle decenije odigrao značajnu ulogu u italijanskom fudbalu. Mada, često i zbog bizarnog ponašanja prvog čoveka Mauricija Zamparinija
Iako se to još uvek ne odražava na rezultate u međunarodnim takmičenjima, italijanski fudbal je u poslednje dve-tri sezone krenuo putem ozdravljenja. Mnogobrojni klubovi su pred početak ove sezone uložili ogromna finansijska sredstva, pa su kvalitet i neizvesnost Serije A na daleko višem nivou. Ljubitelji čuvenog Kalča su ove sezone mogli da uživaju u Derbiju dela kapitale (Roma – Lacio), Derbiju dela madonina (Milan – Inter), Derbiju dela Mole (Juventus – Torino), Derbiju dela laterna (Sampdorija – Đenova) i Derbiju dela skala (Verona – Kjevo), ali su ostali uskraćeni za žestoki Derbi dela Sičilija ili Derbi Sicilije između Katanije i Palerma. Za to je „odgovoran“ Palermo koji je prošle sezone ispao iz najvišeg ranga tamošnjeg fudbala, ali će sledeće gotovo sigurno ponovo zaigrati u Seriji A. Međutim, ove sezone bi vrlo lako u drugu ligu mogla da ispadne Katanija.
Izabrane vesti
Fudbalski klub Palermo, iz istoimenog grada i okruga Palermo na ostrvu Sicilija, zvanično je osnovan u aprilu 1898. pod nazivom Anglo Panormitan, iako postoje i podaci da koreni kluba vuku od 1. novembra 1900. godine. Takođe, postoje i različita mišljenja oko zvaničnog osnivača i prvog predsednika kluba. Jedni smatraju da je to nekadašnji engleski konzul u Palermu Džozep Vitaker, koji je praktično udario kamen temeljac fudbalskoj igri u ovom području, dok drugi izvori kažu da je klub osnovan od strane mladog studenta Ignacija Maja Pagama, Vitakerovog mlađeg kolege. Bilo kako bilo, prvi klupski tim činila su trojica Engleza i devetorica momaka iz Palerma, koji su prvu utakmicu odigrali 30. decembra 1900. godine, protiv neutvrđenog amaterskog engleskog tima i pobedili sa 5:0. Prvi zvanični meč tim iz Palerma odigrao je 18. aprila naredne godine, protiv Mesine i pobedio sa 3:2. Od 1907. klub je zvanično počeo da nosi naziv Palermo, ali i roze-crne dresove koji su danas zaštitni znak ovog sicilijanskog kluba. Posle Prvog svetskog rata klub je reorganizovan od strane mladih studenata i sportista, ali je 1927. ugašen zbog finansijskih dugova. Ipak, samo godinu dana kasnije, posle fuzije sa ekipom Vigor Palermo, ponovo je oživeo.
Tokom tridesetih godina 20. veka popularni Orlovi su prvi put dostigli značajnije visine. Već 1932. godine domogli su se čuvene Serije A, nakon čega su preseljeni na novi stadion Litorio u naselju Favorita. Taj objekat se danas zove Renco Barbera, po čemu je daleko poznatiji široj javnosti. Klub se u najvišem rangu zadržao do 1936. godine, kada je ispao u Seriju B i tamo 1. novembra odigrao prvi Derbi Sicilije sa Katanijom završen s rezultatom 1:1. Početak Drugog svetskog rata u ogromnoj meri je zakomplikovao funkcionisanje Palerma koji se ponovo našao u finansijskim problemima, zbog čega je bio i izbačen iz Fudbalske federacije, pa su ubrzo usledila nova spajanja sa lokalnim timovima i ponovno oživljavanje kluba.
Palermo je tokom gotovo svog kompletnog postojanja funkcionisao prilično nestabilno, može se reći neorganizovano, baš kao što je slučaj i danas. Kroz klub su tokom istorije prolazili veliki fudbalski asovi, kao što su Čestimir Vicpalek, Santijago Veranca, Roberto Ancolin, Đuzepe Furino i Franko Kausio koji su kao po pravilu posle samo nekoliko sezona na Renco Barberi odlazili u Juventus. Palermo je do ere Mauricija Zamparinija funkcionisao na relaciji između Serije A i Serije C2, a 1986. godine ponovo je na godinu dana prestao da funkcioniše. Naravno, ponovo zbog finansijskih poteškoća. Ono što je ostalo zapamćeno u ranijem postojanju kluba jeste osvajanje osmog mesta u Seriji A u sezoni 1961/1962. i porazi u finalima Kupa Italije 1974. i 1979. godine od Bolonje i Juventusa.
Dolazak kontroverznog Mauricija Zamparinija, koji je klub 2002. godine kupio od legendarnog predsednika Rome Franka Sensija, doneo je preko potrebnu finansijsku stabilnost klubu sa Sicilije, ali i uneo znatno veće ambicije na Renco Barberu. Palermo je pod vođstvom Frančeska Gvidolina u sezoni 2003/2004. obezbedio plasman u Seriju A posle 31 godine. Gvidolin je već sledeće sezone sa Palermom obezbedio plasman u Kup UEFA, ali to nije bilo dovoljno Zampariniju da ga ostavi na klupi, već je postavio Del Nerija. Zamparinijev najveći problem u dosadašnjem vođenju kluba jeste činjenica da je trenere menjao gotovo češće nego čarape, što ga je i pored nekoliko sjajnih sezona na kraju odvelo u Seriju B. Poslednji u neverovatnoj seriji smenjivanih trenera bio je početnik Đenaro Gatuzo, koji je postao 28. smenjeni strateg na Renco Barberi u poslednjih 11 godina.
TRENERSKA LEGENDA
FRANČESKO GVIDOLIN
Čovek koji je vratio Palermo u Seriju A i prvi put ga odveo u evropsko takmičenje (Kup UEFA), ali je i pored toga smenjen na kraju istorijske sezone. Zamparini ga je rekordna četiri puta postavljao na klupu Palerma u protekloj deceniji, na šta mu je ovaj vratio osvajanjem petog mesta 2007. Konačno, smenjen je i definitivno u očajnoj sezoni 2007/2008, ali mnogi navijači i dalje smatraju da je on najveći trener koji je bio u klubu tokom najbolje decenije u istoriji Palerma. O njemu govore i izuzetni rezultati s Udinezeom u poslednjih nekoliko sezona.
IGRAČKA LEGENDA
FABRICIO MIKOLI
Između 2007. i 2013. oborio je sve rekorde u Palermu. Postigao je najviše prvenstvenih golova za klub sa Sicilije (74) i zabeležio najviše nastupa (165) u Seriji A od svih igrača u istoriji Orlova. Na Renco Barberu je stigao kao bivši igrač Juventusa, Fjorentine i Benfike, pa je u Palermu za trogodišnji ugovor dobio 4.300.000 evra. Predvodio je ekipu u Kupu UEFA (2007-2008) i bio deo odlične sezone 2009-2010. u kojoj je osvojeno peto mesto u Seriji A. U klubu je ostao do prošle sezone i potom prešao u Leče.
STADION
RENCO BARBERA
Otvoren je 24. januara 1932. godine i do 2002. dva puta je menjao nazive (Mikele Marone i La Favorita). Od septembra 2002. godine preimenovan je u Renco Barbera, po bivšem predsedniku, koji je bio na čelu kluba dok je Palermo igrao u Seriji A tokom sedamdesetih godina prošlog veka. Tokom Svetskog prvenstva u Italiji ovaj objekat je ugostio reprezentacije iz F grupe, gde su igrali Engleska, Republika Irska, Holandija i Egipat. Tokom prošle decenije Palermo je odigrao nekoliko važnih evropskih mečeva na ovom stadionu.
LIČNA KARTA
PALERMO
Osnovan: 1898.
Dresovi: roze-crni
Nadimak: Orlovi
Stadion: Renco Barbera
Kapacitet: 36.349
Predsednik: Mauricio Zamparini
Trener: Đuzepe Jakini
Trofeji: -
Poznati igrači: Fabricio Mikoli, Luka Toni, Edinson Kavani, Eugenio Korini, Havijer Pastore...
Internet adresa: palermocalcio.it
(FOTO: Action images)