Na pomolu dogovor Partizana i Vojske: Stadion je naš!
Vreme čitanja: 3min | čet. 12.11.15. | 17:57
Devet godina traje spor JSD Partizan i Ministarstva odbrane, iz Humske javljaju da bi moglo da dođe do vansudskog poravnanja
Izabrane vesti
To je nagovestio Vladimir Vuletić, predsednik Nadzornog odbora i član Radne grupe Komisije za pravna pitanja JSD Partizana, koji pokušava da iz sudskog spora, pokrenutog još 2006, izvuče Parni valjak na čistac.
„Čini se da ima rešenja. Predsednik Radne grupe Vojislav Nedić (inače, potpredsednik Partizana, op. au) pokazao je energičnost, obavio nekoliko razgovora u Vladi Srbije i dobio signale, koji bi mogli da rezultiraju da se trenutna situacija vansudski poravna i da Partizan iz procesa izađe neozleđen. Pravo je apsolutno na našoj strani. A u slučaju nema nikakvih nejasnoća, reč je o tome da je stadion Partizana Partizanov“, uverava Vuletić u intervjuu Partizanovom vesniku, koji se emituje na „TV Partizan“.
Kao profesor prava na Pravnom fakultetu u Beogradu, Vuletić je do tančina upoznat sa slučajem i u javnom interesu oživeo je ključni detalj s početka priče. Star bezmalo 26 leta.
„Savezni sekretar za narodnu odbranu, general Veljko Kadijević potpisao je 29. decembar 1989. godine akt koji je u tom trenutku bio u skladu sa vežećim propisima i Zakonom o sredstvima i finansiranju Jugoslovenske narodne armije. Na osnovu njega je sačinjen ugovor o prenosu prava korišćenja na nepokretnostima u društvenoj svojini, bez naknade. Da bi ugovor bio u potpunosti validan general je pokrenuo opsežnu proceduru - a nije morao, jer je imao diskreciono pravo odlučivanja - čekao i dobio zelena sveta i 29. decembra iste godine doneo Upravni akt koji je pravosnažan i izvršan, te se nikako ne može napadati u parničnom postupku. Tačnije, pravno osporavanje pravnosnažnosti bilo je moguće i u obektivnom roku od godinu dana, do 29. decembra 20. decembra 1990“.
To se nije desilo. Crno-beli su nesmetano nastavili da koriste stadion koji je u upotrebu „pušten“ 9. oktobra 1949. godine. Sve dok 2006. Minstarstvo odbrane pred Višim sudom u Beogradu nije pokrenulo spor, koji su 2013. izgubili, ali su se na tu odluku žalili, pa je predmet sada u Apelacionom sudu u Beogradu, u postupku odlučivanja po žalbi JSD Partizan.
„Ovo pitanje je očigledno politički osetljivo. Zbog zahteva Vojske Srbije, kad je minsitar odbrane bio Dragan Šutanovac, dobili smo još jedan zaokret. Možda u ovom slučaju korespondira činjenica da je Partizan u tom periodu trebalo da gradi nov stadion. A tada smo imali izbore, na njima je pobedila Demokratska stranka, a novi ministar odbrane ovu priču (oko izgradnje stadiona, op. au) okrenuo započetim sudskim procesom“.
U Partizanu su razočarani načinom na koji su tretirani u celom slučaju, međutim, uvereni su da je pravo na njihovoj strani.
„Postupajući sudija nije u potpunosti poštovao član 35. Zakona koji jasno kaže da se bilo kakvo pobijanje pravosnažnosti može učiniti u roku od godinu dana. A 17 godina kasnije (period od 1989. do 2006) nema aktivne legitimacije. To deluje neprihvatljivo i unosi pravnu nesigurnost, a osnovni temelj pravne države je pravo na privatnu svojinu“, završio je Vladimir Vuletić.
(FOTO: Star sport, MN Press)