Engleska koja ne gubi! Preživela Minu i penal prokletstvo za četvrtfinale!
Vreme čitanja: 4min | uto. 03.07.18. | 23:00
Penali rešili poslednjeg četvrtfinalistu
Imala je Engleska u džepu četvrtfinale Mundijala, ali je morala sve da zakomplikuje i da tek kroz penal dramu nađe mesto među osam najboljih na najvećoj smotri svetskog fudbala. Ali ovako je slađe. Ne samo da su u četvrtfinalu, nego su Englezi pobedom nad penale protiv Kolumbije (1:1, penalima 4:3) sa sebe skinuli prokletstvo nacije kojoj je bela tačka kroz bližu istoriju uvek bila crna. U poslednjih 30 godina su na velikim takmičenjima čak šest puta ispadali na penale, od toga četiri puta na Mundijalima...
Stjuart Pirs, današnji selektor Garet Sautgejt, Dejvod Bati, Džejmi Karager... Samo su neki od engleskih penal tragičara kojima je večeras mogao da se pridruži i Džordan Henderson ali su ga spasili prečka i golman Pikford i odveli Engelsku na megdan Švedskoj u četvrtfinalu Mundijala. Mnogo puta je sudbina na penal lutriji bila okrutna prema Engelskoj, ali večeras je okrenula leđa Kolumbiji...
Izabrane vesti
Matijas Uribe je pogodio prečku za vođstvo Kolumbije u četvrtoj seriji (pre toga Ospina maestralno pročitao Hendersona), potom je Sajer pogodio i na kraju Pikford odbranio Baki! Engelska je u Moksvi ustala iz mrtvih, rasterala aveti prošlosti i rezervisala kartu za četvrtfinale odakle se nazire i polufinale, pa i finale.
Tamo gde su mnogi očekivali Nemačku, Argentinu, Portugaliju ili Španiju, biće Engleska u koju čak ni njihova euforična javnost nije verovala. I igraće protiv Švedske za polufinale koje čeka od Gaskojnovih suza 1990. A poznajući kako euforična i bezglava engleska javnost može da bude, verovatno dobar deo pijanog Ostrva večeras vidi Gordi Albion u finalu sa Brazilom ili Francuskom.
Ima nešto u ovoj ekipi Gareta Sautgejta što je odvaja od prethodnih engelskih. Nešto što neke prethodne generacije nisu imale... Nešto čime su zaslužili večerašnju sreću i naterali točak sudbine da pokaže na njihovo mesto u četvrtfinalu. Videlo se i to večeras u trijumfu nad opasnom Kolumbijom koji je podsetio na neke nokaut mečeve Engleske na ranijim takmičenjima. S tim što su obično Englezi gubili na ovakav način, a nikako pobeđivali. I žalili zlu sudbinu što su pukli na penale, zbog nesrećnog gola, crvenog kartona, sudijske greške, promašene šanse...
KOLUMBIJA - ENGLESKA 1:1 (0:0) - penalima 3:4
/Mina 92 - Kejn 57pen/
PENALI: Falkao 1:0, Kejn 1:1, Kvadrado 2:1, Rašford 2:2, Murijel 3:2, Henderson - brani Ospina, Uribe - prečka, Tripijer 3:3, Baka - brani Pikford, Dajer 3:4
Stadion: Atkritje Arena, Moskva
Sudija: Mark Gajger (SAD)
Kolumbija (4-3-2-1): Ospina – Arijas (od 116. Zapata), Mina, D. Sančez, Mohika – K. Sančez (od 79. Uribe), Lerma (od 61. Baka), Barios - Kvintero (od 88. Murijel), Kvadrado - Falkao.
Engleska (5-1-3-1): Pikford – Tripije, Voker (od 114. Rašford), Stons, Megvajer, Jang (od 102. Rouz) – Henderson - Lingard, Ali (od 81. Dajer), Sterling (od 88. Vardi) – Kejn.
Nije Engelska večeras nešto posebno blistala. Ali je bila strpljiva, namazana i iskusna... Iako je reč o najmlađem timu na Mundijalu sa prosekom od 26 godina. I najneiskusnijem sa samo 20 reprezentativnih mečeva u proseku po igraču. Ipak, uspeli su da mnogo iskusnije Kolumbijce uvedu u nervozu, da ih poremete i da ih navuku na grešku koju su iskoristili... Da prežive i primljen gol u nadokandi vremena kada su im pred očima ukazali svi tragičari iz bliže prošlosti. Tada se i Sautgejt verovatno setio onog penala protiv Nemačke '96. Zato je u produžecima delovalo da Engelska mora da napadne i izbegne penale.
Ceo meč je ličio na tuču dostojnu nekog četvrtfinala Kopa Libertadores u kojoj je američki sudija Met Gajger gubio kontrolu, pucao pod pritiskom i povremeno činio Englezima male usluge. Ostrvljani su „ubijali“ Latinose njihovom igrom... Bili su namazaniji, prljaviji, više seckali igru i izluđivali protivnika.
U prvom poluvremenu su Kolumbijci lišeni usluga najboljeg igrača Hamesa Rodrigeza bili potpuno pogubljeni sa fudbalom koji su nametnuli Englezi. Nisu ni zapretili Pikfrodu, dok je Engelska tražila prolaz kroz prekide, centaršuteve i imala nekoliko takvih opasnih pokušaja. Ali, to je poluvreme kojeg se niko neće sećati. Za razliku od drugog...
Bilo je pitanje kada će Englezi navući nervozne Kolumbijce na neki penal, crveni karton ili kardinalnu grešku... I desilo se! U 57. minutu, u jednom od mnogobrojnih večerašnjih krkljanaca je Hari Kjen naterao Karlosa Sančeza da se zalepi na njega i pritisne ga taman dovoljno da se Englez sruši, a da Amerikanac pokaže na belu tačku. Isti onaj igrač koji je Kolumbiji „pucao u kolena“ u prvom meču na Mundijalu i režirao joj poraz od Japana zbog kojeg je malo falilo da ispadnu...
Možda to i nije bila očigledna situacija, možda je Gajger mogao da konsultuje VAR, a Kolumbijci su potpuno odlepili zbog toga. Hari Kejn je bio neumoljiv sa 11 metara i otvorio Engleskoj vrata četvrtfinala.
Kolumbiji do tada ništa nije polazilo za nogom, igrači su pucali od nervoze, a Englezi su sve dobro kontrolisali i u narednih desetak minuta čak bili bliži još jednom datom nego primljenom golu.
Ulaskom Uribea umesto tragičnog Sančeza, Kolumbija kreće na sve ili ništa. Englezi olako prepuštaju prostor Kolumbijcima i polako se povlače pred gol Pikforda. Kolumbija je dobila šansu da napadne. I napala je!
Sjajnu priliku je promašio Kvadrado, počeo je sve više da preti Falkao, a Uribeovu bombu u nadoknadi vremena je Pikford izbacio u korner i sprečio najlepši gol turnira. Bila je to poslednja šansa za Kolumbiju...
Tornjevi blizanci Davinson Sančez i Džeri Mina, čak i golman Ospina, su se preselili pred gol Engleza i čekali centrašut Kvadrada, a onda je Mina umakao pažnji čuvaru Hendersonu (on da ga čuva?!), zaplovio kroz vazduh, nabo loptu glavom i od zemlju je poslao pod prečku iznad „skraćenog“ Tripijera.
Engelska je pokazala više u dodatnih pola sata, imala šanse preko Rouza i Dajera, pokušavali su Ostrvljani da izbegnu penal rulet, a Kolumbijci da se nekako dočepaju obračuna sa bela tačke. Uspeli su ovi drugi... I tamo su na bolan način kapitulirali. U četvrtfinale ide bolji tim.