DOBAR JE MALI: Adrijen Rabio - jedina mlada zvezda koju je lansirao PSŽ (VIDEO)
Vreme čitanja: 5min | uto. 06.05.14. | 17:27
Laveci je sa mnogo pompe stigao u PSŽ, pres sala je bila tesna da primi sve medije koji su želeli da prisustvuju njegovom predstavljanju. Samo pola sata ranije, na istom mestu je predstavljen jedan drugi igrač PSŽ-a, a sala je bila skroz prazna. Osim predstavnika kluba i jednog novinara Le Parizijena
Kada su arapski bogataši preuzeli kontrolu nad Pari Sen Žermenom, bilo je svima jasno da se stvara još jedan gigant na krilima petro-dolara. Biće mnogo novca i dolaziće velike zvezde! Navijači PSŽ-a su likovali jer su znali da će njihov klub ubrzo postati evropska fudbalska sila. Ipak, među neke od njih se uvukla i bojazan da to više neće biti njihov klub, a igrači iz omladinskog pogona su verovatno razmišljali da nikada neće dobiti šansu u prvom timu pored toliko fudbalera vrhunske klase koji su dovedeni za velike pare.
Izabrane vesti
Jedna od skupocenih zvezda koju su Naser al Kelafi i njegovi saradnici prizemljili na Park prinčeva bio je Ezekijel Laveci za koga se tog leta otimalo pola Evrope. Popularni El Počo je stigao sa mnogo pompe u Grad svetlosti, pres sala je bila tesna da primi sve medije koji su želeli da prisustvuju njegovom predstavljanju. Samo pola sata ranije, na istom mestu je predstavljen jedan drugi igrač PSŽ-a, a sala je bila skroz prazna. Osim predstavnika kluba i jednog novinara Le Parizijena. Adrijen Rabio je tada postao prvi „domaći“ fudbaler iz omladinskog pogona koji je potpisao profesionalni ugovor od kada su klubom počeli da vladaju šeici. Šantom i Sako su takođe bili produkti PSŽ, ali su u klubu bili odranije.
Visoki mladić, koščatog lica i razbarušene kose stavio je paraf na prvi profesionalni ugovor sa Svecima, a samo on zna kako mu je bilo dok je gledao u jednog jedinog novinara koji je prisustvovao činu o kojem je mladi tršavko sanjao celog života. Na njegovu žalost, nikome nije bio zanimljiv...
Adrijen Rabio je momak iz predgrađa Pariza i san mu je bio da jednog dana zaigra na Parku prinčeva. Tokom juniorskih dana je pokušavao u nižerazrednim klubovima, da bi se 2005. otisnuo u Mančester Siti gde je potpisao petogodišnji ugovor. Ali usledili su problemi Sitija oko vlasnika Takšina Šinavatre i svi stipendijski ugovori su proglašeni nevažećim, pa se mladi Adrijen po nagovoru oca koji je fudbalski fanatik i zagriženi fan PSŽ vratio u Francusku.
Preko Kreteja i Poa je stigao do omladinskog tima PSŽ-a, ali u međuvremenu mu se desila velika porodična tragedija. Otac koji mu je bio najveći oslonac i podrška je 2006. oboleo od teške bolesti i postao poptuno paralizovan. Mogao je da pomera samo oči. Kada je Adrijen potpisao stipendijski ugovor sa Svecima, otac nije mogao da podeli sreću sa njim, jer je bio prikovan za krevet. Tek u decembru 2001. Adrijen je uz pomoć klupskog osoblja uspeo da na gostovanju Okseru u duelu mladih timova organizuje specijalni prevoz i smeštaj za obolelog oca koji je doveden na stadion gde je iz specijalnog kreveta postavljenog blizu terena gledao kako PSŽ pobeđuje sa 3:2 uz dva gola njegovog ponosa.
Ubrzo je Rabio priključen prvom timu kod Karla Anćelotija. Italijan je prepoznao talenat i dao mu šansu da debituje u Ligi 1 već u trećem kolu protiv Bordoa. Rabio je odigrao perfektno i imao 95 odsto tačnih pasova, od čega 68 odsto na protivničkoj polovini. Ali da razvoj mladog talenta ne bi zastao i da ne bi gubio vreme na klupi u mnogo jačoj konkurenciji, Anćeloti ga je u januaru prosledio na šestomesečnu pozajmicu u Tuluz kako bi stekao iskustvo i kako ne bi dobijao šansu na kašičicu u zvezdanom timu PSŽ. Istovremeno je naredio klubu da potpiše profesionalni ugovor s mladim tršavkom. Gazde su možda bile zbunjene činjenicom da im trener traži igrača kojeg ne moraju da plate, jer kod njih vlada moto: Sve što valja, ima svoju cenu.
Šest meseci u Tuluzu mu je mnogo značilo. Očvrsnuo je i prošlog leta se vratio jači i iskusniji na Park prinčeva, a Anćelotijev naslednik Loran Blan ga je brzo zavoleo. U ovoj sezoni, Rabio je odigrao 32 meča za Svece uglavnom ulazeći s klupe kao Blanova omiljena izmena.
Rabio je, iako ima samo 19 godina, produžena ruka trenera na terenu. Ima fenomenalnu pas igru u kojoj gotovo da ne greši (preko 90 odsto tačnih), sjajno čita igru i retko kada mora da uklizava da bi oteo loptu protivniku, sjajno kontroliše loptu i nedavno ga je ugledni španski El Konfidensijal uporedio sa legendarnim Fernandom Redondom zbog kontrole koju ima na sredini terena. U konkurenciji Matuidija, Kabaja, Veratija i Tijaga Mote, devetnaestogodišnji Rabio se izborio za ozbiljnu minutažu.
Već sada je privukao veliku pažnju bogatih evropskih klubova, pogotovo zbog činjenice da mu ugovor za PSŽ ističe u leto 2015. godine. Ako ubrzo ne produži ugovor sa Svecima, klub će verovatno morati da ga proda narednog leta kako ne bi ostao bez obeštećenja. Pregovori o produženju traju već mesecima, novac nije najbitniji faktor već želja maldog veziste da ima veću minutažu. PSŽ ne odstupa od strategije dovođenja skupocenih zvezda, a za mladog igrača to je nešto najgore.
Zato Juventus, Arsenal i Čelsi pomno prate situaciju. Kažu da je Venger prosto zaljubljen u Rabioa jer poznato je da Profesor izuzetno ceni igrače prefinjene tehnike i gotovo akademske taktičke obučenosti. Najavljuju ga kao zamenu za Artetu, dok Juventus želi da se osigura u slučaja prodaje Pola Pogbe. Pregovori oko novog ugovora sa PSŽ-om i dalje traju, a Rabio zahteva i finansijske uslove na nivou ostatka tima. Sa nedeljnom platom od 6.000 evra, on je trenutno najslabije plaćen igrač Svetaca, koji su mu već ponudili novi ugovor vredan 70.000 evra sedmično i čekaju njegov odgovor.
Momak koga je na konferenciji za medije dočekao samo jedan novinar je danas ljubimac navijača na Parku prinčeva. Ipak, van terena se o njemu malo zna i ne privlači mnogo pažnje. Većinu slobodnog vremena koristi da bude uz bolesnog roditelja koja je prikovan za bolničku postelju.
Tog dana kada je potpisao prvi profesionalni ugovor sa PSŽ-om, Rabio je odmah posle prezentacije prvu platu prosledio na račun bolnice koja se brine o njegovom ocu i od tada konstantno pomaže zdravstvene ustanove.