Laslo Đere (AFP)

Neuništivi Đere došao do Đokovića posle iznenađenja i drame u pet setova

Vreme čitanja: 2min | uto. 27.08.24. | 05:14

Mogao je i ubedljivije ali je propustio brojne prilike

Iznenadio je Laslo Đere iskusnog Nemca Jana Lenarda Štrufa u prvom kolu US Opena posle drame u pet setova, ali je verovatno i sebe iznenadio otkud mu snaga i koncentracija da zaboravi na sve propuštene prilike i pronađe put do trijumfa.

Tri sata i 45 minuta je trajao okršaj Đerea sa favorizovanim nemačkim teniserom koji zauzima 35. poziciju na svetskoj rang listi i za 74 mesta je bolje plasiran od našeg tenisera. Na kraju je Laslo uspeo da svari dva izgubljena seta u tajbrejkovima i čak devet propuštenih set lopti. Preokrenuo je i slavio 6:7 (7:9), 6:1, 6:7 (7:9), 6:4, 6:2.

Imao je naš teniser gomilu prilika da i ranije reši meč u svoju korist, ali ih je propustio. Ipak, ostao je jak u glavi, borio se i kao nagrada mu stiže okršaj sa zemljakom Novakom Đokovićem u drugom kolu.

Odlično je Đere ušao u meč, kontrolisao servis gemove, manje grešio, ali u tajbrejku je propustio veliku priliku. Prvi je došao do dve set lopte, nije ih iskoristio, a Nemac jeste svoju prvu za 9:7.

Uprkos propuštenim šansma, Đere nije klonuo i drugi set je otvorio duplim brejkom. Dominirao je, sve mu je polazilo od ruke i za samo 27 minuta igre je stigao do izjednačenja u setovima. Treći set je Nemac bolje počeo, Đere uzvratio ribrejkom u četvrtom gemu i opet preuzeo inicijativu. Imao je dve set lopte na servis Štrufa pri rezultatu 6:5, ali ih opet nije iskoristio. U novom tajbrejku je propustio još veću šansu. Vodio je 6:2, imao četiri vezane set lopte, potom i petu, ali je izgubio dobijen set.

I tada je pokazao zavidnu mentalnu snaga i karaker. Mnogi bi klonuli posle dva tako izgubljena tajbrejka i toliko propuštenih prilika, ali je Đere nastavio da uporno i naporno radi za pobedu i da veruje u preokret.

Četvrti set je počeo greškama na obe strane. Brejkovi su viđeni u prva četiri gema, potom je Laslo oduzeo servis rivalu za 4:3 i 5:4 i na kraju konačno odigrao uspešan sevis gem za osvajanje seta. Zaslužio je Laslo taj set, značilo mu je psihološki i u poslednju deonicu meča je uspao u boljem raspoloženju od rivala koji je više grešio.

Đere je poveo 2:0 i novim brejkom u sedmom gemu definitivno prelomio meč u svoju korist. Štruf više nije imao snage za neko novo izvlačenje...