(©FIVB)
(©FIVB)

Zoran Terzić za Mozzart Sport: Narod obično razmišlja ako si osvojio dva svetska zlata, onda možeš i treće

Vreme čitanja: 7min | sre. 16.07.25. | 08:25

"Ako budemo pravi na Tajlandu, niko se i neće sećati Lige nacija", jasan je selektor odbojkašica Srbije

Vratio se Zoran Terzić krajem 2024. godine na klupu Srbije. Legendarni stručnjak je tokom prvog mandata, koji je trajao pune dve decenije (2002-2022), vinuo reprezentaciju do neslućenih visina. Osvojio je više evropskih titula, zagospodario planetom, dok je i na olimpijskoj sceni imao uspeha. Kada je i podvukao crtu, ukupno je izbrojao čak 20 medalja na najznačajnijim takmičenjima.

Po napuštanju nacionalnog tima radio je i u Rusiji. Verovatno bi odavno popunjena riznica bila i bogatija da je bio u mogućnosti da svima pokaže pravu vrednost Zboranaje komande. A odavno su i ispričane sve priče o jednoj od najtalentovanijih generacija, koja bi predvođena Arinom Fedorovcevom i Marinom Markovom predstavljala bauk za brojne rivale. Međutim, suspenzije CEV-a i FIVB-a usled sukoba sa Ukrajinom su umnogome sprečile trofejnog trenera da sa drugom selekcijom ponovi sve što je uradio i sa Srbijom.

Izabrane vesti

Kada se i priveo kraju "eksperiment" sa Đovanijem Gvidetijem, debaklom na Igrama u Parizu i porazom već u četvrtfinalu od Italije, Terzić je seo, razgovarao i prihvatio poziv da po drugi put u karijeri bude na odgovornoj funkciji. Po povratničkom spisku se moglo zaključiti da je došlo vreme za neku novu ekipu bez imena poput Maje Ognjenović, Bojane Drče, Bianke Buše, Silvije Popović i Jovane Stevanović, koje su, između ostalog, i doprinele da se o dvostrukim uzastopnim svetskim prvakinja priča biranim rečima.

(©MN Press)(©MN Press)

Prvi izazov, ne i previše prioritetan, završen je proteklog vikenda u Holandiji. Srbija je nastupe u Ligi nacija krunisala 15. pozicijom. Kako je i strepela za opstanak, imajući u vidu da je posle osam odigranih utakmica bila bez pobede, primarni zadatak je ostvaren, pa će njegove pulenke i naredne godine biti deo elitnog društva. Terzić je potom u razgovoru za Mozzart Sport i govorio koliko je zadovoljan urađenim, uz osvrt na ono što tek sledi.

Premotavanje filma počeo je od epiloga...
"Kada neko kaže da ste 15. u nekom takmičenju, ne može da bude uspeh. Međutim, svi oni koji prate i znaju u kakvom smo sastavu igrali, to je normalna stvar. Pojedine reprezentacije u Ligi nacija, koje su i bile plasmana na završni turnir, imale su praktično približan broj bodova kao Srbija. S druge strane, mi smo izgubili gomilu utakmica u pet setova. Nešto sasvim prirodno za novu i mladu ekipu koja baš ne funkcioniše u stresnim momentima", istakao je Terzić.

Ukoliko bi zanemario rezultat, čak i nema dilemu da li je sve prošlo iznad ili ispod očekivanog.
"Ono što sam video na treninzima, malo i na utakmicama, bolje je od očekivanog. Poprilično sam zadovoljan urađenim u Ligi nacija. Pred reprezentacijom su i pripreme za Svetsko prvenstvo na Tajandu, koje je i najvažnije takmičenje".

(©MN Press)(©MN Press)

Pozitivna stvar su partije pojedinih odbojkašica. Među njima je i tercet poput Hene Kurtagić, Aleksandre Uzelac i Vanje Ivanović.
"Imamo nekoliko mladih igračica starosti oko 20, 21 godine. Hena, Vanja i Aleksandra su već u prvoj postavi, a igraju i u klubovima koji su dosta dobri. Imamo sa čim da napadamo eventualne medalje u nekom narednom periodu. Definitivno nam predstoji i da pronađemo još mladih igračica, što će biti izuzetno teško".

Razumljivo je i da zbog trenutnih godina osciliraju, uz uspone i padove, periode dobre, ali i nešto lošije igre.
"Tri odbojkašice o kojima pričamo mogu da igraju odbojku na vrhunskom nivou. Ne i konstantno, što je normalno za njihove godine. Pokazale su da su u stanju da igraju dobro. Kad baš i ne ide, one ne mogu da se snađu zbog mladosti. Važno je da postoji perspektiva, a na nama (prim. aut. stručnom štabu) je posao da ih naučimo da tako igraju u dužem vremenskom periodu".

Postoji veliki podstrek zahvaljujući izdanjima u Holandiji. Ako je nekako bilo podrazumevajuće da se savladaju Češka i Belgija, pobeda nad Turskom je značajna i na polju samopouzdanja.
"Ukoliko gledamo isključivo našu igru, ona je bila bolja iz utakmice u utakmicu. To i daje dodatnu nadu... Počele su u međuvremenu i priče kako je Turska igrala nebitan meč. Situacija je baš suprotna, taj duel je bio izuzetno bitan, posebno zbog bodova na rang-listi. Srbija se trijumfom primakala za više od 30 poena. Sigurno joj i ne prija poraz, igrala je u punoj postavi. Pa i ta priča da Turkinje nisu bile raspoložene, baš i ne stoji".

Jedan od stvari koja je obeležila treći turnir interkontinentalnog dela u Apeldornu je i pojava Tijane Bošković u startnoj postavi.
"Vraća se polako u prepoznatljivu formu. Nema sumnje da će to i značiti zbog priprema za Svetsko prvenstvo", prokomentarisao je selektor.

A o Ligi nacija je imao svašta da kaže, kao i uvek - bez uvijanja. Štaviše, stav koji je davno i javno izneo, samo je ponovio.
"Svetska odbojkaška federacija je napravila da komercijalno takmičenje bude najvažnije. Takva nebuloza ne postoji nigde osim u odbojci. Liga nacija donosi dosta novca, na kraju je to i prioritet. Na taj način ekipa koja bude svetski prvak, može da izgubi prilično poena na rang-lista, a da gotovo ništa ne dobije. Primera radi, potencijalno takva stvar može da se dogodi ako pobeđuje u bitnim utakmicama, dok u onim manje važnim zabeleži poraze".

Možda nije teoretičar zavere, iako se čudno bodovanje događa baš u momentima apsolutne dominacije Srbije.
"Verovatno su to i uveli zbog naše reprezentacije. Retko smo i igrali Ligu nacija u najjačem sastav. Do sada smo obično osvajali deseto, 12, 15. ili koje već mesto. A osvajali smo zlatne medalje na evropskom i svetskom nivou, uz olimpijska odiličja. Da li nisu mogli više da trpe ili o čemu je reč, previše ne možemo da utičemo na te stvari. Zato je i mnogo važnije da odradimo Svetsko prvenstvo na pravi način, da na Tajlandu budemo pravi, pa se niko i neće sećati Lige nacija i svih tih poraza".

Terzić je i pred već peto planetarno takmičenje u prepoznatljivoj odori, potvrdio da Svetsko prvenstvo i najviše ceni.
"Svetsko prvenstvo je takmičenje broj jedan zbog načina na koji se igra. Olimpijske igre su da se ode jednom, vidi kako sve to izgleda. Govorimo o takmičenju koje nije podređeno odbojci, na kojima nemamo termine za treninge, na kojima ustajemo u pet ujutru da bismo stigli na utakmicu, na kojima se vraćamo sa mečeva u dva sata posle ponoći, na kojima se vozimo gradskim saobraćajem i hranimo u menzi. Organizacija koja i nema baš velike veze sa celom odbojkaškom pričom. Lično, više volim da sam prvak sveta, nego prvak Olimpijskih igara. Naravno, to je samo moje razmišljanje".

(©MN Press)(©MN Press)

Naredno je na programu na Tajlandu, od 22. avgusta do 7. septembra. Znajući i da su Kamerun, Japan i Ukrajina protivnici u H grupi, kao i da se u eliminacionoj fazi (osmina finala i četvrtfinale) ukrštaju sa selekcijama iz A u kojoj su domaćin, Holandija, Švedska i Egipat, poznat je i cilj iskusnog stratega.
"Naši ljudi uvek imaju najviše ambicije, pogotovu kada si dva puta uzastopno svetski šampion. Nekako je prirodno da budeš i treći put u nizu. Ipak, treba biti i malo realan. Na prethodnim takmičenjima kada samo osvajali zlatnu medalju, Srbija je bila među glavnim favoritima. Ne možemo da kažemo da sada nismo favoriti, ali nismo među glavnim. Polufinale je dostižno. Ako dođemo do te faze, to je već borba za medalje, svašta može da bude".

Upitan i da kaže nešto detaljnije o spisku, na neki način je i naglasio da nema iznenađenja.
"To je to, 16 odbojkašica iz Holandije, plus Mina Popović i Bojana Gočanin. Na kraju je to tih 18 igračica, kao što smo i planirali. Trenutno nemamo problema sa povredama, valjda ih neće ni biti".

Talična je i Azija srpsku ekipu. Svojevremeno je proboj do vrha počeo u Japanu 2006. godine, na istom mestu se nastavilo zvanjem najboljeg tima na planeti 2018, uz sijaset nastup na tom kontinentu.
"Jeste, do sada se Azija pokazala kao zaista talična. Često smo igrali u Japanu ili Kini, manje-više i na Tajlandu. Čini mi se da sam lično u Japanu bio oko 17 puta. Potvrdili smo da nam leži ovaj kontinent. Iako bismo želeli da bude podjednako uspešno, videćemo kako će sve izgledati ovoga puta".

Kako bi i približio dostignuće izraženo u dva svetska zlata iz 2018. i 2022, pod vođstvom Italijana Danijelea Santarelija, koji je na Terzićevim temeljima zadržao titulu, podsetio je i na povremeno neobjektivne prognoze.
"Dva svetska zlata? Nešto o čemu se malo priča, govori. Kod nas je normalna stvar ako si jednom prvi, da budeš stalno prvi. Ili ako se treći, pa onda budeš četvrti, to je kao neki neuspeh. Odbojka je sport zastupljen na vrhunskom nivou, svuda osim u Africi. Imate Brazil, Sjedinjene Američke Države, Kinu i Japan kao sile, kao i brojne evropske selekcije. Svi oni imaju lige koje su nemerljivo jače od naše, na kraju i koje imaju više mogućnosti. Kada se pogleda iz tog ugla, to je uspeh, nešto neverovatno. Narod se i vodi razmišljanjem ako si dva puta bio svetski prvak, onda možeš da budeš i treći put. Međutim, biti samo među šest najboljih na planeti je uspeh za bilo koju reprezenataciju".

Suočen i svestan paklene konkurencije, završio je razgovor jasnom porukom.
"Voleo bih da Srbija igra najbolju odbojku. Videće se i na Tajlandu za koliko će biti dovoljno. Naravno, treba znati i da drugi igraju odbojku, da žele i rade na tome da osvoje neku od medalja. Reprezentacija ima svoje planove i mogućnosti, potrudiće se i da ih ispuni", apostrofirao je Terzić.


tagovi

Zoran Terzićženska odbojkaška reprezentacija SrbijeSvetsko prvenstvo u odbojci

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara