(© OSS)
(© OSS)

Vek magičnog mintoneta u zemlji evropskih, svetskih i olimpijskih šampiona

Vreme čitanja: 3min | pon. 25.11.24. | 08:10

Srpska odbojka proslavlja veliki jubilej

Priča odbojkaškog sporta počela je pre skoro 130 leta! Magična igra patentirana od profesora fizičkog vaspitanja Vilijama Džordža Morgana iz Njujorka pretrepela je brojne promene u odnosu na izvornu verziju. Počevši od mintoneta kao originalnog naziva, do vizionarskih poteza u pogledu izmena pravila i uvođenja tehničko-taktičkih varijanti, koji su sportsku granu učinili daleko atraktivnijom, zanimljivijom i razumljivijom za uživanje. Došao je u međuvremenu i trenutak velikoj jublileja - čak 100 godina kako se igra i u Srbiji!

Najveće zasluge za vek sreće i tuge pripisuju se Vilijamu Vajlandu. Čuveni profesor folklora i narodnih sportova, inače rodom iz Kalifornije, svojevremeno je održao niz predavanja, ali i demonstraciju igara nastalih u Sjedinjenim Američkim Državama. Na kraju se i 1924. računa kao godina kada je prva odbojkaška lopta "zalutala" na teritoriju današnje Srbije.

Izabrane vesti

(© CEV)(© CEV)

Kako je promocija organizovana u sklopu institucije Crvenog krsta, postoje istorijski izvori koji svedoče da je i ranije postojalo interesovanje za mintonet. Prema podacima Odbojkaškog saveza Srbije, pre Drugog svetskog rata nije postojalo takmičenje. Međutim, novi sport predstavljao je jednu od vežbi Sokolskih društava, dok se u okviru masovnih fiskulturnih pokreta igrao po župama.

MVP by Mozzart Sport: GLASAJ ZA NAJBOLJE SRPSKE SPORTISTE

Krovna organizacija oficijalno je osnovana 1946, kao deo Saveza za fizičku kulturu Jugoslavije. Koliki je uticaj imala i na planetarnom nivou, dokaz je da je učestvovala u formiranju Svetske odbojkaške federacije 1947. Daleko prepoznatljivije pod skraćenicom FIVB. Pored naše zemlje, ostaće zabeleženo da su utemeljivači bili Belgija, Čehoslovačka, Brazil, Egipat, Francuska, Poljska, Holandija, Mađarska, Italija, Portugalija, Rumunija, Amerika i Urugvaj.

(© CEV)(© CEV)

Stranice almanha počele su da se pišu i vrednim rezultatima već od 1951. Ženskoj reprezentaciji je pripala čast da na Evropskom prvenstvu u Parizu osvoji bronzanu medalju. Identično ostvarenje su dočekali i seniori na šampionatu Starog kontinenta u Skoplju, Kraljevu, Subotici i Beogradu 1975. Razvijala se potom u željenom smeru. Nacionalni timovi su u prvom stoleću prigrlili čak 29 odličja na najvećim takmičenjima. Period uspeha protkan je evropskim, svetskim i olimpijskim titulama. A ako se u ukupnom zbiru dodaju i manje značajna, dolazi se i do brojke od čak 68.

Porodica Grbić proslavila srpsku odbojkuPorodica Grbić proslavila srpsku odbojku

Ostaje i nada da će naredni vek doneti još više radosti. Srbija se visoko pozicionirala, ali je baš u ovim momentima i jedan od najvažnijih momenata u novijoj istoriji. Obe selekcije se nalaze u specifičnom procesu smene generacije, čekaju se i promocije selektora posle rastanka sa Igorom Kolakovićem i Đovanijem Gvidetijem. Pokazalo se i da se Savez uglavnom držao postavljenog sistema, donedavno birajući šefove struke kao deo dugoročne strategije. Očigledno je zadržavanje na utabanoj stazi i vodilja ka starim dometima, ujedno i imperativ u predstojećih sto godina...

Srpkinje vladaju planetom (© FIVB)Srpkinje vladaju planetom (© FIVB)

Svečanost povodom jubileja je zakazana za ponedeljak (25. novembar) od 20.00 časova u beogradskom Sava Centru. Najavljeni su dolasci zvaničnika, poput predsednika Evropske odbojkaške konfederacije i Svetske odbojkaške federacije, Hrvata Roka Sikirića i Brazilca Fabija Azeveda, reprezentativaca, osvajača medalja, različtih zvanica..

Ne i medija, čije prisustvo na događaju nije predviđeno.



tagovi

Muška odbojkaška reprezentacija Srbiježenska odbojkaška reprezentacija Srbijeodbojkaški savez srbijeOlimpijske igreSvetsko prvenstvo u odbojciEvropsko prvenstvo u odbojci

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara