Mlađe seniorke nisu razočarale (© CEV)
Mlađe seniorke nisu razočarale (© CEV)

Srbija više nije najjača ni na Balkanu, mlađe seniorke spasile čast reprezentativne odbojke

Vreme čitanja: 6min | čet. 05.09.24. | 10:03

Vreme je za ozbiljnu i objektivnu analizu u trofejnom sportu

Upalio se crveni alarm, a upozorenje za uzbunu odavno je moglo da se čuje... Mlađe kategorije doživele su debakl tokom leta. Odsustvo dominacije nije izostalo samo na velikim takmičenjima, na kojima su mlađe seniorke spasile čast srpske reprezentativne odbojke, već i na nivou Balkana. Kada se podvuče crta, osvojeno je ukupno sedam medalja. Doduše, svega jedno odličje među svim rezultatima ima evropsku ili svetsku vrednost.

Došlo je krajnje vreme za ozbiljnu analizu u trofejnom sportu. Na različitim stručnim savetima ili pojedincima u Odbojkaškom savezu Srbije je da objektivno sagledaju trenutno stanje, potom i donesu zaključak šta nije funkcionisalo u prethodnom periodu. Da li je do okolnosti na koje selektori nisu mogli da utiču, slabijeg kvaliteta generacija, pogrešne selekcije ili loše forme, tek mora se priznati da je veoma neuobičajeno da se Srbija može pohvaliti gotovo isključivo uspesima sa različitih balkanskih šampionata. Praktično nijedna uzrasna kategorija, izuzimajući mlađe seniorke, nije blistala, čime se potencijalno i apostrofira da budućnost i nije tako svetla.

Izabrane vesti

JUNIORI NASTAVILI CRNI NIZ

Tačku na crni niz rezultata mlađih kategorija stavili su juniori, čini se prilično neuspešno. Držali su puleni Nedžada Osmankača sudbinu u svojim rukama na Evropskom prvenstvu u Vrnjačkoj Banji i Arti. Trebalo je u poslednja dva kola samo da pobede Finsku, zatim i Tursku, kako bi obezbedili polufinalnu vizu. Kada je bilo najvažnije, prikazali su verovatno i najlošiju igru. Neočekivano su izgubili od skandinavske selekcije, dok u megdanu sedme runde nisu ličili na ekipu koja se nalazila na korak od završnice. Na kraju, zadovoljili su se sa samo petim mestom u A grupi, odnosno devetim u ukupnom plasmanu, iako je utisak da su ne samo mogli, već i morali da se domognu borbe za medalje. Ako im je za utehu, makar su postali vicešampioni Balkana, posle poraza od Bugarske (1:3). Ipak, izdanja pojedinih reprezentativaca, kao što je slučaj sa Lukom Stankovićem, koji je imao i peh da se povredi, možda i pokazuju da malo materijala i za seniorski sastav ima.

VISOKE AMBICIJE I NEOČEKIVANI EPILOG

Sa visokim očekivanjima ispraćene su i juniorke na šampionat Starog kontinenta u Bugarskoj i Irskoj. Aspiracije odbojkaških radnika nisu opravdane. Izabranice Vladimira Vasovića završile su nastup daleko pre nego što su mnogi predviđali – već u grupi sa četiri pobede i tri poraza. Ostvareni učinak bio je dovoljan za samo sedmo mesto. Uopšteno mišljenje sportske javnosti da naslednice svetskih vladarki nisu bile na prepoznatljivom nivou, odrazilo se na samu igru i rezultat. Kada je reč o Balkanu, tu su praktično i imale zagarantovano odličje u konkurenciji šest pretendenata. Postavljalo se samo pitanje da li će biti zlatno ili srebrno. Upisani su trijumfi nad Severnom Makedonijom, Albanijom, Crnom Gorom i Bugarskom... Jedini gubitak, ali i te kako bolan, doživljen je od Turske. Delimično i planirani epilog u okršaju protiv večitih rivalki koje su kasnije pokorile Evropu, doneo je drugo mesto na turniru u Tirani.

KATASTROFA KADETKINJA U RUMUNIJI

Srbija je u kadetskoj konkurenciji učestvovala na ukupno tri takmičenja. Muška selekcija imala je obavezu na Balkanskom prvenstvu u Tirani. Zanimljivo je da turnir nije ni trebalo da se održi, jer niko nije želeo da se prihvati organizacije. U poslednjem momentu prijavila se Albanija kao domaćin, a da prvobitno nije ni planirala da se suprostavi reprezentacijama iz okruženja. Nova drama usledila je i kada su nacionalni timovi, kao što su Bugarska, Rumunija i Turska, u međuvremenu saopštili krovnoj organizaciji da se neće pojaviti u komšiluku. Na taj način je i Orlićima bio znatno olakšan posao da stignu do trona. Daleko kvalitetniji igrački kadar u odnosu na Crnu Goru, Severnu Makedoniju i već pomenutu Albaniju, omogućili su četi Strahinje Kozića da bez izgubljenog seta ostvari cilj.

S druge strane, dame su imale dva izazova – Balkanijadu i Evropsko prvenstvo. Generacija predvođena trenerom Danijelom Kijac Vulović nije se proslavila ni u regionu. Koliko se mučila u Albaniji, potvrđuje da je prigrlila samo bronzu. Na daleko značajnijem takmičenju u Rumuniji i Grčkoj, viđen je brodolom... Čini se u pravom smislu te reči. Kadetkinje su u sedam utakmica poražene isto toliko puta. Grupnu fazu u Blažu završile su na poslednjoj poziciji sa samo jednim bodom i šest dobijenih setova, dok su u konačnom plasmanu zauzele 15. mesto. Ispostavilo se da su bile bolje samo od Litvanije. Jedino moguće opravdanje može da se pronađe u velikim kadrovskim problemima, što je otkrila i selektorka u razgovoru za Mozzart Sport. Međutim, prikazane partije bile su zabrinjavajuće.

BEZ SVETSKE VIZE, ALI I ZLATA

Kako pionirske ekipe nisu izborile učešće na premijernim svetskim prvenstvima održanim u Bugarskoj i Peruu, sve je bilo podređeno balkanskim bitkama. Dečaci su se našli u pomalo bizarnoj situaciji da su već na početku turnira u Muzakiju imali medalju u džepu. Naime, Rumunija se takmičila van konkurencije, pa su mečevi sa njima bili registrovani službenim rezultatom. Tako je i cela priča zavisila od međusobnih duela Srbije, Grčke i Turske. Orlići su zabeležili dve pobede i poraz od Helena, čime su obezbedili i drugi stepenik na podijumu. Nasuprot njima, devojčice rođene 2010. godine i kasnije su u Sofiji bile bronzane. Polovičan učinak posle četiri kola, bio je dovoljan da nadmetanje završe ispred Crne Gore i Rumunije, odnosno ispod Turske i Bugarske.

ŠTOFA I TE KAKO IMA

Pa, kome je pripala čast da spasi reprezentativnu sezonu? U odgovoru na ovo pitanje trebalo bi samo prstom upirati na mlađe seniorke. Ekipa Marijane Boričić jedina i budi nadu da budućnost nije toliko tamna. Na tek drugom Evropskom prvenstvu, inače održanom u Italiji, ponovila je rezultat sa prvog. Takmičenje u Lećeu i Kopertinu obeležile su Srpkinje i Azurine. Ishod je bio isti kao i 2022 u Čerinjoli i Andriji, kada je domaćin slavio. Optimistično razmišljanje budi sastav koji su predvodile Branka Tica, Iva Šućurović, Jovana Zelenović i Ksenija Tomić. Dakle, štofa ima i za A selekciju. Valjalo bi napomenuti da generacija nije mogla da računa na Aleksandru Uzelac, Henu Kurtagić, Minju Osmajić i Vanju Ivanović. Iako je kvartet imao pravo nastupa, njihov potencijal uvideo je stručni štab A reprezetacije na čelu sa bivšim selektorom Đovanijem Gvidetijem. Tokom ovogodišnjeg leta dobile su i priliku da igraju u Ligi nacija, a tandem Uzelac Kurtagić našao se među spiskom putnica za Olimpijske igre u Parizu. Njihove kolege (prim. aut. mlađi seniori) preskočili su okupljanje... Razlog i više nego očigledan – propustili su šansu da se uopšte i plasiraju među evropski krem. Podsećamo, stali su već u kvalifikacijama u Štajnbrunu. Malo je nedostajalo da čekiraju kartu, ali neuspeh od Austrije i čak tri meča u pet setova umnogome su uticali da nemaju nikakvu obavezu posle napornih klupskih angažmana.

Šta je dalje činiti? Razumna odluka bile bi radikalne promene zbog kraha... Naravno, ne treba odmah kriviti i smenjivati selektore. No, rezultati definitivno i ukazuju na to da se moraju povući određeni potezi, barem ukoliko je jedan od ciljeva da se Srbija i dalje nalazi na odbojkaškoj mapi Evrope i sveta. Ako se olako zaborave kataklizmična izdanja, mogli bismo uskoro jedino da se sećamo kako su reprezentativne selekcije svojevremeno imale ne samo osiguran prolazak do najvećih smotri, nego i utaban put do medalja...

UČINAK MLAĐIH SELEKCIJA U 2024. GODINI

Mlađe seniorke – 2. mesto na Evropskom prvenstvu

Mlađi seniori – nisu učestvovali na Evropskom prvenstvu

Juniorke – 2. mesto na Balkanijadi i 7. pozicija na Evropskom prvenstvu

Juniori – 2. mesto na Balkanijadi i 9. pozicija na Evropskom prvenstvu

Kadetkinje – 3. mesto na Balkanijadi i 15. pozicija na Evropskom prvenstvu

Kadeti – 1. mesto na Balkanijadi

Pionirke – 3. mesto na Balkanijadi

Pioniri – 2. mesto na Balkanijadi

Piše: Uroš SELENIĆ


tagovi

Svetsko prvenstvoženska odbojkaška reprezentacija SrbijeMuška odbojkaška reprezentacija SrbijeEvropsko prvenstvo u odbojciBalkansko prvenstvo

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara