"Slučajni" susreti na aerodromu: Otkud Raul u Beogradu i smenjuje li RSS opet Rojevića?
Vreme čitanja: 4min | pon. 11.11.24. | 07:58
Španac izvesno preuzima kormilo Orlova
Nikad nije dosadno u srpskom rukometu. Bar nešto kad reprezentativnog uspeha nema već 12 godina. Od srebra izvojevanog u Beogradu na Evropskom prvenstvu 2012. ne možemo da se sastavimo, da dođemo do Top 10 na velikom takmičenju (najbolji smo bili prošle godine pod vođstvom Tonija Đerone na SP u poljskim Katovicama - 11. mesto). Kad nema rezultata, tu su zato intrige, smicalice, otvaranje Pandorinih kutija po čemu je ovaj sport, nažalost, poznat poslednjih godina u srpskoj javnosti.
Letos su se korenite promene dogodile na Tošinom bunaru. Došlo je do promene rukovodstva, iznenadne ostavke Milene Delić. Za njom su otišli brzo posle imenovanja (tek nekoliko meseci na funkcijama) i direktor muške reprezentacije Srbije Marko Vujin i generalni sekretar Aleksandar Brković. Na redu je izgleda došao i selektor Boris Rojević. Opet!
Izabrane vesti
Trofejni stručnjak Vojvodine je još letos bio "bivši". Prošao je kroz toplog zeca u medijima, samo se čekalo saopštenje sa Tošinog bunara o prekidu saradnje, a onda preokret sredinom oktobra – Rojević je ostao kormilar Orlova.
Naizgled, sve se završilo, ali očigledno je to bilo samo kupovina vremena od strane novih čelnika Saveza. Letos je Momir Ilić bio viđen kao selektor Srbije. Aranđelovčanin je dugo vagao ponudu RSS-a, ali na kraju nije došlo do saradnje. U prvi plan je odmah potom izbio Raul Gonzales, čuveni španski stručnjak, šampion Evrope sa Vardarom 2017. godine, višestruki prvak Francuske sa Pari Sen Žermenom. Čelnici RSS-a, što zvanični, što nezvanični, bili su čak u Parizu na razgovorima sa čovekom koji je u Skoplje pre sedam i po godina doneo istorijsku krunu najboljeg tima Starog kontinenta. Nije došlo tada do saradnje. Rojević je nastavio da vodi Srbije na početku novog ciklusa, u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2026. godine u Danskoj, Norveškoj i Švedskoj.
Kako saznaje Mozzart Sport, u subotu ujutru, pre odlaska u Italiju na meč drugog kola kvalifikacija protiv Azura (Srbija na neverovatan, ali opet sebi svojstven način poražena u finišu - 30:31) došlo je do zanimljive, nesvakidašnje situacije. Naime, u isto vreme sa našim reprezentativcima na aerodromu “Nikola Tesla“ u Beogradu bio je i Raul Gonzales. Stručni štab na čelu sa Rojevićem je bio u šoku, kao i rukometaši. Nisu mogli da ga ne primete. Kapitena Srbije Mijajla Marsenića je Španac trenirao u Vardaru. Da slučajnost bude veća, "gejt" za Rim gde su se uputili Orlovi na meč sa Azurima bio je odmah do onog za Pariz, gde se vraćao verovatno budući selektor Srbije zbog obaveza sa svojim klubom Pari Sen Žermenom.
Raul Gonzales je za vikend boravio u srpskoj prestonici na pregovorima sa Rukometnim savezom Srbije, dok se reprezentacija pripremala za važan meč sa Italijom. Nije Španac sigurno boravio u našoj zemlji da poseti rodbinu u Šumadiji...
Šta Raula sprečava da odmah preuzme reprezentaciju Srbije? Ugovor sa Pari Sen Žermenom koji traje do juna 2025. Naime, kako saznajemo, RSS želi da dovede Španca za selektora i da on bude samo to, bez angažmana u klubu. To će biti i glavni argument kada se bude javnosti objašnjavala smena na kormilu. Iskusni španski stručnjak štancuje domaće trofeje sa Parižanima, ali nikako u Gradu svetlosti ne dolazi onaj najvažniji, koji izmiče i fudbalerima sa Parka prinčeva, a to je pehar Lige šampiona. Poslednjih godina je ta titula sve dalje od rukometne sekcije bogatog kluba iz Pariza. Prošle sezone je PSŽ zaustavljen u četvrtfinalu od Barselone, ove će teško do finalnog turnira u Kelnu, posebno posle teške povrede najboljeg igrača Svetaca Eloima Prandija. Gonzales je u martu 2023. godine produžio saradnju sa klubom do 2025. Kako sezona odmiče, čini se da će mu u Pari Sen Žermenu teško ponuditi nastavak saradnje koja traje već sedmu sezonu. Raul je u junu naredne godine slobodan, pa je dolazak u Beograd verovatno značio konkretizaciju dogovora sa RSS-om. Rukometnim kuloarima se pominje da je rekao "DA".
Rojević je zimus dobio "vruć krompir" u ruke, preuzeo klonulu duhom reprezentaciju posle kraha na Evropskom prvenstvu u Minhenu od najdugovečnijeg kormilara u istoriji Srbije u jednom mandatu (Tonija Đerone, tri i po godine na klupi). Vrbašanin je umalo sa Orlovima izbacio uvek moćnu Španiju u baražu za Svetsko prvenstvo (gol falio), izvršio podmlađivanje selekcije, odrekao se iskusnijih igrača - Nemanje Ilića, Petra Đorđića, Ilije Abutovića, Predraga Vejina...
Posle poraza od Italije, Orlove sad čeka praznih pet meseci bez zvanične utakmice, sve do nastavka kvalifikacija za Evropsko prvenstvo i dvomeča sa Špancima u martu.
Rojević ima ugovor sa RSS-om do 2028. godine.