Matijas Gidsel u akciji (©Reuters)

Rukometni megaduel šampionu sveta: Danski bekovi zgazili Francuze, ali golman je bio ključ

Vreme čitanja: 2min | sub. 27.07.24. | 22:55

Odlični i Gidsel i naravno Hansen

Tek je počelo i rano je prognoze, ali kad je rukomet u pitanju – projektovano finale mogli smo da gledamo već prvog dana olimpijskog turnira. I videli smo silnu Dansku, verovatno najjaču bekovsku liniju sveta i koliko u rukometu golman može da bude od krucijalnog značaja. Na kraju, videli smo pobedu trostrukog uzastopnog šampiona sveta protiv branioca olimpijskog zlata Francuske – 37:29.

Apsolutno zasluženu, mada su Francuzi, koji sa poslednjih četiri Olimpijskih igara imaju tri zlata i srebro, bolje počeli i vodili prvo sa 5:2, ubrzo i sa 9:4. Ali onda su se raspucali Matijas Gidsel (osam golova u prvom poluvremenu) i Mikel Hansen i prednost se polako topila dok Danci nisu izjednačili na 13:13, a onda do poluvremena i poveli sa 18:17.

Jednako važno, negde u tom periodu na gol Danaca stao je 35-godišnji Niklas Landin i utakmica je dobila sasvim drugčiji tok. Landin je do kraja meča odbranio čak 45 odsto udaraca ka njegovom golu (15/33), a još kada se u nastavku razgoropadio Simon Pitlik (sedam golova u drugom delu igre), Francuzima nije bilo spasa.

Danska je već u 33. minutu povela sa 33:30, odmicala sve više i više da bi na kraju slavila sa ubedljivih osam razlike. Francuzi nisu bili ni blizu toga da uhvate rezultatski priključak.

Gidsel i Pitlik su postigli po 11 golova, dok je Hansen stao na sedam. I samo njih trojica zajedno su tresli protivničku mrežu koliko svi Francuzi zajedno. Kod njih, najefikasniji je bio Ugo Deska sa sedam golova, Dika Mem je dao pet, Nikola Karabatić na svom oproštajnom turniru za njegove standarde skromna tri pogotka...