Počinje Svetsko atletsko prvenstvo u Areni: Srbija sa 13 predstavnika, sve oči uprte u Ivanu Vuletu
Vreme čitanja: 5min | pet. 18.03.22. | 08:00
Naši atletičari će imati priliku da se izmere sa najboljim svetskim takmičarima. Najveća očekivanja Srbija ima u skoku udalj
Pamti se i dalje veliki atletski spektakl iz 2017. godine u Štark areni, iako je prošlo pola decenije. Repriza velike žurke biće održana u naredna tri dana na istom mestu (18 - 20. mart), samo što ovog puta na glavnoj sceni neće biti samo najbolji evropski takmičari, već će se publici predstaviti svetska elita.
Pre pet godina Srbija se radovala evropskom zlatu Ivane Španović i rekordnom skoku - 7,24 metra. Sada se priželjkuje nešto slično. Naša najbolja atletičarka će izaći na zaletište sa novim prezimenom - Vuleta, ali starim ambicijama. Izdvaja se kao glavni domaći adut, a pored nje na spisku učesnika je još 12 takmičara iz Srbije.
Izabrane vesti
Domaća publika će imati priliku da navija za Ivanu Vuletu, Asmira Kolašinca, Maju Ćirić, Elzana Bibića, Boška Kijanovića, Anju Lukić, Luku Trgovčevića, Milanu Tirnanić, Jovana Ilić, Aleksu Kijanovića, Angelinu Topić, Lazara Anića i Milicu Gardašević.
IVANA VULETA BRANI ZLATO NA SP
Pokušaće glavna domaća uzdanica da nastavi trofejni niz... Na Svetskom dvoranskom prvenstvu 2014. u Sopotu - osvojila je bronzu. Dve godine kasnije na istom takmičenju u Portlandu - srebro. U Birmingemu 2018. godine - zlato! Naredno se nije održalo zbog pandemije virusa korona, što bi značilo da Ivana u Beogradu brani svetsku titulu osvojenu pre četiri godine.
Neće na zaletištu imati najjaču konkurenciju, ali to je svakako neće opustiti, jer dobro zna da najveću borbu vodi sa samom sobom. Od svih finaliskinja koje će u nedelju voditi bitku za svetski tron Vuleta ima najbolji rezultat karijere - skok od 7,24 metra upisan upravo u Štark areni pre pet godina na EP. Samo još dve učesnice su skakale preko sedam - bronzana iz Tokija Ese Brume (7,17) i srebrna sa EP 2017. godine Lorejn Judžin (7,05). Naša atletičarka može da se pohvali da ima i među ovim takmičarkama najbolji skok sezone - 6,88 metara.
Poslednje veliko takmičenje se završilo neslavno - bile su to Olimpijske igre u Tokiju, na kojima je zauzela četvrtu poziciju. I pre i posle Japana provlačila se priča o kraju karijere - bila su aktuelna pitanja da li će do njega doći sa olimpijskim zlatom ili posle SP u Beogradu... Međutim, promenila je planove i odložila oproštaj. Sigurno da ima još mnogo toga da pokaže ljubiteljima atletike, a poseban motiv imaće pred domaćom publikom. Skok karijere ostvarila je na istom mestu, pa se novo slavlje očekuje i u nedelju uveče.
ASMIR KOLAŠINAC ŽELI DA OSTVARI LIČNI REKORD
Glavni cilj Asmira Kolašinca je da na Svetskom prvenstvu u Beogradu ostvari lični rekord. Tako je bar naglasio u izjavama pred početak... Na mitingu koji je u našoj prestonici bio generalna proba pred planetarni šampionat izjednačio je najbolji hitac karijere u dvorani - 21,06 metara (rekord na otvorenom 21,58) i pokazao da se nalazi u dobroj formi. Sigurno da je ostavio još prostora za napredak i da će dati sve od sebe da tu granicu pomeri, i pored toga što će oko njega biti pakleni bacači. Najveći favoriti za najsjajnije odličje su olimpijski šampion Brajan Krauzer (rekord 23,37) i bronzani iz Japana Tomas Volš (rekord 22,90).
Kolašinac je do sada u karijeri u dvorani dva puta dolazio do odličja - oba na evropskoj sceni. Uzeo je zlato 2013. u Geteborgu i srebro dve godine kasnije u Pragu. Na Evropskom prvenstvu na otvorenom 2012. je bio bronzani. Na svetskoj pozornici nikada nije bio na pobedničkom postolju... Pre četiri godine u Birmingemu završio je SP na 15. mestu sa hitcem 19,34 metra.
Beograd mu baš i nije ostao u lepom sećanju, jer je 2017. u Areni nije uspeo ni da se plasira u finale. Bio je 11. u kvalifikacijama sa samo jednim uspešnim hitcem - 19,96 metara. Tada je bio toliko razočaran da je izjavio da razmišlja o kraju karijere.
NORME JE OSVOJILO SEDAM SRPSKIH ATLETIČARA
Uz Ivanu Vuletu i Asmira Kolašinca, još pet srpskih atletičara je došlo do norme za SP. Među njima jedan ipak neće istrčati pred beogradsku publiku zbog zdrastvenih problema - u pitanju je bacač kugle Armin Sinančević. Gledaocima će se predstaviti Maja Ćirić (400m), Boško Kijanović (400m), Elzan Bibić (3000m) i Anja Lukić (60m prepone).
Elzan Bibić će sa startnim brojem 400 danas izaći na stazu i oprobati se u svetskoj konkurenciji na trci od 3000 metara. Rođen je 8. januara 1999. godine, osvajao je medalje u mlađim kategorijama, a u seniorskom uzrastu se tek čeka najbolje od njega. Nacionalni je rekorder na 1500, 3000 i 5000 metara. Ostvario je normu na 1500 i 3000 metara, pa je mogao da bira disciplinu u kojoj će se takmičiti. U najavnim intervjuima je najavio čak i borbu za medalju...
Boško Kijanović je rođen 21. juna 2000. godine i predstavljaće Srbiju na trci od 400 metara. Napravio je sjajnu uvertiru kada je na mitingu u Beogradu pre dve nedelje oborio nacionalni rekord koji je držao Slobodan Branković. Ostvario je rezultat od 46,22 sekunde, istrčao lično najbolju trku i obezbedio normu za SP.
Maja Ćirić je predstavljala našu zemlju i na prethodnom svetskom prvenstvu. Ima 32 godine i trči na 400 metara. Nedavno je postavila novi nacionalni rekord, to jest popravila svoj najbolji rezultat - 52,33 sekunde.
Anja Lukić će trčati na 60 metara sa preponama. Mlada srpska atletičarka je rođena 30. maja 1999. godine. Učestvovala je i na mitingu pre desetak dana kada je istrčala za 8,14 sekundi.
SPECIJALNE POZIVNICE ZA SEDAM DOMAĆIH TAKMIČARA
Osam takmičara iz Srbije je trebalo da dobije specijalne pozivnice, međutim Ivana Ilić je dobila boginje pa je morala da odustane od učešća. Priliku da zablistaju i oprobaju se u najjačoj konkurenciji dobili su Luka Trgovčević (60 metara prepone), Milana Tirnanić (60 metara), Jovana Ilić (troskok), Aleksa Kijanović (60 metara), Angelina Topić (skok u vis), Lazar Anić (skok udalj) i Milica Gardašević (skok u dalj).
Zanimljivo je da je Jovana Ilić napravila pauzu dužu od tri godine, koliko je provela u Americi... Nakon završenog školovanja vratila se u Srbiju i zaposlila. Pokušala je da bude na dve strane, međutim odlučila je da da otkaz i potpuno se posveti sportskoj karijeri. Sigurno da prethodnih godina nije ni sanjala da će u prestonici Srbije učestvovati na SP, ali čuda se dešavaju.
Beogradska publika će imati priliku da vidi i Angelinu Topić, ćerku nekadašnjih atletičara Dragutina i Biljane. Rođena je 2005. godine i odavno je prepoznat kod nje potencijal. Koliko može videće se tek u godinama koje dolaze... Ali, svakako da će joj bacanje u vatru u Beogradu značiti mnogo.
Sigurno da će gledeoci uživati gledajući takmičare koji nisu bili pod svetlima najjačih reflektora - Luku Trgovčevića, Milanu Tirnanić, Lazara Anića, Aleksu Kijanovića, Milicu Gardašević... Oni jedva čekaju da izađu na zaletište i ispričaju neku svoju priču. Neki u sprintu, a neki u skoku udalj - disciplini koja će se sigurno pratiti sa najvećim očekivanjima.
Dođite već danas u Arenu i podržite ih!