Vukašin Antonijević (©Jurij Vodušek/Rokometna zveza Slovenije)

Nemci prejaki na premijeri: Loša odbrana kumovala porazu Orlića

Vreme čitanja: 3min | sre. 10.07.24. | 21:04

Juniori Srbije izgubili od Pancera – 29:33 (13:17) u prvom kolu Evropskog prvenstva za rukometaše do 20 godina. Vukašin Antonijević najbolji u selekciji Đorđa Teodorovića

Mlade rukometne nade Srbije porazom su započele Evropsko prvenstvo za juniore u Sloveniji. Nemačka je bila prejaka za izabranike Đorđa Teodorovića – 29:33 (13:17). Loša igra u odbrani, mali učinak golmana, ishitreni šutevi, tehničke greške, kumovali su neuspehu u prvom kolu Grupe B.

Panceri su od starta preuzeli kontrolu igre i rezultata. Imali su konstantnu prednost od tri do šest golova razlike. U finišu je sa dva pogotka Sime Šijana, Srbija prišla na samo -2 – 28:30, ali je posle tajm-auta gostujućeg selektora levi bek Leon Hake pogodio na dva i po minuta pre kraja, kada je definitvno slomljen otpor Orlića.

Loše prvo poluvreme naše selekcije. Duvala je promaja u odbrani. Ništa četa Đorđa Teodorovića nije mogla da odbrani, dok su i golmani bili slabi. Nikola Zorić i Marko Draško su imali samo po jednu intervenciju za prvih 30 minuta. S druge strane, Nemac Frederik Heler je sakupio osam odbrana.

Na početku meča nije išlo našeg najboljeg igrača Simu Šijana. Ton igre u napadu davali su Vukašin Antonijević i Uroš Mitrović. Falili su i golovi s krila, posebno na desnoj strani terena. Brzo su Nemci, šampion sveta prošle godine u juniroskom uzrastu (generacija 2002. godište i mlađi) stvorili prednost od 6:2. Uspevala je Srbija da priđe na gol zaostatka (9:10), ali kad god su naše nade imale priključak, po pravilu su usledila isključenja, tehničke greške, pa su Panceri na odmor otišli sa +4 – 17:13.

U nastavku se očekivao odgovor Orlića, ali opet nije bilo rešenja za razigrani napad rivala. Nemačka je u 40. minutu povela sa 22:16. Pokušao je selektor Đorđe Teodorović da trgne svoje pulene, "promešao" je bekovsku trojku, igrali su i Leo Feješ i Aleksa Bukvić, ali nije bilo šansi da se ugrozi Nemačka. Vukašin Antonijević je pokušao da razmrda saigrače, bio najbolji pojedinac u našem timu. U finišu se razigrao i Simo Šijan, ali kasno da se izbegne poraz.

Imala je Srbiju šansu u 54. minutu, kada je Šijan postigao gol za – 3 – 25:28. Ipak, posle isključenja Uroša Mitrovića zbog loše izmene i loše bačene kontre golmana Marka Draška, propuštena je šansa za neizvesnu završnicu. Dva gola Šijana za samo -2 – 28:30 dali su nadu, na manje od tri minuta do kraja, ali su usledila dva brza pogotka Nemaca.

Srednji bek Celja Vukašin Antonijević sa osam golova je bio najbolji kod Orlića. Pratili su ga preostala dva beka, Simo Šijan sa sedam (7/14 šut) i levoruki Uroš Mitrović sa šest. Filip Milovanović se tri puta upisao u listu strelaca. Golmani su imali samo osam odbrana, Marko Draško pet, a Nikola Zorić tri.

Kod Nemaca Leon Hake je dao šest pogodaka, a po pet David More i Jarnes Faust. Frederik Heler je sakupio 13 intervencja i dobio bitku protiv tandema čuvara mreže Srbije.

U prvom meču Grupe B Portugalija je očekivano pregazila autsajdera Grčku sa 40:22. Već u četvrtak od 14.20 Srbiju očekuje meč sa Portugalijom. Pobeda je imperativ ako se želi plasman među osam najboljih selekcija Starog kontinenta. Podsetimo, samo pobednici svih šest grupa idu u glavnu fazu, dok će drugoplasirane selekcije da igraju doigravanje za mesta među osam najboljih reprezentacija Evrope za rukometaše do 20 godina (rođeni 2004. i mlađi).

Meč Orlića sa tribina je pratio selektor Srbije Boris Rojević sa pomoćnikom Mirkom Skokom.