
Ćuretina, američki fudbal i još ponešto
Vreme čitanja: 4min | čet. 28.11.19. | 09:42
Tri utakmice u NFL šampionatu na Dan zahvalnosti u SAD. Najzanimljivije na AT&T stadionu gde stiže razigrani Bafalo
Amerikanci danas jedu ćuretinu, a tradicionalno, u SAD na Dan zahvalnosti igraju se tri utakmice u NFL šampionata. Do kraja prvog dela sezone ostalo je još pet kola. I dalje nijedna ekipa nije izborila doigravanje, ali stvari su počele da se kristališu, posebno u NFC-u.
Prvi meč 13. nedelje igra se na Ford fildu gde se sastaju divizijski rivali Detroit i Čikago (četvrtak, 18.30). Domaćin je davno digao ruke od sezone. Protiv Bersa će igrati sa trećim kvoterbekom ove sezone. Povređen je startni vođa napada Metju Steford, a i njegova zamena Džef Driskel se povredio proteklog vikenda u Vašingtonu, pa će u vatru mladi ruki Dejvid Blag. Detroit je u seriji od četiri poraza.
Izabrane vesti
Čikago je sa skorom od pet pobeda i šest poraza takođe jedno od razočaranje sezone. U prošlom šampionatu su napravili bum, bili prvaci na severu NFC-a, ali ove sezone su u senci Grin Beja i Minesote. Problem tima iz Ilinoisa je očajan napad sa slabom Mičom Trubiskom. Još gaje teoretske šanse da se nađu u doigravanju pa imaju ulogu favorita u komšiluku. U prvom delu sezone bilo je 20:13 za Čikago na Soldžeer fildu.
Posle poraza u Bostonu od Nju Inglanda frka u Dalasu. Kontroverzni vlasnik Kaubojsa Džeri Džons je javno kritikovao trenera Džejsona Gereta i stručni štab. Iako veoma talentovana ekipa sa kompletnim rosterom kako u napadu tako i u odbrani, Dalas posrće. I dalje je lider divizije istok NFC, najslabije u ligi, ali preti Filadelfija. Bafalo je sjajan, ima skor od osam trijumfa i samo tri poraza i veoma je blizu plej-ofa. Kvalitet je na strani domaćina, ali neće biti lako timu iz Teksasa na AT&T stadionu (četvrtak, 22.30). Odbrana Bilsa je fantastična, prima mali broj poena, dok iz nedelje u nedelju sve bolje funkcioniše i napad predvođen Džošom Alenom.
Kvoterbek Dalasa Dak Preskot igra sezonu karijere, trenutno je lider u NFL šampionatu po broju bačenh jardi. Prošle nedelje ništa nije mogao protiv odbrane Patriota (samo dveet poena, bez tačdauna), ali na svom terenu napad Kaubojsa mnogo bolje izgleda. Jedan od najboljih raning bekova lige Ezekijel Eliot imaće težak zadatak da probije gustu prvu odbrambenu liniju Bilsa. Najbolji risiver tima Amari Kuper protiv šampiona je bio zaključan, pored Stefona Gilmora se nije video, ali se očekuej da sada bude glavna meta u napadu domaćeg tima. Dalasu gori pod nogama, pobeda je imperativ. Bafalo će u napadu da se osloni na igru trčanjem sa dvojicom odličnih raning bekova, rukijem Dejvinom Singlterijem i vremešnim Frenkom Gorom.
I konačno, u noći između četvrtak i petka (02.20) u Atlanti stiže divizijski rival Nju Orleans. Pobedom u gostima Sejntsi bi postali prvi tim koji se plasirao u plej-of. Gosti iz Luizijane su željni osvete Falkonsima za šokantan poraz pre tri nedelje, kada su Met Rajan i kompanija iznenadili Nju Orleans na njegovom terenu. Tada je odbrana Atlante, koje je do tada bila najgora u ligi sa najviše primljenim brojem poena, zaustavila sjajan napad Sejntsa. Bilo je 9:26. Domaćin ima mnogo problem sa povredama, pogotovo u napadu. Startni tajt end Ostin Huper neće igrati zbog povrede kolena, a pod znakom pitanje je i jedan od najboljih risivera lige Hulio Džons. Dobra vest po Atlantu je da bi se u tim mogao da se vrati raning bek Devonta Frimen.
Gosti imaju trenutno najboljeg risivera lige Majkla Tomasa koji je uhvatio već više od 100 lopti, ubedljivo najviše u šampionatu. Glavna meta Drua Brisa biće najveća opasnost po ne tako dobru odbranu tima iz Džordžije. Očekuje se revanš i sigurna pobeda Nju Orleansa koji bi trijumfom ostao u konkurenciji za prvo mesto u NFC- što donosi prednost domaćeg terena u plej-ofu do Superboula. Najveći meč u Sjedinjenim Američkim Državama igra se početkom februara u Majamiju.
Plasman u plej-of obezbediće 12 franšiza i to samo pobednici svih osam divizija, a ostale četiri ekipe igraće u “vajl kard” vikendu prema plasmanu (po dve iz AFC-a i NFC-a).
KVOTE ZA OSVAJAČE
NFL – 13. NEDELJA
Četvrtak
18.30: (3,10) Detroit (14,00) Čikago (1,45)
22.30: (1,40) Dalas (14,00) Bafalo (3,35)
Petak
02.20: (3,70) Atlanta (14,00) Nju Orleans (1,35)
Nedelja
19.00: (1,45) Baltimor (14,00) San Francisko (3,10)
19.00: (1,20) Karolina (15,00) Vašington (5,40)
19.00: (2,55) Sinsinati (14,00) Njujork Džets (1,60)
19.00: (1,70) Indijanapolis (13,00) Tenesi (2,40)
19.00: (2,20) Džeksonvil (13,00) Tampa Bej (1,80)
19.00: (6,50) Majami (16,00) Filadelfija (1,15)
19.00: (3,70) Njujork Džajants (14,00) Grin Bej (1,35)
19.00: (2,40) Pitsburg (13,00) Klivlend (1,70)
22.05: (2,40) Arizona (13,00) Los Anđeles Rems (1,70)
22.25: (2,40) Denver (13,00) Los Anđeles Čardžers (1,70)
22.25: (1,20) Kanzas (15,00) Ouklend (5,40)
Ponedeljak
02.20 (2,55) Hjuston (14,00) Nju Ingland (1,60)
Utorak
02.15: (1,70) Sijetl (13,00) Minesota (2,40)
NAPOMENA: Kvote su podložne promenama
Foto: Reuters