NBA zaštitila igrače iz razvojne lige od otimačine iz Evrope i Kine
Vreme čitanja: 4min | sre. 02.08.17. | 14:57
"Dvosmerni" ugovori rešavaju problem odlaska iz G-lige preko Atlantika i Pacifika
Novi kolektivni ugovor u NBA ligi između vlasnika kluba i igrača nije doneo promene samo u "salary capu" koji je drastično narastao posljednjih par godina. Iako je to najvažnija stvar koja je donela neke tektonske poremećaje, kolektivni ugovor je donio i neke nove promene ključne za razvoj lige.
NBA komesar Adam Silver svestan je da se, bez obzira što NBA liga trenutno stoji sjajno na tržištu, čelnici najjače košarkaške lige na svetu ne smeju da se uspavaju, nego moraju dalje da razvijaju svoj proizvod. Jedna od ključnih tačaka u sledećih nekoliko godina je ulaganje u razvojnu ligu koja je dobila i generalnog sponzora, "Gatorade", pa se samim time više ne zove D-liga već G-liga.
Izabrane vesti
Velika novost koju je NBA liga uvela od ove godine, a s kojom su se svi oni koji prate stanje na NBA tržištu posljednjih dana često susretali, a su "two-way", odnosno "dvosmerni" ugovori.
O čemu se tu radi?
NBA je razvojnu ligu pokrenula 2001. godine s ciljem stacioniranja mladih košarkaša koji nisu prošli na draftu, odnosno davanju prilike za igru onim igračima na rosterima NBA klubova koji nemaju dovoljnu minutažu. Oni su svoju priliku dobijali na svojevrsnim pozajmicama u klubove razvojne lige kojih je na početku bilo samo osma. Tada je pojedine klubove razvojne lige 'u vlasništvu' imalo nekoliko NBA klubova, ali kako je razvojna liga sve više jačala, tako je broj klubova rastao pa će ih u sezoni 2017/18. biti 26, s time da će već sledeće godine broj porasti na 27. Svi oni su u vlasništvu jedne NBA ekipe, a jedini klubovi koji nisu (još) zainteresovani za razvojnu ligu su Denver, Nju Orleans i Portland.
Mnogi igrači su upravo svojim nastupima u razvojnoj ligi ostvarili u najmanju ruku solidnu NBA karijeru. Svima je poznata priča Džeremija Lina, a u razvojnoj ligi su prve profesionalne korake napravili Si Džej Votson, Rafer Alston, Kris Andersen, Marćin Gortat, Met Barnes, Entoni Toliver i drugi. Nisu superstarovi, ali dovoljno da vlasnici NBA klubova shvate kako je razvojna liga dobra za razvoj talenata.
Najveći problem razvojne lige su niske plate. Tamo igrači često igraju "za kikiriki"', pa je tako za sledeću sezonu maksimalni bruto iznos kojeg pojedini igrač mogu da zarade 75.000 dolara, a to je iznos kojim se ne može konkurisati evropskim ili kineskim klubovima.
I zbog toga su uvedeni "two-way" ugovori. Ne samo zbog toga, ali novac je ipak u profesionalnom sportu uvek primarni razlog.
Ovom vrstom ugovora NBA klubovi su dobili mogućnost da dva igrača vežu uz sebe i svoju G-liga filijalu. Ugovori mogu biti potpisani na maksimalno dve godine, a igrači smeju u NBA klubu da provesti najviše 45 dana. Ako ih klubovi žele u rosteru duže od tog razdoblja, onda su dužni da im daju "prave" ugovore. Za vreme boravka u NBA klubovima, igrači dobijaju deo minimalne NBA plate, koja za novu sezonu iznosi 815.615 dolara, pa su tako svi oni koji potpišu dvosmerne ugovore u mogućnosti da tokom sezone zarade oko 280.000 dolara. Nije previše u poređenju sa NBA platama, ali je višestruko više od onih 75.000 dolara koliko se može zaraditi u G-ligi pa će se igrači lakše odlučiti za ostanak u SAD-u i igranje razvojne lige umesto odlaska u Evropu ili Kinu.
Osim finansijskog aspekta, ti ugovori donose i dodatnu sigurnost NBA klubovima. Do sada su pojedine ekipe mogle da šalju određene igrače u svoje G-liga filijale, ali ne bi imali ekskluzivna prava za njihovo potpisivanje već bi ugovore tim igračima mogla da ponudi bilo koja franšiza. Sada se to ne može dogoditi, igrači na "two-way" ugovorima de facto postaju 16. i 17. igrači na rosterima, a nakon isteka dvogodišnjih ugovora oni postaju ograničeni slobodni igrači. A to znači da njihovi klubovi mogu da izjednače bilo koju ponudu nekog drugog kluba.
NBA liga je ovim ugovorima dodatno pojačala svoju razvojnu ligu, ali i zadala novi udarac međunarodnoj košarci jer će evropski i kineski klubovi sada teže dolaziti do mladih igrača koji nisu prošli na NBA draftu. Većina njih će se sada radije odlučiti da ostanu u G-ligi, pogotovo ako su dobili ovaj ugovor. A ako i nisu, svojim igrama u razvojnoj ligi će lakše skrenuti pažnju na sebe nego u evropskoj/kineskoj košarci. Iako se tamo ne igra košarka na "NBA nivou", činjenica da su klubovi, pa i liga, u vlasništvu NBA i franšiza svakako dobro dođe u izboru nastavka karijere.
Nova sezona NBA lige, u kojoj će pehar braniti Golden Stejt Voriorsi počinje 17. oktobra.
Tekst preuzet sa portala germanijak.hr
(Foto: Action Images)