"loš status fudbalera van elite"
"loš status fudbalera van elite"

FIFPro: Srbija 10. najgora po redovnosti plata, čak 82 odsto fudbalera primoravano na transfere

Vreme čitanja: 2min | uto. 29.11.16. | 14:24

Sindikat fudbalera posle najvećeg istraživanja traži pravedniju raspodelu profita

loš status fudbalera van eliteGabon, Bolivija, Tunis, Kamerun, Maroko, Malta, Turska, Rumunija i Slovenija. Jedine zemlje u Evropi, Africi i obe Amerike u kojima su plate fudbalera neredovnije nego u Srbiji, pokazalo je obimno istraživanje Sindikata fudbalera FIFPro, koji na osnovu poražavajućih rezulta traži, između ostalog, bolje uslove za igrače i pravedniju raspodelu profita između zemalja i klubova.

Istraživanjem su, uostalo, izuzete najbogatije fudbalske zemlje poput Engleske, Španije i Nemačke, jer Sindikat nije želeo da navođenjem najvećih samo ulepšava statistiku. Ona svakako nije pohvalna, posebno ne za srpske klubove.

Izabrane vesti

Naime, skoro 70 odsto srpskih fudbalera prijavilo je kašnjenje u isplati zarada, pa su ispred nas i afričke zemlje poput Namibije, Bocvane i Konga. Takođe, najgori smo i kad je u pitanju prisila igrača da napuste jedan i potpišu za drugi klub. Čak 82 odsto fudbalera navelo je da su ih makar jednom u trenutku klubovi, menadžeri ili treća lica prisiljavala na transfer koji nisu želeli.

Celo istraživanje je, inače, sprovedeno kako bi se ukazalo na loš tretman igrača u klubovima koji ne spadaju u vrhunske i rizike takvih okolnosti. Poput, samo primera radi, veće mogućnosti da se utakmice nameštaju kada igrači jedva sastavljaju kraj sa krajem.

Prema istraživanju Sindikata na globalnom nivou 45 odsto fudbalera živi sa manje od 1.000 dolara mesečno (oko 950 evra, a imajte na umu da njihova karijera traje kraće i da ovih 950 evra u zemljama sa boljim standardom ne znači mnogo) dok samo mali procenat živi u pravom bogatstvu.
"Nema svaki fudbaler tri automobila u tri različite boje... Nadam se da klubovi shvataju da treba da ih je sramoa", ističe generalni sekreter FIFPro organizacije Teo van Segelen.

Anketom je obuhvaćeno 14.000 igrača iz 54 zemlje na pomenuta četiri kontinenta. FIFpro je na osnovu utvrđenog zaključio da se većina klubova vodi "džekpot ekonomijom" - dovede igrače iako nema para da ih plati i nada se da će nekako stvori novac do kraja sezone. U Srbiji je to, dobro znamo svi, šablon ponašanja.

Međutim, Van Segelen baš zbog takvih kao što smi mi traži rigorozniji sistem.
"Morate da imate sistem licenciranja koji zabranjuje takvo ponašanje. Takvih već ima na zapadu Evrope i samo treba da ih prepišete. A ako nacionalni savezi nisu spremni da kontrolišu naslove onda moraš da imaš petlje da im kažeš da njihove reprezentacije neće igrati međunarodna takmičenja ili da ih finansijski kažnjavaš", kategorički će Segelen.

(FOTO: Action Images)


tagovi

SrbijaFIFProSuperligameđunarodni fudbal

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara