Ilajdža Brajant i Džoel Bolomboj (©Star Sport)
Ilajdža Brajant i Džoel Bolomboj (©Star Sport)

Zvezdin osnovni cilj zaključavanje reketa, Efesova nepredvidivost zagorčava život trenerima

Vreme čitanja: 5min | sre. 18.12.24. | 08:15

Osam meseci posle kraha, crveno-beli sa mnogo ozbiljnijim ambicijama stižu na noge šampionu Evrope iz 2021. i 2022.

Zavisno iz kojeg se ugla gleda, osam meseci ne mora da bude tako dug period. Za Crvenu zvezdu u tih osam meseci stalo je 15 evropskih utakmica, odnosno toliko je prošlo od dana kada je pretrpela najteži poraz otkako igra Evroligu. Bilo je to protiv Efesa u Istanbulu, na zatvaranju prve faze elitnog takmičenja kada je Zvezda doživela rezultatski krah za konačnih 55:100.

Oporavili su se na Malom Kalemegdanu i od toga, pa sezonu završili sa novom triplom krunom u klupskim vitrinama. Osam meseci posle neprijatnog iskustva u Sinan Erdem Domu, Crvena zvezda sa mnogo ozbiljnijim ambicijama stiže ne noge Efesu (TV Sportklub, 18.30). Ako tog 11. aprila crveno-belima iz nekog razloga i nije bilo toliko važno kakva ih sudbina čeka na Bosforu, sada im je i te kako stalo da ostave ne samo dobar utisak, već da utakmicu završe kao pobednici.

Izabrane vesti

“Imaju dosta kvalitetnu spoljnu liniju, ali vidimo šanse i na nama je da odigramo dobro. Ne moramo kao protiv Olimpijakosa, ali do poslednje četvrtine treba da dođemo sa opcijama za pobedu”, izneo je jasno svoje želje Nemanja Nedović u poslednjem razgovoru sa novinarima pred odlazak u grad na dva kontinenta.

Posle Virtusa i naročito Olimpijakosa, Zvezdine akcije u evroligaškim okvirima su značajno porasle i pobeda nad Efesom mogla bi da ima višestruki efekat, da se ’ubije’ više muva jednim udarcem. Prvo, eventualnim brejkom tim Janisa Sferopulosa imao bi priliku da se pozicionira kao ozbiljan konkurent za direktan plasman u plej-of, jer bi imao isti odnos pobeda i poraza kao Olimpijakos, Panatinaikos, Barselona i Armani (svi 9-7). Drugo, Zvezda bi pozitivnim izdanjem obrisala bar deo onog osećaja gorčine posle -45 i treće, što je još važnije – konačno bi precrtala Efesov dom sa liste mesta na kojim još nije ostvarila evroligaški trijumf.

Nije Efesov domaći teren ono što je, recimo, bio prošle sezone kada je skor bio 13-4 i više podseća na neka ranija vremena, kada je nekadašnji dvostruki uzastopni šampion Evrope bolja izdanja pružao na strani nego kod kuće. No, kao za inat, igrači Tomislava Mijatovića proigrali su na svom parketu baš pred dolazak beogradskih večitih – Partizan Mozzart Bet gostuje već u petak – i vezali su dve pobede.

Ako je recku protiv Bajerna obeležila stotka uz respektabilnih 62 odsto iz igre, ono što je Efes uradio Panatinaikosu bilo je klasično seckanje na froncle. Turski gigant je prvoklasnom odbranom ograničio branioca evropske titule na samo 67 poena i naterao ga na tek 33 odsto šuta iz igre, što je daleko ispod svih evropskih standarda.

Videli su jasno u Crvenoj zvezdi gde im preti najveća opasnost i to je Efesova igra u reketu koja je gotovo besprekorna. Napredna statistika pokazuje da je efikasnost večerašnjeg domaćina u zoni najbližoj košu bolja maltene 90 odsto konkurencije i te situacije rešava sa 66 odsto uspešnosti. Pride, sa 431 pokušajem, Efes nije ni u gornjoj polovini ekipa sa najviše ispaljenih lopti u tom delu terena. Zaključak – pametno napada i koristi ovu poziciju da stigne do lakih poena.

Na primeru utakmice sa Panatinaikosom najbolje se vidi koliko je Efes opasan iz reketa, odakle je maltene generisao kompletnu prednost za konačnih +26 (93:67). Efes je samo iz zone oko obruča ubacio 48, a PAO 26 poena. Den Oturu i Vensan Poarje radili su šta su hteli protiv centara Zelenih i sami su obezbedili 20 poena za svoj tim obavljajući centarske dužnosti, dok su Rodrig Bobua i Darijus Tompson dali idealnu podršku jer su konstantno opterećivali reket iz prodora. Vredi dodatne napomene da Šejn Larkin u toj utakmici nije ubacio nijedan koš iz prodora, mada je tada zabeležio povratničke minute posle dva meseca odsustva. Razlog više da fokus odbrane bude na zatvaranju najbližih prilaza obruču, još i više jer se u dosadašnjem toku sezone Zvezda nije defanzivno naročito isticala u ovoj zoni.

Ima razloga za to i u odsustvu najboljeg igrača. Zato u pravi čas stiže i Džoel Bolomboj. Ne očekuje niko čuda od bivšeg ruskog reprezentativca i pitanje je koliko će minuta uopšte da mu nameni Janis Sferopulos, ali bi njegovo prisustvo u reketu moglo da bude delotvorno po Zvezdinu odbranu, odnosno kontraproduktivno po Efesov napad. Za ekipe poput onog iz Istanbula Zvezdi su potrebni baš igrači poput Bolomboja, odnosno i defanzivna uloga Filipa Petruševa mogla bi da bude jako važna zbog svojih dobrih atletskih karakteristika. U tom pogledu bi ova utakmica bila savršena za, recimo, Džona Brauna...

Ako za poređenje uzmemo poslednji sudar večerašnjih rivala, Efes nije glavnu razliku napravio u reketu (38-30), već u šutu za tri poena sa čak devet pogodaka više. Zvezda je tada sa distance šutirala loših 3/23, protivnik 12/28... Efes ove sezone spada u prosečnu šutersku ekipu, ali daleko od toga da nema dovoljno baruta da raznese svakog ko mu se nađe na putu. Dokaz je pomenuti meč sa Bajernom, kada je takođe pogodio 12 dalekometnih hitaca.

Mijatovićev sastav je iznad svega dosta nepredvidiv, zato skor i nije bolje. Može se reći i da je iz tog razloga delimično slika ovogodišnje Evrolige. Svakako ozbiljno zagorčava trenerima pripremu utakmice... U jednom trenutku Efes je sposoban da deklasira PAO i svede Real na 64 poena, već u sledećem da primi 97 od Asvela ili ostane na 72 poena u Kaunasu... Mnogo ima i do povreda, pre svega do izostanka Šejna Larkina koji je i dalje srce i duša ovog tima, a njegov povratak otvara samo dodatni prostor hrvatskom stručnjaku da manevriše sa spoljnom linijom dok od svojih centara ima jasna očekivanja. Mada i tu postoje momenti pre svega kod Dena Oturua da jednu utakmicu odigra vrhunski, a da ga onda nema nigde. Vensan Poarje tu unosi element iskustva i defanzivne stabilnosti. Svima je ipak jasno da se sve vrti oko bekovskog kvarteta Larkin – Brajant – Tompson – Bobua, dok su igrači poput Džordana Nvore ili Rolandsa Šmica tu da dodatno prošire rotaciju.

Zvezdin glavni fokus trebalo bi da bude zaključavanje reketa. Kroz prizmu nekih ranijih poraza videlo se da Efes ima problem kada nema lak pristup košu - Monako, Žalgiris i Asvel - dok je u nekim drugim slučajevima jednostavno samo potrebno da odigrate napadački do limita i nadate se najboljem, kao što su to uradili Makabi ili Barselona.

Crvena zvezda ima u svojim redovima potencijal da ispuni oba zahteva, no na kraju neće biti ni važno kojim će se putem stići do cilja, samo da se završi uspešno.

EVROLIGA, 16. kolo

Utorak

Monako – Bajern 93:74

/Papajanis 14 – Edvards 17/

Makabi – Baskonija 85:95

/Jokubaitis, Sorkin 22 - Hauard 28/

Panatinaikos – Olimpija Milano 103:74

/Nan 39 - Mirotić 16/

Barselona – Fenerbahče 90:63

/Panter 25 - Kolson 15/

Pariz – Real Madrid 86:95

/Lo 30 - Kampaco 19/

Alba – Žalgiris 66:86

/Mekormak 19 - Fransisko 16/

Partizan Mozzart Bet – Asvel 79:82

/Vašington 22 - Maledon 21/

Sreda

18.30 (1,60) Efes (16,00) Crvena zvezda (2,65)

20.15 (1,17) Olimpijakos (20,00) Virtus Bolonja (6,00)

*** Kvote su podložne promenama



tagovi

KK Crvena zvezdaJanis SferopulosAnadolu EfesEvroliga

Obaveštavaj me

KK Crvena zvezda
Evroliga

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara