Dejan Davidovac i Kodi Miler Mekintajer (Foto: Starsport)
Dejan Davidovac i Kodi Miler Mekintajer (Foto: Starsport)

Zvezdin najlošiji start u poslednjih 15 godina, crni niz iz 2010. još daleko

Vreme čitanja: 3min | uto. 07.10.25. | 11:10

Crveno-beli su takmičarsku godinu počeli sa tri uzastopna poraza, dok je najgori start bio pre 15 leta, kada je zabeleženo šest neuspeha u nizu

Dosta šokantno po navijače Crvene zvezde je sve ono što se dešavalo sinoć u beogradskoj hali Aleksandar Nikolić. Za crveno-bele je utakmica protiv Zadrana bila projektovana kao priprema za evroligaško gostovanje Fenerbahčeu, a možda i dobra situacija da se odmore određeni nosioci igre, kako bi desetkovani tim Janisa Sferopulosa bio što svežiji u narednom duelu.

Umesto toga dobili su košarkaši Crvene zvezde ozbiljnu packu, jer se Zadar u Dalmaciju vraća ovenčan pobedom velikom kao kuća to posle gostovanja evroligaškom protivniku. Dešavali su se porazi favorita i ranije, događaće se i u budućnosti i tu ništa nije sporno. Međutim, ono što može i te kako da zaboli već i ovako razdražene navijače tima s Malog Kalemegdana jeste činjenica da je ovo najlošiji start njihovih ljubimaca još od sezone 2010/11.

Izabrane vesti

Punih 15 godina Crvena zvezda nije izgledala ovako raštimovano i ranjivo na početku takmičarske godine, a serija od tri poraza ne obećava previše, jer slede još tri evroligaške utakmice... Geneza Zvezdinih poraza je takva da su doslovno isti, kao preslikani ispod indigo papira. Loša odbrana i veliki broj otvorenih šuteva rivala je nešto što spada pod lajtmotiv Zvezdine igre u ova tri izgubljena meča i to je sada već svima jasno.

Da, ima grčki stručnjak problema sa povredama i to jesu činjenice, a ne izgovori, kako je i sam Sferopulos rekao posle poraza od Zadra, ali ako se ovaj sastav uporedi sa onim Zvezdinim od pre 15 godina, onda je jasno da je sadašnja pozicija crveno-belih, čak i uz povrede daleko bolja i srećnija u odnosu na neka prošla vremena.

Tada tim s Malog Kalemegdana nije igrao ni Evrokup, već samo ABA ligu u kojoj je napravio niz od šest poraza, dok su u prvih 10 kola ostvarene svega dve pobede! Gubila je Zvezda tada redom od Nimburka, Budućnosti, Radničkog, Igokee, Zadra i Krke, a skinula mrak protiv Cibone. Međutim, bile su to potpuno neke druge okolnosti i tadašnja Crvena zvezda ni po čemu ne može da se poredi sa sadašnjom. Shodno tome, sadašnji neuspesi bole više.

Tada su crveno-beli dres nosili golobradi Nemanja Nedović, nešto stariji Sava Lešić i Uroš Nikolić, nekadašnji kapiten Vujadin Subotić, daleko najmlađi Aleksandar Cvetković, te Amerikanci Entoni Majls, Rikardo Marš i Džamar Jang koji nisu ni izbliza atraktivni kao momci koji danas brane boje srpskog evroligaša. Ujedno sva ta pomenuta inostrana pojačanja nisu ni počela sezonu sa crveno-belima, već su se naknadno pridružili timu.

Crvena zvezda je čak i sa povređenim Devonte Grejemom, Urošem Plavšićem, Ognjenom Dobrićem, Hasijelom Riverom i ostalim rekonvalescentima daleko kvalitetnija od Zadra. U sastavu su sinoć bili renomirani, skupoceni i glamurozni igrači poput Čime Monekea, Semija Odželeja, Džordana Nvore, Tajsona Kartera koji čine tim Zvezde svakako kvalitetnijim od onog što imaju Dalmatinci, čak i u potpuno kompletnom sastavu.

Porediti Zvezdu sada i od pre 15 godina je u najmanju ruku neukusno jer okolnosti u klubu nisu bile iste, budžeti još manje, pa se tako može reći da je ovosezonski rezultat u periodu koji se za ondašnje okolnosti može podvesti kao blagostanje možda i bacio u zapećak šest uzastopnih poraza iz te famozne sezone 2010/11. Još stoje tih šest poraza kao negativan rekord, a naredna tri rivala koja slede crveno-belima su Fener, Žalgiris i Real Madrid i biće pravi poduhvat ukoliko se održi glava iznad vode, a agonija se dodatno ne produbi.

SEZONA 2010/2011

Nimburk - Crvena zvezda 94:73
Budućnost - Crvena zvezda 89:75
Crvena zvezda - Radnički 83:85
Igokea - Crvena zvezda 77:59
Crvena zvezda - Zadar 76:89
Krka - Crvena zvezda 89:76

SEZONA 2025/2026

Crvena zvezda - Olimpija Milano 82:92
Bajern - Crvena zvezda 97:88
Crvena zvezda - Zadar 79:85
Fenerbahče - Crvena zvezda
Crvena zvezda - Žalgiris
Crvena zvezda - Real Madrid


tagovi

KK Crvena zvezdaABA ligaJanis Sferopulos

Obaveštavaj me

KK Crvena zvezda

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara