Treći pokušaj da se pronađe stabilnost
Vreme čitanja: 5min | čet. 28.11.19. | 11:24
Ima Crvena zvezda razloga da večeras iz sve snage potraži trijumf nad Valensijom. Prvo, ovo je jedna od retkih situacija u kojoj je Crvena zvezda izraziti favorit. Drugo, recka bi mnogo značila na planu jačanja samopouzdanja i podizanja ekipe pred teško gostovanje Cedeviti Olimpiji u Ljubljani i za nastavak takmičenja u Evroligi. A, treba i srediti te neke stare račune...
Vreme lutanja je prošlost, vreme je da se razmišlja isključivo o košarci. Posle dobre kolektivne reakcije protiv Mornara, ubedljivog trijumfa i naznaka da bi mogla da poprimi nove konture i upije sveže ideje, Crvena zvezda je na svojevrsnom “trećem” početku. Posle neuspelih pokušaja Milana Tomića i Andrije Gavrilovića da naprave nešto konkretno s ekipom zanimljivog potencijala, Dragan Šakota će u svom evroligaškom debiju na klupi crveno-belih (TV Sportklub, 19.00) pokušati da pokaže zvezdaškoj javnosti da ovaj sastav ima čemu da se nada u nastavku sezone i da cu crni dani ostali u sećanju.
Veliki korak ka ispunjavanju tog cilja napravljen je onog trenutka kada je rešeno pitanje trenera. Andrija Gavrilović je u svom prvom samostalnom poslu izvukao neke dobre sekvence i nakratko uspeo da spreči da se tim rasturi pod pritiskom, ali to nije bilo dovoljno da se Crvena zvezda stabilizuje i on zasluži etiketu dugoročnog rešenja. Dragan Šakota prihvatio se velikog posla, rešen da ispravi “krive Drine“, ali to mora da radi u hodu pošto vremena za velike promene nema. Svestan je toga i iskusni stručnjak, zbog čega se odlučio da zadrži kompletan stručni štab iz Tomićevog mandata i svim igračima u sistemu pruži novu šansu da dokažu kvalitet i da kvalitetom pripadaju Crvenoj zvezdi.
Izabrane vesti
Šakota se zasad neće prevrše osvrtati na tržište, ali evidentno je da će pokušati da implementira neke svoje ideje. Protiv Mornara Čarls Dženkins dobio je 19 minuta i praktično sve vreme proveo igrajući kao plejmejker. Pozitivna reakcija celog tima možda se najviše i oslikala na Dženkinsovom primeru. Jedan od miljenika severne tribine gotovo potpuno je nestao s košarkaške mape u poslednjih nekoliko utakmica jer mu Šakotini prethodnici nisu pronašli žicu, ali čini se da je bivši trener AEK-a uspeo da ga razbudi i vrati mu entuzijazam i pobednički duh. Ubacio je 11 poena, skupio i po tri skoka i asistencije, uz dve ukradene lopte, što je bilo dovoljno da od malobrojne publike u dvorani Aleksandar Nikolić dobije nekoliko jakih aplauza i uzvike podrške. Dok se Džejms Gist vratio u takmičarski protokol posle “afere“ koja je donekle uzdrmala branioca titule i pružio solidnu rolu, Derik Braun ponovo je akciju posmatrao u civilu i ne bi bilo iznenađenje ako bi iskusni Amerikanac bio potpuno odstranjen iz tima u dogledno vreme. Ostatak ekipe igrao je s nekom novom energijom protiv Mornara, a upravo bi na tim osnovama Dragan Šakota želeo da gradi samopouzdanje ekipe za nastavak sezone.
Valensija dolazi u povoljnom trenutku iako je u seriji dobrih rezultata, sa četiri pobede u minulih pet evropskih utakmica. Istina, nijedna od njih, kao ni u celoj sezoni, nije došla na gostovanjima. Štaviše, Slepi miševi i dalje tragaju za prvim evropskim brejkom, što neodoljivo podseća na situaciju kada je Asvel dolazio u Beograd pred tri sedmice. Zanimljivo, Valensija je u dosadašnja četiri gostovanja jedino od Barselone izgubila jednocifrenom razlikom, dok je u ostale tri utakmice prosečna razlika bila 16,7 poena, gde bi Valensija završavala sa svega 68,7 ubačenih poena.
Đaume Ponsarnau izvesno ni večeras neće moći da računa na svog ponajboljeg igrača Sema van Rosoma zbog problema sa kolenom, ali uz dobre rezultate na svim poljima i pogotovo u Evroligi malo ko o tome razmišlja.
Valensija je u periodu izostanka iskusnog Belgijanca uspela da pronađe adekvatne mehanizme da niveliše njegovu ulogu, a Ponsarnau je to učinio tako što je koristio praktično sve raspoložive snage. Iskusni stručnjak vodi se filozofijom da u produženoj rotaciji bar dvojica ili trojica igrača mogu da odmaraju pošto dobiju veći prostor za igru i to zasad daje rezultat.
Prva violina Slepih miševa godinama je Bojan Dubljević i kapiten je neko ko se praktično za sve pita. Ponovo je prvi strelac ekipe s prosekom od 12,6 poena i vrlo dobrih 61,3 odsto realizacije za dva poena. Najbolji je skakač sa 6,8 uhvaćenih lopti, a njegova atipična košarkaška građa čini ga jednim od nezgodnijih igrača za čuvanje na svojoj poziciji. Ove sezone dobre igre pruža Džordan Lojd koji je i za vikend ubacio 20 poena u porazu od Baskonije. Odmah je iza Dubljevića na listi strelaca i beleži 12,1 poen u proseku, s tim da mu je procenat realizacije za tri poena na vrhunskih 51,3 odsto na velikom uzorku (20/39). Gledajući samo igrače sa bar 20 pogodaka, drugi je trojkaš Evrolige iza Maoda Loa koji je na impozantnih 55,1 odsto (27/49). Veliki je pogodak stručnog štaba i brzo je postao neko bez čijih poena ovaj tim ne može da živi.
U rotaciji Ponsarnau ima dosta poznatih, iskusnih kajli. Od španskih reprezentativaca Kina Koloma, Alberta Abaldea – najviše razigravaju ekipu u izostanku Van Rosoma –, Fernanda San Emeterija, Đoana Sastrea i Giljema Vivesa, Majk Tobi je jedan od onih koji su Valensiji podarili trofej u Evrokupu, Luj Lajberi takođe, od letos je tu Brok Motum i brzo se pokazao kao vrlo koristan za tim, dok je Vanja Marinković počeo da dobija sve ozbiljniju ulogu posle perioda adaptacije.
Ono što je takođe karakteristično za ovaj sastav Valensije jeste odmerenost u organizaciji igre, gde se često radi dosta strpljivo i kao konačni rezultat toga jeste nešto manji broj izgubljenih lopti – svega 11,6 po utakmici i u ovom segmentu bolji su samo Panatinaikos i Efes.
Crvena zvezda i Valensija imaju bogatu istoriju okršaja u poslednjih nekoliko godina. Dok Zvezda još nijednom nije poražena u Evroligi, Valensija je put do trona u Evrokupu gradila i preko crveno-belih sa dve pobede u TOP 16 fazi. U Beogradu rezultat je glasio 82:81 u korist gostiju. Bila je utakmica u kojoj je Bojan Dubljević bio potpuno nezaustavljiv i za 30 minuta ubacio je 24 poena, uz osam skokova i pet asistencija, a njegov kvalitet doveo je do toga da komunikacija među linijama Zvezdine odbrane bude nepostojeća. Odličnu rolu tada imao je sada povređeni Stratos Perperoglu sa 26 poena, dok je Bili Beron u tesnoj završnici pokazao svoju mračniju stranu i praktično prokockao Zvezdinu pobedu u završnici je sve pogrešno napravio.
Ima Crvena zvezda razloga da večeras iz sve snage potraži trijumf nad Valensijom. Prvo, ovo je jedna od retkih situacija u kojoj je Crvena zvezda izraziti favorit. Drugo, recka bi mnogo značila na planu jačanja samopouzdanja i podizanja ekipe pred teško gostovanje Cedeviti Olimpiji u Ljubljani i za nastavak takmičenja u Evroligi. A, treba i srediti te neke stare račune...
EVROLIGA - 11. KOLO:
Četvrtak
18.45: (1,35) Fenerbahče (16,00) Himki (3,50)
19.00: (1,60) Crvena zvezda (14,50) Valensija (2,55)
20.00: (1,90) Alba (13,50) Žalgiris (2,05)
20.00: (1,35) Panatinaikos (16,00) Baskonija (3,50)
20.05: (1,15) Makabi (20,00) Asvel (6,00)
Petak
18.00: (3,50) Zenit (16,00) Real Madrid (1,35)
18.30: (1,20) Efes (19,00) Bajern (5,00)
20.30: (1,80) Olimpijakos (14,50) Olimpija Milano (2,15)
21.00: (1,45) Barselona (15,00) CSKA (3,05)
NAPOMENA: Kvote su podložne promenama
Foto: Star Sport