
Što je mnogo - mnogo je... a deset minuta je baš malo
Vreme čitanja: 4min | uto. 19.05.26. | 08:24
Karakter i borba na kraju za poštovanje, bez opravdanja za sve pre toga
Peti večiti derbi bio je prilično konfuzan. Partizan Mozzart Bet jeste slavio i poveo sa 1:0 u polufinalnoj seriji ABA lige (kao i sa 4:1 u ovosezonskim derbijima), ali utakmica odigrana u Beogradskoj areni bila je dokaz da je košarka sport energije i koncentracije.
Crno-beli su od prvog minuta izgledali malo bolje, a onda su u trećoj četvrtini razbili večitog rivala i u jednom momentu došli do +20. Međutim, u poslednjoj deonici su nestali sa terena, Đoan Penjaroja je rekao da su njegovi igrači samo gledali u semafor i Zvezda se vratila. Nažalost po nju, nije imala goriva za epski preokret. Svakako, puleni Saše Obradovića zaslužuju poštovanje za borbu i neodustajanje.
Izabrane vesti
A za prikazano u prvih 30 minuta, kritiku. Prosto, sjajna četvrta četvrtina i 35 ubačenih poena ne mogu da "operu" crveno-bele za tri deonice apsolutno loše košarke, bez ideje, plana i logike u napadu.
Znali smo još dok tim nije bio ni kompletiran i dok je trener bio Janis Sferopulos da će Crvena zvezda igrati dosta jedan na jedan košarke, ali što je mnogo, mnogo je. U poslednjih mesec dana, igrači Zvezde prosto - preteruju.
Nema nikakve potrebe da se skoro svaki napad završava jedan na jedan igrom i teškim šutevima preko ruke. Posebno nakon starta utakmice. Zvezda je targetirala Sterlinga Brauna u prvoj četvrtini i rešila da ga napada na niskom postu. Poene su redom postigli Nikola Kalinić, Džordan Nvora i Semi Odželej. I to u tri uzastopna napada.
Zašto se do kraja utakmice nijednom nije spustila lopta na niski post, na igrača koga Braun čuva? To je pitanje za Sašu Obradovića i stručni štab. Da se razumemo, nije Braun loš defanzivac, ali je manji od onih koji ga napadaju. I to Zvezda nije trebalo da prestane da eksploatiše.
Posebno jer bi dolazila udvajanja, što bi otvorilo dalje mnogo toga...
Da se osvrnemo na odbranu. Da je bila savršena - nije, ali nije bila ni loša. Svakako je 100 poena mnogo, međutim ima dosta i do Partizana. Kao što je Obradović i rekao na konferenciji, crno-beli imaju sjajne bekove. Karlik Džons i Dvejn Vašington su rešavali preuzimanja i dolazili do obruča, dok je Nik Kalates sa osam asistencija obesmislio svako iskakanje Zvezdinih centara.
Naročito u trećoj deonici. Grčki plejmejker je pokrenuo Parni valjak koji je bukvalno samleo večitog rivala. Uneo je Kalates i energiju u odbrani, pa je tako crveno-beli sastav u poslednja tri minuta treće četvrtine stajao na 59 poena.
U tim momentima, ovako su izgledali napadi Zvezde: dve uzastopne izgubljene lopte Džereda Batlera, dva promašena penala Džoela Bolomboja, izgubljena lopta Kodija Milera Mekintajera, promašen "fejdavej" Ebuke Izundua (koji nijednom nije ni uzeo ove sezone do polufinala ABA lige), promašena trojka Kodija Milera Mekintajera.
Sa takvim napadima, tim sa Malog Kalemegdana nema mnogo čemu da se nada. Čak i pre ove sekvence ofanzivna ideja je bila da se iznudi preuzimanje, pa da bekovi ili Džordan Nvora napadaju jedan na jedan. I dok je Nvora mahom pogađao, ostali nisu i za čas je Partizan bio na +20.
Sreda, 20.00: (1,35) Dubai (16,0) Budućnost (3,50)
Pisali smo već koliki je problem nedostatak plejmejkera, a to se videlo i po učinku Čime Monekea. Krilni centar bio je skroz odsečen, jednom je dobro utrčao po osnovnoj lini, a Karter ga video i uposlio za lake poene. I to je bilo to od njega. Dodatno je odmogao tehničkom koju je dobio dok je bio na klupi.
Na kraju, potpuno pomračenje Partizana je dalo šansu Crvenoj zvezdi da se iščupa i kao gumicom obriše sve što je zabrljala. Iako Obradovićeva četa zaslužuje pohvale za to što se uopšte vratila iz debelog minusa, utisak je da je to bio više proizvod loše igre aktuelnog šampiona ABA lige, nego Zvezde.
Kada su crveno-beli bili na -3 na trideset sekundi do kraja, olako su izgubili loptu na prenosu. Spetljali su se Odželej i Nvora, koji je na kraju i bacio loptu u aut na skroz drugi kraj terena. Opet, falio je tu Kodi koji očigledno nije mogao više da igra usled povrede kolena.
Sreća za Crvenu zvezdu je to što je ovo serija i što ima šansu pred domaćom publikom da izbori majstoricu. Mada, brinu reči Obradovića koji je rekao da neće mnogo menjati taktiku, već samo Zvezda treba da igra sa više energije.
Čar jednog plej-ofa jesu upravo promene i adaptacije trenera na ono što radi protivnik. Čar je i lukavstvo, tako da je možda Obradović izjavom hteo da opusti Penjaroju, dok u tišini traži keca u rukavu.
tagovi
Obaveštavaj me
KK Crvena zvezda









