.jpg.webp)
Srbija dobija odgovore: Protiv koga i gde na Evrobasketu? Najbolje odmah u Rigu
Vreme čitanja: 6min | čet. 27.03.25. | 08:38
Potencijalno najteža grupa bila bi ona u Finskoj
Kartu za Evrobasket overili smo još u novembru, pa će posle četiri meseca čekanja, srpska košarkaška reprezentacija konačno dobiti odgovore na dva pitanja – gde i protiv koga u grupnoj fazi?
Žrebom u Rigi danas od 14 časova biće određene sve grupe za završnicu kontinentalnog takmičenja, u koje Srbija ulazi kao jedan od objektivno najvećih favorita za zlato. Što, setićemo se leta 2022. godine, nije uvek garancija uspeha.
Izabrane vesti
Još u sredu prepodne mogli ste na stranicama portala Mozzart Sport da pročitate sve pojedinosti u vezi samog žreba, tako da se nećemo previše baviti tim delom, koliko onim što sve verovatno najviše zanima – u kojoj grupi i protiv koga će igrati Srbija?
Srebrni sa Mundobasketa i bronzani sa Olimpijskih igara žreb dočekuju iz prvog šešira, kao najbolje rangirana evropska selekcija. Iako je i za ovogodišnje kontinentalno prvenstvo odlučeno da domaćini četiri grupe zadrže pravo izbora jednog protivnika zbog marketinških i drugih benefita, Srbiju to ne dotiče previše jer i dalje može da završi u bilo kojoj od četiri grupe.
Letonija je svoje pravo iskoristila kako bi birala Estoniju, Finska je uzela Litvaniju, Kipar se opredelio za Grčku, a Poljska za Island. Uzimajući u obzir sve realne parametre i objektivne okolnosti, Srbiji bi najbolje bilo da od početka Evrobasketa bude u Rigi. Jeste da se Letonija sprema da napadne medalju koja joj je nekih ranijih godina izmicala, ipak nekoliko je razloga zašto bi odlazak u Grupu A iliti igranje u Rigi od prvog dana bilo zapravo dobro po Srbiju.
Prvo, posle grupne faze Letoniju teoretski možemo da izbegnemo sve do samog kraja. To nije najvažniji detalj, doduše. Boravak u Rigi od početka doneo bi preko potreban mir reprezentaciji, odnosno igračima, selektoru Svetislavu Pešiću i stručnom štabu. Nekom ovaj momenat deluje manje važno ili čak marginalno, a zapravo je možda najbitnija stvar. Pored novca koji bi se uštedeo na selidbu ekipe, izbegla bi se nepotrebna pakovanja, transferi, let od tačke A do tačke B, ali i upoznavanje sa novom okolinom, trening halama, dvoranom, okolinom... Sve to bi već Srbija mogla da odradi već tokom grupne faze, dok bi se ostali 'uigravali' tek pošto se završi prvi deo takmičenja.
Istorija nas je učila da selidba nije uvek toliko loša stvar. Mada, uglavnom nam to nije godilo. Tačnije, potvrđuje se teza da je bolje kada smo u istom gradu. Izuzetak je prošla godina kada smo Olimpijske igre počeli iz Lila i zatim u Parizu osvojili bronzu. Svetsko srebro smo osvojili pošto smo sve vreme proveli u Manili, doduše u dva različita dela grada. Na Evrobasketu smo grupnu fazu igrali u Pragu, a u Berlinu smo se zadržali samo do kraja osmine finala jer smo poraženi od Italije. Na Mundobasketu u Kini smo gradove menjali, narodski rečeno, kao čarape i nije se pokazalo kao dobra stvar. Dok smo na Evrobasketu 2017. bili sve vreme u Istanbulu, mada opet u dva različita dela grada, kao što je bio slučaj sa Manilom. Olimpijske igre 2016. bile su u Riju, godinu pre toga smo posle dominantnih igara u Berlinu doživeli pad forme prelaskom u Lil i kasnije ostali bez medalje, dok smo 2014. godine na Mundobasketu imali drugačiju sliku, jer smo teškom mukom prošli grupu u Granadi i zatim protutnjali do srebra.
Da ne idemo dalje, jasno vam je da je ostanak u istom gradu bolja varijanta.
Druga strana medalje je – koja bi grupa bila najteža za Srbiju? Sve tri preostale nose određenu težinu, svaka na svoji način. Recimo, Slovenija je već sigurno u Poljskoj iz prostog razloga što su svi ostali timovi iz drugog šešira već dobili grupe. Takođe, važan detalj je Fibin ustupak po kojem Turska ne može u grupu sa Grčkom i Kiprom zbog istorijskih razloga. Gde god da se nađu Turci biće ozbiljna nagazna mina jer dolaze kao selekcija iz četvrtog šešira. Kao i Belgija iz petog.
Naš izbor bili bi Letonija, Estonija, Češka, Izrael i Portugalija. Što se tiče onih drugih kombinacija Srbija bi, na papiru, najkomplikovaniji put u prvoj fazi mogla da ima u Finskoj uz domaćina grupe, te Litvaniju, Italiju, Belgiju i Švedsku. Svaka grupa u kojoj je Grčka protivnik jako je teška, a ako bismo završili na Kipru, recimo, uz Italiju i Belgiju, bilo bi takođe dosta posla. Iz četvrtog šešira došli bi Gruzija ili Izrael, dok bi domaćin tu ipak bio samo usputna stanica. U poslednjoj grupi izazovna varijanta bila bi Poljska, Slovenija, Turska, Belgija i Island. Svakako, biće dosta vatre, gde god da završimo.
Kako bi izgledala vaša idealna grupa za Srbiju, a kako najteža varijanta?
ŽREB ZA EVROBASKET - ŠEŠIRI
Prvi šešir: Srbija, Nemačka, Francuska, Španija;
Drugi šešir: Letonija, Litvanija, Slovenija, Grčka;
Treći šešir: Italija, Crna Gora, Poljska, Češka;
Četvrti šešir: Finska, Gruzija, Turska, Izrael;
Peti šešir: Belgija, Bosna i Hercegovina, Estonija, Velika Britanija;
Šesti šešir: Švedska, Island, Portugal, Kipar.
