Spanulisov 31 poen nedovoljan Pirejcima, Ajon i Voronov oborili Olimpijakos u Sankt Peterburgu

Vreme čitanja: 3min | čet. 23.01.20. | 19:57

Poraz Zvezdinog konkurenta u borbi za plej-of fazu Evrolige

Nakon veoma sumornog starta, izgleda da je Zenit konačno uhvatio pravi korak. Ekipa iz Sankt Peterburga je večeras na svom terenu dobila izuzetno žilavi Olimpijakos, a može se reći da je utakmicu kontrolisala tokom većeg njenog dela. Tako su domaći došli do treće pobede u minule četiri utakmice u Evroligi, nakon čega više ništa ne izgleda toliko sumorno - 91:87.

Iako je Zenit sredinom treće, pa i početkom poslednje deonice imao dvocifrenu prednost, grčki tim se nije tako lako dao. Naprotiv, Olimpijakos je prišao na samo jedan posed zaostatka negde na tri minuta pred kraj, ali je tim iz Sankt Peterburga poenima Renfroa i Holinsa i defnitivno rešila pitanje pobednika na ovom susretu. Trijumf Zenita dosta će pomoći i Zvezdi, pošto je Olimpijakos jedan od njenih direktnih konkurentata za plasman u završnicu Evrolige.

Sjajan je večeras bio Vasilis Spanulis, koji je skoro postao otac po šesti put. Večeras je "častio" Zenit sa čak 31 poenom (5/5 za dva, 5/7 za tri, 6/9 sa penala), što ipak nije bilo dovoljno za pobedu. Pratili su ga Kostas Papanikolau i Jorgos Printezis sa po 20 poena. Na drugoj strani, najzaslužniji za pobedu Zenita bili su Evgenij Voronov sa 21 poenom, kao i Gustavo Ajon sa sa 15 ubačenih poena.

Pomalo iznenađujuće, meč je otvoren u veoma brzom ritmu sa dosta trčanja. Obe ekipe su bile izuzetno precizne na početku meča, a iako je Olimpijakos bio taj koji je diktirao tempo, nije uspeo da stvori neku ozbiljniju rezultatsku razliku. Najviše do čega su Pirejci „došli“ bilo je plus sedam (16:23), ali su nakon prvih deset minuta imali svega tri poena prednosti – 24:27.

Drugi kvartal otvoren je serijom od 10:0 u korist domaćina, čime je rezultatska prednost prešla u ruke Zenita. Tim iz Sankt Peterburga je kroz veći deo ove četvrtine kontrolisao igru, ponajviše poenima Ajversona i Albisija ostajao je ispred odličnog tima iz Pireja, pa je na poluvremenu vodio sa dva poena razlike – 45:43.

Mnogo bolje su drugo poluvreme započeli košarkaši Zenita iz Sankt Peterburga. Serijom 6:0 otišli su na plus sedam, a Olimpijakos je nastavio da „luta“ u igri i u nastavku ovog perioda. Tek s vremena na vreme bi Papanikolau dolazio do poena, kojima je održavao Pirejce u igri, ali je domaćin vrlo brzo otišao i na dvocifrenu rezultatsku distancu nakon trojke Holinsa.

Poslednju četvrtinu mnogo bolje su odigrali gosti iz Grčke. Zenit dugo nije uspevao da se poveže, a Olimpijakos je iz poseda u posed uspevao da se sve više približi. Poenima neverovatnog Vasilisa Spanulisa, domaći su prišli na samo dva poena iza domaćih, što je bio dovoljan znak za uzbunu u redovima tima Hoana Plaze.

I njegov tim je nakon tajmauta koji je sazvao negde na tri minuta pred kraj sasvim dobro odreagovao. Bivši igrač Partizana, Aleks Renfro pogodio je uz faul, a potom je trojku pogodio i Ostin Holins, čime je Zenit došao na sasvim solidnih plus osam pred završna dva minuta. Dodao je još dva poena Vil Tomas sa linije za slobodna bacanja, Zenit je otišao ponovo na dvocifrenu zalihu, koju je do kraja uspešno i sačuvao, iako se Olimpijakos nije tako dao i želeo je da sve reši kroz penal završnicu.