Dejan Radonjić i Stefan Jović (©MN Press)
Dejan Radonjić i Stefan Jović (©MN Press)

Polufinale Evrokupa: Radonjić na Gran Kanariju, Jović protiv "evroligaškog" Hapoela

Vreme čitanja: 4min | uto. 25.03.25. | 10:49

U finale će proći ekipa koja prva dođe do dve pobede. Revanši na programu za tri dana

Dok se u Evroligi ušlo u završnicu prvog dela takmičenja, Evrokup je došao do samog kraja. Tačnije na dva koraka pošto se danas igraju prvi polufinalni mečevi drugorangiranog evropskog takmičenja. Za razliku od osmine finala i četvrtfinala kada se igrala jedna utakmica na terenu boljeplasiranog, sada će pobednik biti tim koji upiše dve pobede.

Prvo polufinale predstavlja revanš iz ligaškog dela sezone između pobednika Grupe A Bahčešehira i trećeplasirane Gran Kanarije (18.00). Turski tim nastoji da produži maksimalan učinak na domaćem terenu, dok španski tim kao veliki adut u prvom meču ima skor na strani koji je veoma impozantan (7-3).

Izabrane vesti

Oba dosadašnja međusobna susreta su bila odbrambene bitke sa malim rezultatom u kojem je slavio domaći tim. Momci Dejana Radonjića pokušaće da ponove fizičku dominaciju koju su imali u prethodnom duelu (slavili sa 73:65) sa ekipom sa Kanarskih ostrva preko Taija Odijasea i Tajlera Kavanoa, koji su u kombinaciji postigli 26 poena i 15 skokova. Međutim, očekuje ih nimalo laka borba za prevlast protiv Majka Tobija iz Gran Kanarije, koji je takođe pokazao svoju svestranu klasu u tom meču kada je kombinovao 16 poena uz šest skokova i pet asistencija.

Što se tiče spoljne linije, u ključnoj konfrontaciji će se naći Endru Albisi i Džejlen Smit. Francuz je poznat kao odbrambeni specijalac i imaće zadatak da osujeti poenterski učinak nekadašnejg pleja Partizan Mozzart Beta kao što je to bio slučaj u prvošlom duelu u kojem je iz igre šutirao katastrofalnih 1/10. Smit je jedan od nekoliko igrača u oba tima koji predstavljaju pretnju u šutu za tri poena, a Bahčešehir se takođe nada da će Aksel Butej biti na svom nivou od dve pogođene trojke po utakmici i proseku od 43,2 odsto. Za Gran Kanariju, Džo Tomason je pokazao svoj poenterski potencijal sa pogođene tri trojke u četvrtfinalu protiv Hapoela Jerusalima, dok bek Mehdi Nguama – šampion Evrokupa prošle sezone sa Parizom – postaje sve važniji šraf nakon što je sredinom sezone stigao da zameni povređenog Karlosa Alosena.

Ipak, ključ će biti odbrana. Ova dva tima su dozvolila manje primljenih pena od bilo kog drugog, a prosek Gran Kanarije od 76,7 primljenih poena po utakmici je lošiji samo od Bahčešehira (75,1).
"Polufinale je, tako da je logično da je to veoma važna utakmica. Oni su tvrd tim, veoma fizički. Već smo se dva puta borili protiv njih, tako da znamo koliko su dobri, ali idemo u Tursku da pobedimo. Želimo da dođemo do finala, želimo da osvojimo titulu, tako da je to veoma važna utakmica, ali bićemo spremni za fizički nivo... Odbrana i usklađivanje njihovog fizičkog intenziteta će biti ključni", kazao je Tobi.

Kada je reč o drugom polufinalnom megdana, u njemu će od 20.30 pobednik Grupe B i četvorostruki šampion Evrokupa Valensija pokušati da iskoristi prednost domaćeg terena u sudaru sa veoma opasnim Hapoelom iz Tel Aviva koji traži svoju prvi trofej od osvajanja Kupa Izraela 1993. godine. Španski tim je bio dominantan tokom cele sezone, sa najboljim rekordom u ligaškom delu ponovo pokazavši moć u četvrtfinalnom dvoboju sa Klužom. U toj utakmici je osam različitih igrača ostvarilo dvocifreni indeks korisnosti što samo pokazuje dubinu španskog tima.
"Sjajan je trenutak, polufinale jednog evropskog takmičenja. Veoma je teško doći ovde. Radili smo mnogo meseci, prošli smo kroz razne trenutke. Motivacija i naše nade su veoma velike. Živimo da igramo ove utakmice. Igrači su motivisani. Privilegovani smo da igramo ove utakmice, da imamo ovaj pritisak koji imamo. Moramo biti spremni da igramo protiv sjajne ekipe koja će nam jako otežati i moramo biti raspoloženi da to prebrodimo“, kazao je trener Valensije Pedro Martinez.

Međutim, ni tim Dimitrisa Itudisa nije za baciti. Daleko od toga. Možda najvažniji igrač za Hapoel za ovaj okršaj jeste centar Džonatan Motli (16,3 poena i 5,0 skokova po utakmici), koji će pokušati da dominira u igri protiv Meta Kostela (9,7 poena i 4,2 poena po noći). Gostujućem timu će takođe biti potreban ofanzivni učinak Markusa Fostera, koji je postigao dvocifren broj poena u četiri uzastopne utakmice.

Hapoel je pokazao svoju odbrambenu snagu teškom pobedom nad Turk Telekom u četvrtfinalu, a biće mu potrebno nešto slično protiv Valensije koju diriguje mladi plejmejker ​​Žan Montero sa prosekom od 14 poena i 4,5 asistencije u poslednje četiri utakmice. Imaće veliku podršku Krisa Džonsa, a oružje Valensije takođe dolazi sa krila preko opasnih strelaca Ćabija Lopeza Arostegija i Semija Odželeja. Takođe, ne treba zanemariti ni uticaj iskusnog Stefana Jovića kao rezervnog plejmejkera.

Valensija je upisala šest uzastopnih pobeda, ostvarivši najmanje 96 poena u pet od njih, i lako vodi u takmičenju po broju poena sa prosekom od 96,5. Ali sa stručnošću Itudisa na klupi i talentovanim spiskom koji uključuje evroligaške talente poput Jama Madara, Bruna Kabokla i Džoa Reglanda, Hapoel ima sve šanse da izazove potres.
"Veoma smo ponosni što gradimo, stvaramo i pišemo istoriju za sve navijače Hapoela i naravno sam klub. Znamo da izazov koji je pred nama neće biti lak, ali smo tu da prihvatimo teške trenutke. Daćemo sve što imamo na terenu. Pobediti Valensiju u seriji zahteva mnogo više jer su oni izuzetan kreativni tim u trčanju. Na osnovu naše analize, oni su najbolji tim van NBA u smislu efikasnosti šuta za tri poena i sposobnosti da generišu veliki broj šuteve za tri poena iz njihove ofanzivne igre", podvukao je Itudis.

EVROKUP - polufinale

Utorak

18.00: (1,60) Bahčešehir (14,5) Gran Kanarija (2,55)

20.30: (1,45) Valensija (15,00) Hapoel Tel Aviv (3,05)

Revanši se igraju 28. marta, a eventualni treći mečevi 2. aprila


tagovi

EvrokupHapoel Tel AvivKK ValensijaKK Gran KanarijaBahčešehir

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara