Opet neizvesnost oko evropske košarke: Evrokup Fibi ili nove podele i povratak Suprolige?
Vreme čitanja: 3min | sre. 02.02.22. | 08:23
Niko neće ništa reći zvanično, ali nije tajna da aktuelna situacija nikoga ne čini sasvim srećnim
Evropski kupovi ušli su drugi deo aktuelne sezone, a još nema naznaka kako će izgledati sledeća. Bar na papiru, zvanično, klupska Evropa će (i dalje) biti podeljena na četiri takmičenja: Evroligu, Evrokup, FIBA Ligu šampiona i FIBA Evropski kup. Ali nezvanično od jeseni bi moglo da dođe do značajnih promena.
Kao jedna od opcija pominje se mogućnost da Evrokup koji je u vlasništvu Evrolige pređe u ruke FIBA. Uz sve pokušaje najbogatijih evropskih klubova, ovo takmičenje nikada nije privlačilo preterano interesovanje, samim tim ni novca. Zapravo, pravilo je gubitke iz godine u godinu, posebno poslednjih kada su neke ekipe "prebegle" u Ligu šampiona.
Izabrane vesti
Prošle sezone minus je navodno bio veći od 7.000.000 evra, što je morala da pokrije Evroliga, odnosno njeni vlasnici koji bi se najradije ratosiljali bilo kakvih obaveza prema Evrokupu, dok bi FIBA vrlo rado prihvatila timove iz drugog po kvalitetu takmičenja. Kako bi se svi, tačnije većina ekipa i nacionalnih Saveza zadovoljili, Evrokup (ili Liga šampiona, u zavisnosti ko bi se kome pripojio) sačuvao bi prohodnost u Evroligu, po sadašnjem principu.
Druga opcija je da iz sadašnje Evrolige izađu neki od "kapitalaca". Nije teško pretpostaviti koji. Oni što su bili za smenu Đordija Bertomeua (Panatinaikos, Olimpijakos, Makabi, Žalgiris) i da pod okriljem FIBA, uz asistenciju NBA, najverovatnije samo finansijsku, prelete u Ligu šampiona. Nije čini se više ni tajna da su pojedini evroligaši sa stalnom licencom imali određene kontakte sa FIBA. U kuloarima se pominje da je već održan zajednički sastanak, jer ti klubovi ne vide sreću na duge staze u Evroligi u kojoj imaju jaku "opoziciju" predvođenu španskim klubovima što i potvrđuju vesti da se ni nekoliko meseci po najavljenom odlasku izvršnog direktora Bertomeua na kraju juna, još ne nazire ime njegovog naslednika.
Upućeni tvrde, ako se desi taj prebeg, da su španski klubovi na čelu sa Bertomeuom spremni da okrenu list odnosno da ili osveže ili oforme novo takmičenje u koje će ući još nekoliko ekipa sa Pirineja, a u kome bi moglo da se nađe mesto i za još koji tim iz Zapadne Evrope. Praktično usledila bi nova podela Evrope slična onoj iz vremena kada su nastali Evroliga i Suproliga.
O ovim pitanjima zasad niko od zainteresovanih strana ne želi da komentariše javno, kao što svojevremeno niko nije hteo da izađe i kaže da su bili pregovori ili kako su posle rekli razgovori FIBA, NBA i Evrolige dok se ta informacija nije nezvanično pojavila u medijima.
Teško da bilo ko u ovom trenutku zna konačan ishod. Svi se čuvaju. Jer nema ko ne želi da bude na strani pobednika. Oni koji nemaju lične interese, strahuju da bi gubitnik i to najveći mogla da bude evropska košarka, koju bi nove podele samo još više udaljile od američke, a tako i od novca bez koga, hteo neko da prizna ili ne, nema napretka u profesionalnom sportu.