.jpg)
Kampaco potpisao, plata 7.421.000 dolara, ali dobija samo 2.146.000? Real naplatio 13.000.000 od klauzula
Vreme čitanja: 3min | uto. 01.12.20. | 09:01
Novi detalji transfera argentinskog plejmejkera u Denver
Prelazak Fakunda Kampaca u redove Denver Nagetsa polarizovao je košarkašku javnost u Koloradu. Oni koji su bolje upućeni u kvalitete argentinskog plejmejkera znaju da u svlačionicu Nagetsa donosi elitnu viziju terena i organizaciju kojom će dosta rasteretiti Nikolu Jokića, dok ostali upiru prstom na podatak da se radi od 30-godišnjem debitantu čiji će kvaliteti tek biti testirani na parketima NBA lige.
Kako bilo, Fakundo Kampaco je prošle noći zvanično potpisao ugovor s Denverom zajedno s Džamajhalom Grinom, a mediji u Sjedinjenim Američkim Državama već su objavili prve, doduše nezvanične podatke o plati osvajača srebra na Mundobasketu prošle godine. Prema prvim informacijama Kampaco je potpisao garantovani dvogodišnji ugovor vredan 7.421.000 dolara, što se smatra jednim od najjaćih ugovora za igrača koji nije draftovan. Neće mu, ipak, sav novac ostati na raspolaganju, pošto će od te plate morati da isplati madridskom Realu ostatak otkupne klauzule do sume od 6.000.000 dolara. Prema pravilima NBA lige Denver je Realu direktno mogao da plati samo 725.000 dolara na ime obeštećenja, dok ostatak novca dolazi direktno iz Kampacovog džepa. Taj deo, naravno, pokriva Denver kroz platu, ali papirološki novac mora da isplati igrač.
Izabrane vesti
Izbor urednika
Kako su Nagetsi platili 725.000 dolara, to znači da Kampacu ostaje da svom dojučerašnjem klubu otplati još 5.275.000 dolara, što je pozamašna suma novca. Kada se taj deo odbije od njegove ukupne plate, Kampacu za dve godine praktično ostaje samo 2.146.000 dolara. Naravno, pod uslovom da su ove prve informacije tačne. Argentinac je sa Real Madridom već dogovorio isplatu dugovanja u ratama, mada se još za vreme njegovog boravka u Evropi poslednjih meseci šuškalo da praktično nije dobijao platu u Madridu, već da je novac unapred išao na isplatu njegovog obeštećenja, s obzirom da je već tada znao da će ići u najjaču ligu sveta, samo se nije znalo u koji klub... Pominjali su se mnogi, između ostalih Dalas i Minesota, ali je na kraju završio u Denveru kod Nikole Jokića.
Kampacova startna pozicija dosta je slična onoj u kojoj se našao Miloš Teodosić kada je 2017. godine odlazio u Los Anđeles Kliperse. Kao vrsni plejmejker s dugogodišnjim evropskim iskustvom, dolazi u NBA ligu da svojim atraktivnim potezima razmrda novu sredinu. Doduše, pitanje je da li će njegove kvalitete navijači moći da vide uživo u neko skorije vreme, mada NBA klubovi rade sve da obezbede popunjenost makar dela tribina kada sezona počne.
.jpg)
Što se Real Madrida tiče, Kraljevski klub postavio je primer konkurenciji kako se posluje sa NBA klubovima. Blankosi su od otkupnih klauzula poslednjih godina naplatili ukupno 13.000.000 dolara, a uskoro bi mogli još 2.000.000 dolara u slučaju da i Gabrijel Dek krene put druge strane Atlantika, o čemu se uveliko piše i priča.
Krenimo redom... Kraljevski klub je leta 2014. godine na transferu Nikole Mirotića u Čikago Bulse zaradio 2.500.000 dolara na ime otkupne klauzule. Dve godine kasnije Serhio Rodrigez je otišao u Filadelfiju Seventisikserse za 3.000.000 dolara. Na leto 2018, odmah posle osvajanja evropske i španske krune, te titule najkorisnijeg igrača oba takmičenja, Luka Dončić otišao je u Dalas Maverikse za 2.000.000 dolara. Suma novca bi verovatno bila još veća da se Vili Ernangomez, Salah Mežri i Kajl Singler nisu odlučili da prethodno raskinu ugovor s Realom kako bi otišli u NBA. Balans će najverovatnije popraviti Dek, koji poput svog sunarodnika Kampaca nije draftovan, pa još čeka konkretne ponude iz NBA lige.
Poređenja radi, ovog leta Makabi je od transfera Denija Avdije u Vašington Vizardse dobio okruglo milion dolara, dok bi Olimpijakos za supertalentovanog Srbina Alekseja Pokuševskog trebalo da inkasira najviše 1.500.000 dolara.
tagovi
Obaveštavaj me

