
Grupa E: Da vidimo ko će biti drugi
Vreme čitanja: 6min | pet. 30.08.19. | 17:05
"Zna" se da će Ameri biti prvi
Osvajač grupe se već praktično zna. Čak iako se u sportu skoro ništa ne može predvideti, ovde možemo slobodno da kažemo da će Sjedinjene Američke Države vrlo verovatno biti prve u grupi E. U bilo kom sastavu da dođu, a ovo nije najjači mogući, daleko od toga, skoro je nemoguće poverovati da će Japan, Češka ili Turska uspeti da okrznu tim koji će na Mundobasketu predvoditi Greg Popovič, a pomagaće mu niko drugi do Stiv Ker.
Ameri dolaze u jednom od najslabijih sastava poslednjih godina. Ne pamti se da su bili po imenima slabiji, ali i takav sastav je prvi favorit za osvajanje zlata.
Izabrane vesti
Demijan Lilard, Džejms Harden, Tobajas Heris, Entoni Dejvis i Andre Dramond, Bredli Bil, Si-Džej Mekalum, Demar Derozan, Pol Milsap, Kevin Lav, Erik Gordon, Džej-Džej Redik, Zajon Viliamson, Džulijus Rendl, Montrezl Harel, Marvin Begli i na kraju Kajl Lauri, Pi Džej Taker, Dearon Foks, Kajl Kuzma. Ovo je spisak samo od igrača koji su Amerikancima ovog leta otkazali učešće na Svetskom prvenstvu.
Kako bilo, jasno je da i Kini nećemo gledati košarkaške gromade kao što su Kajri Irving, Kavaj Lenard, Stef Kari, Džejms Harden, Kevin Durant, Pol Džordž, Lebron Džejms, Rasel Vestbruk, Klej Tompson, Entoni Dejvis... I čim njih nema, drugima rastu apetiti, samo ne bi smeli previše da porastu...
Greg Popovič može da računa na sledeće igrače: Harison Barns, Džejlen Braun, Džo Heris, Bruk Lopez, Kris Midlton, Donovan Mičel, Mejson Plamli, Markus Smart, Džejson Tejtum, Majls Tarner, Kemba Voker i Derik Vajt.
SAD ŠAMPION SVETA - KVOTA 1,70!
Naravno da bi samo Harden, Dejvis ili Lilard drastično promenili izgled američke reprezentacije, a da ne govorimo o svoj trojici, ali ne treba smetnuti s uma da su Greg Popovič i njegov stručni štab posle svih ovih otkaza imali priliku da sastave tim po svom ukusu, koliko su im to okolnosti dozvolile. Nema tu previše superzvezda, ali ima puno karakternih igrača koji jasno znaju koju će ulogu imati i neće tražiti puno iznad nje. I to može da bude jako dobro po reprezentaciju SAD-a.
Glavna napadačka pretnja protivnicima će dolaziti s bekovskih pozicija gde su Kemba Voker i Donovan Mičel, igrači koji su u prošloj sezoni postizali 25,6 (Voker), odnosno 23,8 (Mičel) poena po utakmici. I nema sumnje da će lopta biti kod njih u rukama.
Ima tu i igrača koji mogu da pogode trojku poput Barnsa ili Midltona, a ima i naravno igrača koji mogu sjajno da odigraju ispod koša kao što su Lopez i Tarner, mada i oni mogu gađaju za tri i tako razvuku odbranu protivnika. Biće to individualna košarka, možda malo više timska nego što smo navikli od Amera, ali dovoljno dobra da melje sve pred sobom. Talenta sigurno ne nedostaje. Pravi kvalitet ove reprezenacije trebalo bi da bude dobra odbrana.
Na svim pozicijama Ameri su dobro popunjeni, a najveća snaga celog sastava je trener. Greg Popovič nije klasičan američki trener, već je neko ko poštuje košarku na svim meridijanima, odlično je poznaje, prati i zna igrače i van NBA lige vrlo dobro. Sa ovim prilično mladim i talentovanim timom Greg će sigurno jako dobro kliknuti, pa iako neće imati arsenal igrača ni iz prvog ešalona, pa čak ni drugog ili trećeg, i sa ovim što ima na raspolaganju jurcaće na zlato i ništa ispod toga. I neće sigurno potceniti nijednog protivnika. Dosta je radio na povezivanju igrača, nije imao da koriste mobilne telefone prilikom večere. Vodi računa o svakom detalju. A to je u individualističi nastrojenoj ekipi jako važno.
Prvi protivnik SAD-a biće Češka 1. septembra u Šangaju. Slede Turska 3. septembra i Japan 5. septembra. Trebalo bi da to za Amere bude šetnja kroz park.
Od ostalih timova Turska deluje kao favorit da osvoji drugo mesto u grupi. Japan kao da ima najmanje šanse, a Češka ima veliki i osnovni problem u tome što ne igra Jan Veseli zbog povrede kolena pa samim tim šanse ove reprezentacije za neki bolji rezultat automatski padaju u vodu. Posle otkaza Veselog sve oči tamošnje javnosti biće uprte ka plejmejkeru Čikago Bulsa Tomaša Satoranskog. Češka je u proteklim kvalifikacijama među prvima obezbedila svoje debitantsko učešće na Mundobasketu i sa te strane je samo pojavljivanje u Kini za ovu zemlju veliki uspeh. Gledaćemo verovatno u sastavu tog tima i bivšeg igrača Crvene zvezde Blejka Šilba.
Kada su Turci u pitanju to je reprezentacija koja ima dosta dobrih igrača i dobrog trenera Ufuka Saridžu. Skoti Vilbekin kao naturalizovani igrač donosi mnogo kvaliteta na spoljnim pozicijama, a tu su i Furkan Korkmaz, Čedi Osman, Ersan Iljasova, kao i Melih Mahmutoglu. Sinan Guler se oprostio od reprezentacije, ali ima tu kvaliteta u sasvim dovoljnoj meri. Kartal Ožmizrak je otpao sa spiska zbog povrede.
Pored pomenutih igrača treba spomenuti i Doguša Balbaja i najiskusnijeg igrača tima Semiha Erdena koji bi trebalo da ima bitnu ulogu ispod koša. Radi se o timu koji ima mane, ali je beležio dobre rezultate u pripremnom periodu savladavši recimo i Francusku sa 74:69. Ubedljivi porazi od Srbije i Grčke na Akropolis kupu ipak stavljaju limit na domet Turaka u Kini.
Japan je svakako najveća nepoznanica ove grupe, ali Samuraji dolaze u dobrom raspoloženju u Kinu i sa - kažu - jakom ekipom. Rui Hačimura, Juta Vatanabe i naturalizovani Nik Fazekas se očekuju da budu vođe reprezentacije Japana i potencijalno su to najbolji igrači Japanaca. Hačimura iz Vašingtona i Vatanabe iz Memfisa će biti vođe. To su mladi igrači, ali talentovani. Atmosfera je dobra u ekipi i ta hemija može da bude veliki plus. Kažu da bi Japanci mogli baš dobro da izgledaju gledajući i visinu, atleticizam i umeće.
Na sve ovo treba dodati i šutera Judaija Babaa, kao i Makotoa Hijeđima, koji su ovo leto proveli u Las Vegasu na Letnjoj ligi. I on sam ističe da će se od Hačimure najviše očekivati na predstojećem šampionatu. Japanci su uzbuđeni zbog svoje snage, tako da... Videćemo kako će to izgledati na parketu.
SPISAK REPREZENTACIJE SAD
Kemba Voker 29 185 plejmejker Boston
Derik Vajt 25 193 plejmejker San Antonio
Donovan Mičel 22 191 bek Juta
Džejlen Braun 22 201 bek Boston
Markus Smart 25 193 bek Boston
Džejson Tejtum 21 203 krilo Boston
Kris Midlton 28 203 krilo Milvoki
Džo Heris 27 198 krilo Bruklin
Harison Barns 27 203 krilni centar Sakramento
Bruk Lopez 31 213 centar Milvoki
Majls Tarner 23 211 centar Indijana
Mejson Plamli 29 211 centar Denver
SPISAK REPREZENTACIJE ČEŠKE REPUBLIKE
Tomaš Satoranski 27 201 plejmejker Vašington
Jakub Širina 31 187 plejmejker Opava
Tomas Vjoral (26 192 plejmejker Nimburk
Jaromir Bohačik 27 197 bek Nimburk
Blejk Šilb 35 201 krilo Šalon
Vojteh Hruban 29 200 krilo Nimburk
Lukas Paliza 20 203 krilo Prostejov
Pavel Pumprla 33 198 krilo Nimburk
Patrik Auda 29 206 krilni centar Pistoija
Martin Križ 26 201 krilni centar Nimburk
Ondrej Balvin 26 216 centar Gran Kanarija
Martin Peterka 24 205 centar Nimburk
SPISAK REPREZENTACIJE JAPANA
Seija Ando 27 181 plejmejker Tojota
Rjusei Šinojama 31 178 plejmejker Kavasaki
Daiki Tanaka 27 192 bek Tojota
Makoto Hijeđima 29 190 bek Link
Šuto Ando 25 191 bek Nagoja
Judai Baba 23 198 krilo Tojota
Juta Vatanabe 24 206 krilo Memfis
Rui Hačimura 21 203 krilni centar Gonzaga
Joji Takeuči 34 207 krilni centar Link
Kosuke Takeuči 34 206 krilni centar Link
Avi Šafer 21 203 centar Tojota
Nik Fazekas 34 211 centar Kavasaki
SPISAK REPREZENTACIJE TURSKE
Skot Vilbekin 26 188 plejmejker Makabi
Doguš Balbaj 30 185 plejmejker Anadolu Efes
Furkan Korkmaz 22 201 bek Filadelfija
Bugrahan Tunčer 26 193 bek Anadolu Efes
Jigit Arslan 23 198 bek Tofaš
Melih Mahmutoglu 29 191 bek Fenerbahče
Čedi Osman 24 203 krilo Klivlend
Metedžan Birsen 24 205 krilo Anadolu Efes
Ersan Iljasova 32 208 krilni centar Milvoki
Semih Erden 33 213 centar Bašakšehir
Sertač Šanli 28 212 centar Anadolu Efes
Ege Arar 22 207 centar Galatasaraj
FOTO: FIBA