Nikola Jokić (©AFP)
Nikola Jokić (©AFP)

Gospodar vremena i ritma

Vreme čitanja: 8min | uto. 12.11.24. | 08:48

Jokić jeste nezainteresovani somborski lola koji jednim okom gleda livestream konjičkih trka, a drugim raspored protivničkih igrača, ali je mnogo važnije to da je Jokić - pažljivo isprogramirani genije

"Uopšte nije stvar u statistici. On je briljantan u tome da radi pravi potez za pravim potezom u nizu i to uvek u pravo vreme", rekao je Erik Spolstra nakon utakmice njegovog Majamija protiv Jokićevih Nagetsa. "Mnogi mogu da nabiju statistiku, ali postoji trenutak promene u igri koji se kreira jednim potezom. To može biti skok, može biti pogodak, a nekad obično oslobađanje lopte u tranziciji. On sve te naizgled komplikovane odluke, donosi lako".

Posle utakmice protiv Minesota Timbervulvsa, Entoni Edvards i Rudi Gober su u polušali govorili o tome kako su se šokirali pred početak jednog napada na dva minuta do kraja utakmice. "Vratili smo se sa tajm-auta i postavili se na parketu, nismo rekli nijednu reč, a on je samo odjednom počeo da daje instrukcije svojima", objašnjavali su Gober i Edvards novinarima sa veliikim osmehom na licu. "Taj g***r je tačno znao šta ćemo da igramo iako nismo progovorili. Možda bi trebalo da pokrenemo istragu kako nam cure informacije".

Izabrane vesti

Posle poraza od Denvera u nedelju uveče, Kajri Irving je sedeo pomalo umoran pred novinarima. "Taj momak je tako pametan igrač", rekao je je Irving koji je ubacio 43 poena Denveru u porazu, uz samo pet promašaja iz igre. "Držali smo se defanzivnog plana i tada je bilo sve u redu, ali kada god bismo improvizovali, Jokić bi to iskoristio i omogućio lak šut svojim saigračima".

I tako bismo mogli u nedogled da izvlačimo izjave najboljih trenera i najozbiljnih timova i najdarovitijih košarkaša na svetu, izjave koje još jednom podvlače odavno donet zaključak – Nikola Jokić je najbolji košarkaš na planeti. Sezonu je počeo na neverovatan način i ako to želite da izrazite statistički, morate da se pridržite za nešto: na prvih deset utakmica sezone ima prosek od 29,7 poena, 13,7 skokova i 11,7 asistencija. Ali iskreno, koga briga za te brojke i neki novi rekord koji neko svakog jutra izvuče.

Takav način merenja Jokićeve igre, samo je linija manjeg otpora, kao i dominantan narativ o njemu: to je naš čoek, lola, konjušar, koji mrzi Ameriku i glupe Amerikance, pa im na bazi čistog dara i inspiracije svake večeri deli košarkaške lekcije. Možda u ovom narativu i nema ništa netačno, ali je to pojednostavljivanje načina na koji Nikola Jokić iz noći u noć menja igru i uništava protivničke koncepte.

Jokić je gospodar vremena i ritma. Možda se, zapravo, tu krije tajna.

****

Početak priče o vremenu koje svojim načinom igre Jokić obezvređuje i o ritmu u kom najbolji košarkaš na svetu igra, u stvari bi mogao da bude jedna totalno druga izjava, data još za vreme Olimpijskih igara. I to ne u košarkaškoj hali.

Kada je Novak Đoković omlatio Rafaela Nadala u početnoj fazi Olimpijskih igara, jedan od najvećih tenisera ikada, dao je jako zanimljivu izjavu o tome kako je uopšte došlo do toga da na terenu, posle blistave karijere, izgleda kao 36. nosilac fjučersa u Kinšasi. Dostojanstveno je to objasnio.

"Nije bila stvar u snazi mojih udaraca", rekao je Nadal smireno. "Samo mi je nedostajalo vremena. Falilo mi je uvek malo vremena da donesem pravu odluku".

Zašto je ova rečenica zanimljiva?

U tenisu, naročito na vrhunskom nivou, odluke se donose brže od delića sekunde. Tokom udarca igrač pravi "split step" i već tim korakom kreće na određenu stranu jer mu mozak dobija signal i deluje po određenim obrascima. Kada Rafael Nadal kaže da mu je nedostajalo vremena, to nije vreme koje je opipljivo i merljivo ljudskom oku. To su doslovno stotinke u kojima bi mozak trebalo da odabere neki od naučenih obrazaca.

O toj smo temi od leta do pisanja ovog teksta razgovarali sa nekoliko bivših reprezentativaca u nekoliko različitih sportova – u fudbalu, vaterpolu i tenisu. Zaključak svih sagovornika na pitanje šta je najteža stvar dok si na terenu je identičan – donošenje odluka u pravom ritmu. Ne najbrže moguće, jer kako tvrde, to i nije problem. "Ti možeš jako brzo da doneseš odluku, koja se ne uklapa sa onim što se oko tebe dešava, brza a loša odluka ništa ne vredi. To je promašena tema", objasnili su.

Igrač da bi imao dovoljno vremena, tog koje nije opipljivo, kako je objasnio Pep Gvardiola, mora da razvija tehniku i automatizme. Zinedin Zidan je igru Luke Modrića objašnjavao na isti način: "On je ispred svih zbog toga što mnogo pre nego što mu dođe lopta zna kako bi trebalo da je primi i da kroz taj prijem napravi selekciju odluka. Zato on izgleda kao da igra šah i vidi stvari pre drugih".

U košarci, za razliku od tenisa recimo, gde je broj aktera i mogućih odluka ograničen, ali i za razliku od fudbala gde je dužina napada neograničena, postoji mnogo manje jednoobraznih odluka i potrebno je da se razmišlja brže.

Kada, na primer, Nikola Kalinić u intervjuu za podkast 6.75 objašnjava kako je Željko Obradović u Fenerbahčeu dolazio sedam dana posle naučene akcije i crtao stotu varijaciju za tu akciju, to zapravo naglašava košarkaški algoritam o kome smo ranije razgovarali sa Obradovićem: "Vežbanje svih mogućih varijanti za neku situaciju, sprečava igrače da donose ad-hok odluke, a što je manje improvizacije, to je manje kašnjenja u bilo kom procesu na terenu".

Što ja manje kašnjenja to je više – vremena.

Druga izjava zabeležena u slično vreme kada i Nadalova, bio je jedan jako zanimljiv segment intervjua Džejlena Brauna, jednog od najboljih defanzivaca i prošlogodišnjeg MVP-a finala NBA lige. Braun je u intervjuu objašnjavao kako se sprema za protivnike i kako čita igru.

"Ritam u košarci je zapravo kadenca nečije igre", rekao je Braun. Kadenca, veza između tonova kojom se zaokružuje muzička misao. "Kada želite da proučavate nečiju igru, vi zapravo proučavate ritam u kom taj neko igra. Svaki čovek, svaki igrač ima svoj poseban bit po kom igra i donosi odluke. Ako naučite BPM po kom igrač funkcioniše, tačno ćete znati u kom trenutku on pravi sledeći potez. Problem su igrači koji igraju u unikatnom ritmu, koji je sporiji i nemate kadencu za koju ćete se uhvatiti".

Košarkaški analitičar Toni Lazarušić donošenje odluka u košarci deli na neke parcijalne faktore.

"U osnovi su IQ onog ko donosi odluku, tehnička obučenost, uigranost sa ostatkom tima, taktika stručnog štaba i skauting. Ali je u svemu tome jako bitan i trenutni kontekst - kretanje rezultata i vreme na satu, statistika (jer dosta je bitno da li loptu daješ šuteru koji ima 26% odsto za tri u poslednjih pet utakmica ili tražiš nešto drugo), ali i psihološki faktori poput važnosti poseda koji je u toku, sudijski kriterijum pritisak publike", podvlači Lazarušić.

Nikola Jokić je potpuni gospodar i jednog i drugog. I vremena i ritma. I svakog parcijalnog faktora.

Jedna od ključnih stvari u njegovoj kontroli vremena jeste ono što Amerikanci zovu “court maping“, a što ne bi moglo da se prevede na naš jezik samo jednim pojmom - to je više kombinacija pregleda igre i razvijenih automatizama sa svojom, odnosno skautinga protivničke ekipe. Baš iz utakmice sa Minesotom, koju je iz poseda u posed čitao kao bukvar, ima nekoliko dobrih primera.

Jokić protiv Jute (©AFP)Jokić protiv Jute (©AFP)

U jednoj akciji Jokić dobija povratni pas od Kristijana Brauna, kreće u reket i Majkl Porter Džunior bez ikakve logike i suprotno dogovorenoj akciji kreće u cut (zaleće se ka košu od linije za tri poena i nudi se Jokiću za pas) čime stvara ogromnu gužvu u reketu. Pred Nikolinim očima su u tom trenutku šestorica igrača, od čega trojica njegovih saigrača, ali on se ne zbunjuje - daje pas igraču koji je tačno tamo gde bi trebalo da bude i Gordon uzima lak šut za tri poena.

U drugoj situaciji Kristijan Braun daje Jokiću loš, prekratak pas na 5-6 metara od koša i Rudi Gober se zaleće na loptu jer su šanse da je Jokić ne izgubi manje od 10 posto. Jedino ako bi, šta ja znam, iz odbojke samo vratio loptu Kristijanu Braunu i odmotao se ka košu. Šta mislite da je uradio?

Postoji sijaset takvih sitnih odluka, "pravih poteza za pravim potezima", kako je to objasnio Spolstra, koje Jokić donosi na svakoj utakmici. Nekad je to pametno sačekan ofanzivni skok kada oceni da su protivnici prerano skočili, nekad dupli pas iz odbojke, nekad dodavanje iza glave. Ne zbog toga što je superatraktivno, već zbog toga što je kompjuter u Jokićevoj glavi proračunao da je zapravo takva odluka najefikasnije rešenje u datom kontekstu.

Koliko je svaki od faktora iz jednog od gornjih pasusa važan za centra Denvera, potvrđuje i jedna od njegovih izjava nakon briljantne partije u kojoj je navlažio snove admina svih košarkaških Instagram stranica na svetu. Jokić je tada rekao da mu se ne dopada način na koji je donosio odluke u ključnim trenucima meča.

Svaka stvar koja se dešava na terenu prolazi kroz njegove filtere – protivničke ofazivne i defanzivne šeme koje je naučio, akcije koje je naučio svoje saigrače, njegovo poimanje šta je najbolji način da se ugrozi ili osujeti protivnik.

Zatim u odnosu na trenutak utakmice, broj ličnih grešaka, vrelinu ruke saigrača ili protivnika, proračunava šta je najefikasnija odluka.

Tek onda dolazi sprovođenje.

To što je za čitav ovaj misaoni proces Jokiću potrebno mnogo manje vremena nego što ljudsko oko može da sagleda ili mozak da izmeri – upravo je ono što ga čini najboljim na svetu.

A kada protivnik uradi sve što može, kada je pametan poput Džejlena Brauna, i kada je Jokić sabijen u vremenski i prostorni vakuum, on onda klikne "burn", uništi postojeće BPM tragove i u totalno unikatnom ritmu proba da podeli pas ili šutne mandarinu sa temena.

Naravno da je Nikola Jokić apsolutni gospodar ritma kada se na Cecinom koncertu popne na sto, ili u Parizu zagrli Toplicu i Bogdana Bogdanovića pa zapeva Baju Malog Knindžu; Jokić jeste nezainteresovani somborski lola koji jednim okom gleda livestream konjičkih trka, a drugim raspored protivničkih igrača; da, očigledno ga mnogo nervira uštogljenost i obožava vreme koje ne mora da provede u NBA procedurama.

Ali ono što će istorija o njemu posebno pamtiti – jeste da je bio gospodar vremena i ritma na košarkaškom terenu. Kao niko nikada pre.

NBA

01.00: (1,05) Boston (30,0) Atlanta (10,0)

01.00: (2,25) Detroit (12,5) Majami (1,80)

01.00: (1,40) Orlando (14,0) Šarlot (3,35)

01.30: (2,25) Filadelfija (12,5) Njujork (1,80)

02.00: (1,40) Milvoki (14,0) Toronto (3,35)

03.00: (2,50) Jute (13,0) Feniks (1,65)

04.00: (4,00) Portland (15,0) Minesota (1,30)

04.00: (1,75) Golden Stejt (12,5) Dalas (2,30)



tagovi

Denver NagetsNikola Jokić

Obaveštavaj me

NBA

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara