Andreas Zaglis (©Reuters)
Andreas Zaglis (©Reuters)

Gensek FIBA: Potrebna nam je jaka srpska liga; Ne krivim nikog, ali nismo iskoristili pun potencijal Evrope

Vreme čitanja: 7min | pon. 09.12.24. | 15:14

“Nismo u Rimu, nismo u nekim drugim velikim gradovima u Evropi. Ako mene pitate, to treba da bude naša briga kada govorimo o planovima FIBA. Nismo razmišljali o širenju, ali ako bude nadam se da će to značajno uticati na plate svih igrača. Ako se i kada se to bude desilo, imaću još šta da kažem“, rekao je Andreas Zaglis

Kraj kalendarske godine polako se bliži, samim tim došlo je i vreme za novu završnu konferenciju u organizaciji Svetske kuće košarke na kojoj je za novinare sa svih krajeva sveta govorio generalni sekretar Andreas Zaglis.

Među medijskim kućama koje su bile prisutne na video konferenciji našao se i Mozzart Sport, a kroz razgovor sa Andreasom Zaglisom otvoren je širok spektar pitanja o aktuelnostima u evropskoj, svetskoj i čak srpskoj košarci.

Izabrane vesti

Pre svega, uvodna reč generalnog sekretara.

“Zatvaramo godinu punu rekorda, punu novih stvari... Imali smo najbolje kvalifikacije za Olimpijske igre, nivo kvaliteta je bio izuzetno visok. Srušeni su brojni rekordi, pre svega prodaji karata iz Atlante 1996. godine uprkos manjem broju utakmica u Parizu. Videli smo sjajnu predstavu izuzetne košarke, posebno nakon izuzetnog Mundobasketa. Kao što ste videli, smanjuje se jaz, videli smo favorite koji se muče i gube... Svako može svakog da pobedi. Ne bih zaboravio ni sjajan kvalifikacioni prozor u 2024. godini, kada smo po prvi put uskladili godišnji kalendar takmičenja. Toga nije bilo u novembru, ali se nadamo da će tako biti u februaru naredne godine“, rekao je Zaglis u uvodnoj reči i dodao:

“Takođe, mnogo toga sjajnog videli smo i u ženskoj košarci. Što se klubova tiče, imamo Ligu šampiona u Evropi, Aziji i Južnoj Americi. Sjajne brojke gledanosti, izuzetna posećanost. Takođe, mnogo važna stvar je što su se na Interkontinentalnom kupu našli timovi sa svih kontinenata, to nas je posebno završilo. Videli smo takođe i završnicu evropske Lige šampiona u Beogradu, na neutralnom terenu i na LED terenu. To je sada deo naše svakodnevnice. Svakako, oborili smo brojne rekorde i na planu gledanosti i praćenja na društvenim mrežama, što je za nas takođe mnogo važno. Ovo je godina kada smo se fokusirali na raznovrsne stvari, između ostalog i na E-Sport. Veoma smo uzbuđeni zbog svega što je bilo i svega što nas čeka“.

Prvo i jako važno pitanje – da li će i koliko biti ozbiljno učešće NBA lige u evropskoj košarci?

“To pitanje treba postaviti pre svega NBA ligi. Kao što ste već čuli, postoji jasan interes i postoje razgovori sa Fibom. To je deo našeg posla, imamo otvorene razgovore sa ljudima i iz Evrolige. FIBA ima uvek direktan pristup, želimo da razvijamo naš sport, ali i da sačuvamo ekosistem. Treba da poštujemo reprezentacije, domaće lige... Imamo dobro razvijen ekosistem domaćih takmičenja i reprezentacija, koji nam daje 500-600 sportista. Ne bih ovo nazvao NBA Evropom, jer je NBA Evropa već prisutna, ali jeste nešto što je na našem radaru. Naš je posao da imamo ozbiljne razgovore sa svim partnerima“.

Sve više mladih igrača se priključuje američkim univerzitetima i klubovi iz Evrope se žale kako ne postoji adekvatan sistem obeštećenja u takvim slučajevima.

“Postoje dva aspekta – jedan je odlazak u NBA, drugi u NCAA. Ovaj prvi je duže vreme prisutan i radimo na tome odavno, ovo drugo je nešto što se menja. Kada govorimo o NBA ligi, postoji kolektivni ugovor i fiksno obeštećenje koje se plaća. To je jedna strana medalja, druga strana je da igrač mora da dobije čiste papire od FIBA i otkupna klauzula mora da se plati da bi se isti dobili. Sada je sve stvar toga da li se igrač sam snalazi za plaćanje visokog obeštećenja ili se unapred dogovori niža klauzula. To je nešto na čemu aktivno radimo, da promenimo u razgovorima sa NBA ligom. Pre nekoliko godina je postavljen novi kolektivni ugovor i sada smo u boljoj poziciji nego što smo bili ranije. Kada govorimo o NCAA, to je sada briga koja je sve veća. Iz tog razloga, prema Statusu FIBA napravili smo radnu grupu eksperata koja se bavi ovim problemom. Kada pogledate brojke, u NCAA je preko 800 dečaka i isto toliko devojaka koji nisu iz SAD, već su dakle sa svih strana sveta. Ovo je stvar kojom moramo da se bavimo aktivno, jer situacija u kojoj se nalaze klubovi nije dobra, pre svega što klubovi nisu obeštećeni na pravi način. Takođe, treba uzeti u obzir i da danas sve više mladih odlazi u SAD ne zbog obrazovanja, već zbog novca. NCAA je primarni regulator, drugi je pravni aspekt. Moramo da branimo naš ekosistem, ali da ne sputavamo naše košarkaše da se dalje razvijaju. Radićemo na tome temeljno i nadam se da ćemo imati nešto novo već na proleće“.

Kako gledate na ekspanziju evropske košarke ka Bliskom istoku, od učešća Dubaija u ABA ligi, preko organizacije Fajnal fora Evrolige u Abu Dabiju i da li je to dobra stvar za klubove?

“Ne mogu da komentarišem o Fajnal foru, jer još nema zvanične potvrde da će se definitivno igrati F4 u Abu Dabiju. Kada govorimo o drugim projektima, verujem da ima dosta netaknutog potencijala u Evropi. Košarka u Evropi nije iskoristila pun potencijal koji može. Ne upirem prstom ni u koga, to je prosto činjenica. Verujem da je FIBA pokazala svoje namere otavaranje novih tržišta u Evropi, pre nego što gleda ka drugim tržištima. Mislim, ima dosta apetita u centralnoj i zapadnoj Evropi iz kojeg ne izvlačimo benefit. Svetski šampion je Nemačka, Francuska je igrala finale Olimpijskih igara i bila domaćina. Imamo utakmice u Londonu koje nisu najjačeg ranga. Da ne pominjem Skandinaviju, Poljsku i druge jake ekonomije, poput Češke i Mađarske. Nismo u Rimu, nismo u nekim drugim velikim gradovima u Evropi. Ako mene pitate, to treba da bude naša briga kada govorimo o planovima FIBA. Zato sam aplaudirao našim kolegama iz FIBA Evrope kada smo odlučili da Saragosi damo tri naredna Fajnal fora ženske Evrolige. Nismo razmišljali o širenju, ali ako bude nadam se da će to značajno uticati na plate svih igrača. Ako se i kada se to bude desilo, imaću još šta da kažem“.

Govorilo se o ponovnom uključivanju ruskih timova i reprezentacija.

“Kada govorimo o tome, prošlog četvrtka smo odlučili da produžimo trenutni status do sledećeg maja, kada će biti sledeća sednica FIBA. Kao što znate, gospodin Andrej Kirilenko je aktivno uključen u naš rad i jako je poštovan u našem svetu. Nažalost, trenutno imamo još mnogo stvari o kojima moramo da vodimo računa, o životima koji su izgubljeni, želimo da razgovaramo o miru... FIBA se aktivno uključuje u rad ukrajinskog Saveza i košarke u toj zemlji. Naš posao je da u skladu sa našim mogućnostima da omogućimo svim članovima FIBA porodice da se takmiče. Pogledajte situaciju u fudbalu koju ne mogu da svarim, da Belorusija može da igra, što znači da momci i devojke mogu da igraju fudbal, ne i košarku. Naš prioritet biće mladi sportisti. Videćemo samo na koji način, da li će se takmičiti u Evropi ili Aziji ili će to biti kombinacija ta dva, videćemo... FIBA će uraditi svoj posao“.

Koji su planovi FIBA za dalji razvoj ženske košarke pred Mundobasket 2026. za dame?

“Ovo je jako bitna stvar za nas, jedan od prioriteta. Ulažemo mnogo sredstava u ovaj aspekt, Berlin 2026. nam je mnogo važan, baš kao što je bila Kina 2019. za muškarce. Pogledajte samo rezultate koji se beleže... Poslednje tri godine beležimo konstantni porast u svim aspektima. Sada moramo da se fokusiramo na kvalitet. Pariz je bio sjajna platforma za pokazatelj kvaliteta, ali i gledanosti ženske košarke. Sada dosta investiramo u trenere i školovanje trenera u ženskoj košarci. Imamo još mnogo planova za dalji razvoj igre, to je neophodno za sve nas. Ako se ženska košarka ne bude približila muškoj, nećemo moći da razmišljamo o tome da postanemo najpopularniji sport“.

Mnogo se priča o stvaranju jake košarkaške srpske lige, sa najjačim domaćim klubovima. Da li bi to otvorilo vrata ulaska srpskih klubova u većem broju u Fibina klupska takmičenja?

“Ako se to dogodi reći ću: ’Konačno’. Takođe, druga reakcije biće – naravno da će šampion moći da se takmiči u Ligi šampiona. Fibi je neophodna jaka srpska liga“.

Kakva je budućnost 3x3 basketa u Evropi?

“Verovatno ste videli šta se desilo u Parizu, kakav smo uspeh imali u smislu praćenosti ovog sporta. 3x3 je sada jako uvezan sa olimpijskim programo, čekamo naravno i sledeća velika takmičenja. Taj rast od nas zahteva dalja ulaganja, veći prostor, kao i povećan broj učesnika na Olimpijskim igrama. Mnogo vodimo računa o razvoju 3x3 na svim meridijanima, svaka članica FIBA može da ima svoj tim. Videli smo to na Mundobasketu, Madagaskar koji je pobedio Francusku na Svetskom kupu, Francusku koja je godinu dana kasnije igrala finale Igara. Mongolija se umalo plasirala na Igre... Holandija je sada svetski šampion... Mnogo su nam važni mladi igrači, dosta toga ulažemo u razvoj liga mladih timova, za igrače do 21. godine“.

Olimpijske igre u Los Anđelesu igraće se dve nedelje ranije nego inače, što pomera i vreme kvalifikacija. Da li će biti dovoljno vremena za sve da se pripreme za kvalifikacije?

“To je prozor koji Međunarodni olimpijski komitet odobrava. Već smo pričali o tome sa NBA još pre tri godine. Pariz je bio prioritet dosad, sada je Los Anđeles. Nažalost, nemamo mnogo mogućnosti, nego da igramo u datumima koji su nam dostupni. Imaćemo još razgovora sa NBA, ali ne verujem da će oni mnogo menjati raspored i kalendar. Ako i bude za dva-tri dana, mi ćemo to prihvatiti. Videćemo, naravno, radimo sve što možemo da uradimo dobre stvari za igrače i timove, da oni budu odmorni i spremni. No, nažalost, nemamo mogućnost da menjamo sistem kvalifikacija. Nemamo drugi izbor, nego da prihvatimo datume koji su nam ponuđeni. Moraćemo možda da žrtvujemo neke stvari, verovatno iskustvo igrača, u smislu mesta gde će biti smešteni. Ali, kada govorimo o kalendaru, znate već kakav je sistem kvalifikacija, četiri zemlje sa po šest ekipa, plus osam onih koji se direktno kvalifikuju. To je grupa od 32 ekipe, kao za Mundobasket. Imaćemo vremena da razgovaramo još o eventualnim promenama“.



tagovi

FIBANBA ligaFIBA Evropakošarkaška reprezentacija SrbijeAndreas Zaglis

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara