Evroliga nije odustala od Dubaija, gleda i ka drugim opcijama za proširenje
Vreme čitanja: 3min | sre. 29.01.25. | 15:30
Zadovoljni su kako izgleda tim u debitantskoj sezoni u ABA ligi, dok ostaju oprezni oko saradnje sa NBA ligom
Evroliga jača svoje temelje da bi ojačala svoju budućnost. Održivost i rast su dva glavna zadatka koje je elitno evropsko klupsko takmičenje postavilo sebi u narednim godinama. Zbog toga će od 2026. implementirati novi finansijski fer-plej i istovremeno otvara vrata proširenju broja timova koji se u njemu takmiče. Evroligu trenutno čini 18 klubova, od kojih 12 imaju A licencu (13 računajući i suspendovani CSKA), ali od ljudi iz vrha lige se može čuti kako postoji ideja da se taj broj dodatno poveća.
Tako barem u razgovoru za "Palco23" ističu direktor marketinga i komunikacija Evrolige Aleks Ferer Kristjanson i glavni finansijski direktor Gzavije Pujada koji su se ponovo dotakli ulaska Dubaija kao i saradnje sa NBA ligom o kojoj se sve više priča.
"Analiziramo načine da podstaknemo rast Evrolige. Razmatran je rast lige, to je nešto o čemu se razgovaralo. To bi dovelo do povećanja poslovanja i teritorijalnog proširenja, ali postoji ključni faktor kao što je kalendar, koji je već složen sa sadašnjim timovima“, naglašavaju dvojica direktora.
Izabrane vesti
I Ferer i Pujada priznaju da su imali razgovore sa Dubaijem i ističu njihov solidan projekat u Jadranskoj ligi i ambiciju da igraju u Evroligi.
"Ne isključujemo to, ali oni nisu jedini kandidati; postoji i nekoliko veoma solidnih projekata u Evropi.“
Rast o kojem govore direktori mogao bi da bude praćen ulaskom novog spoljnog investitora. "Financial times" se fokusirao na saudijski državni fond (PIF), ukazujući na ponudu koja vrednuje ligu na više od milijardu evra za sticanje manjinskog udela.
"Opcija uključivanja manjinskog kapitalističkog partnera je na stolu, razgovarali smo sa nekoliko zainteresovanih strana, ali ne otkrivamo njihova imena iz razloga poverljivosti. Evroliga nema hitnu potrebu za prikupljanjem kapitala, ali se proučava kako bi se ubrzao njen rast.“
Još jedna od velikih novina koje Evroliga sprema za 2026. je primena obnovljenog finansijskog fer pleja. Ova ekonomska regulativa nije nova, budući da Evroliga od 2015. primenjuje finansijski fer-plej sistem, koji je odobren tri godine ranije. Međutim, novi sistem „pojačava koncept lige“, objašnjava Pujada, koji dodaje da „polazimo od toga koliko generišemo kao liga, dodajući koliko svi klubovi generišu; odatle definišemo sa kojim nivoima plata mogu da se suoče da bi liga bila održiva na ukupnom nivou.”
Finansijski direktor dodaje da imanje ovih propisa pomaže klubovima da fokusiraju svoje poslovanje iz perspektive održivosti, nešto što nije bilo tako uobičajeno u nekim timovima u prošlosti.
"Sada mentalitet klubova mora biti fokusiran na sportsku i poslovnu stranu, čineći klub i ligu održivijim.“
Nacionalna košarkaška asocijacija (NBA) je poslednjih meseci povećala interesovanje za stvaranje paralelnog takmičenja sa Evroligom na Starom kontinentu. Iz tog razloga, njen komesar, Adam Silver, vodio je razgovore sa nekoliko fudbalskih klubova o mogućnostima osnivanja novih košarkaških timova.
Suočeni sa mogućnošću da vrhunsko američko košarkaško takmičenje dođe u Evropu, čelnici Evrolige ostaju oprezni.
"Ne znamo detalje o tome koliko realnosti stoji iza ovoga."
Međutim, oni se fokusiraju na sopstvene poslovne mogućnosti, ističući da je potencijal ogroman i da to tek počinje da se vidi. Ferer Kristjanson naglašava da Evroliga raste na svim nivoima, od publike do posećenosti i potrošnje na mrežama iznad tržišnog proseka“ i fokusira se na Nemačku i Francusku, koje su „glavna tržišta rasta“ dok bi budućnost mogla biti obeležena od strane Ujedinjenog Kraljevstva.
Kako god bilo, zanimljiva vremena nas čekaju.