Efes “kucao šifre“ i umalo ponizio Zvezdu, Larkin s pola gasa do 24 poena

Vreme čitanja: 5min | pet. 31.01.20. | 20:45

Crveno-beli na kraju izbegli crnu sudbinu i najteži poraz u Beogradu - 78:85

Od najubedljivije pobede, do ozbiljne pretnje da se doživi najubedljiviji poraz u Beogradu u Evroligi. Tim putem prošla je Crvena zvezda u bezmalo mesec dana, od utakmice protiv Bajerna, do večerašnjeg susreta sa Efesom, u kojem je se jasno videlo kolika je razlika između finaliste elitnog takmičenja i šampiona Jadranske lige. A ona je na momente bila gotovo zastrašujuća. Košarkaši Efesa na parketu su povremeno izgledali kao da su “kucali šifre“ i tako pregazili Crvenu zvezdu dok je ekipi Dragana Šakote, baš u maniru video igrica, bilo potrebno restartovanje sistema već posle nepuna četiri minuta. Na kraju je Zvezda izbegla crnu sudbinu i još uspela da učini završnicu neizvesnom, na granici senzacionalnog preokreta. Crvena zvezda - Anadolu Efes 78:85 (16:24, 14:27, 28:21, 20:13).

Izgledalo je kao da će biti rutina, ali na kraju se umalo sve pretvorilo u pravu dramu. Ali, Efes je uspeo da iskontroliše poslednji nalet Zvezde u završna četiri minuta susreta i dođe do onoga po šta je došao. Na ovaj ili onaj način, ali pobeda je upisana, a za Efes Zvezda arhivirana.

Ne treba biti mnogo pametan kada je analiza ove utakmice u pitanju. Crvena zvezda je utakmicu izgubila bukvalno već u četvrtom minutu, kada je Efes posle serije 11:0 i uzastopnih trojki Šejna Larkina, Krisa Singltona i Džejmsa Andersona stekao dvocifrenu razliku koju od druge četvrtine više nije ispuštao do poslednjeg zvuka sirene i učinio da se košarkašima Zvezde zacrvene obrazi na kraju... Do odlaska na prvi mali odmor rezultat je glasio 24:16 za Efes, Larkin je imao 10 poena dopisanih kraj svog prezimena, a gosti su baš u finišu prvog kvartala započeli seriju 12:0 posle čega je na semaforu posle samo minut i po igre u nastavku stajalo 34:16! Na tri minuta pre isteka poluvremena Efes je iz krajne furiozne igre s mnogo lakih poena izvukao maksimalna 24 poena u tom momentu (44:20), kada je izgledalo da Zvezdi preti rezultatska katastrofa... Larkin, Singlton i Bobua su već tada ubacili bar po 10 poena, a Efes čak 10 trojki iz 18 pokušaja! Nasuprot toga Zvezda je na poluvremenu šutirala 6/20 (30%) za dva i 3/13 (23,1%) za tri poena, Kevin Panter je ekspresno skrivio tri penala, uz to ekipa je “prodala“ i osam poseda pa je jasno bilo da s takvom pristupom crveno-beli nemaju šta da traže protiv prvoplasiranog tima na tabeli i prošlogodišnjeg finaliste.

I sve to dešava se samo tri dana pred drugi večiti derbi u kojem pobeda Crvenoj zvezdi igra ogromnu ulogu u borbi za što bolju poziciju na kraju ligaškog dela regionalnog takmičenja... Crvena zvezda bez organizovane igre, niti odbrane da se suprotstavi jednom od najjačih ofanzivnih arsenala u Evropi, zbog čega se navijačima samo dizala kosa na glavi. Zvezda je bila u podređenom položaju gotovo svih 40 minuta i igrom nikako ne može da ohrabri nikoga pred novi megdan s Partizanom (ponedeljak, 18.00).

Crvenu zvezdu dugo nije neko ovako nadigrao u Beogradu! Najubedljiviju pobedu do ove večeras odneo je Real Madrid sa 15 poena razlike (60:75), a Efes je gotovo s pola gasa imao i 20+ poena viška, a onda do kraja praktično samo održavao razliku koju Crvena zvezda ne bi stigla ni da je imala pun sastav na raspolaganju. Ni ovog puta na raspolaganju nije bilo kapitena Branka Lazića, koji je trenirao sa ekipom dan pre meča, ali se nije osećao najbolje, dok se Marko Jagodić Kuridža još oporavlja od povrede Ahilove tetive. Stratos Perperoglu je bio u protokolu, ali nije ulazio na parket.

Objektivni utisak je da je Efes mogao komotno i do ubedljivije pobede, ali je Ergin Ataman iskoristio priliku da podeli minutažu na više igrača i tako rastereti nosioce igre, što mu se umalo obilo o glavu. Crvena zvezda je počela sve više da preti od finiša trećeg kvartala, kada je serijom 7:0 posle minijature Bilija Berona za minut spustila minus sa 20 (49:69) na 13 poena (56:69). Ataman je odmah uzeo minut odmora za svoje igrače i već u narednoj akciji Larkin je stigao do svojih 24 poena (8/14 iz igre, 5/9 za tri) čime je vratio Efesu kontrolu utakmice. Zanimljivo, Larkin se do kraja više nije upisivao u listu strelaca.

Još jedan bljesak poput zvezde padalice crveno-beli imali su na startu poslednje četvrtine i Beronove dvojke iz koje je Zvezda stigla na -12 (60:72), ali to je bilo sve... Alek Piters je uzvratio trojkom, ubrzo su Plajs i Micić postigli nove lake poene i Efes je ponovo imao +17 u rukama (79:62). Ali, baš kako je navikla svoje navijače ove sezone da se diže iz pepela, tako su Panter, Odžo i društvo završna dva minuta susreta učinili interesantnim, a utakmicu umalo pretvorili u prvoklasno iznenađenje o kojem bi se dugo pričalo. Stigli su na šest poena minuta igrači Zvezde (76:82), ali dalje nisu mogli, pošto je tačku na brejk stavio Krunoslav Simon.

Pored Larkina Singlton je imao 13 poena i sedam uhvaćenih lopti, a Bobua 11 poena. Micić je za 32 minuta u igri imao šest poena (3/9 iz igre, 0/5 za tri), i po pet asistencija i izgubljenih lopti. Zvezdu je predvodio Davidovac s 15 poena, Beron je imao poen manje, četiri asistnecije i tri skoka, Panter je završio susret s 12 poena, dok je Braun skupio sedam poena (3/15 iz igre, 2/10 za dva) i devet asistencija. Zvezdi je ovo četvrti uzastopni poraz u Evroligi. Štimac je dopisao 14 poena i devet skokova.

Utakmica je počela emotivnim oproštajem od legende svetske košarke Kobija Brajanta, u čije ime su gostujući igrači istrošili kompletan prvi napad na utakmici, da bi domaćin onda prekršio pravilnik osam sekundi, što trend koji se ustalio na košarkaškim utakmicama širom planete, a jasno simbolizuju brojeve koje je na dresu nosio jedan od najboljih košarkaša svih vremena... Pre toga minutom ćutanja svi u Štark Areni odali su poštu i čuvenom Robertu Arčibaldu

EVROLIGA: Crvena zvezda - Anadolu Efes 78:85 (16:24, 14:27, 28:21, 20:13)
Dvorana: Štark Arena
Sudije: Garsija, Paterniko, Viklicki

CRVENA ZVEZDA: Kuzmić, Panter 12, Braun 7, Perperoglu, Davidovac 15, Beron 14, Dobrić 5, Gist 3, Dženkins 2, Simanić 2, Odžo 4, Štimac 14

ANADOLU EFES: Larkin 24, Bobua 11, Singlton 13, Balbaj 2, Šanli 7, Moerman, Tunčer, Plajs 6, Micić 6, Anderson 3, Piters 5, Simon 8