Ostin Holins (©Star Sport)
Ostin Holins (©Star Sport)

Crni oktobar Ostina Holinsa - u Evroligi šut ispod 26 odsto, u Monaku i Milanu 2/15 iz igre

Vreme čitanja: 5min | pet. 29.10.21. | 08:17

Deset utakmica u dresu Crvene zvezde i samo jedva vredna pomena...

Crvena zvezda je oktobar završila ubedljivim porazom od Olimpije u Milanu i osećajem da su svi napadački problemi ispoljeni protiv Albe i Monaka sada postali još gori jer je redosled ubačenih poena 63, 62, pa opet 62... Za ozbiljnu analizu je učinak od svega 16,6 odsto za tri poena u prorekle dve evropske utakmice, odnosno sedam pogodaka iz 42 (slovima: četrdeset dva) pokušaja što posle sedam kola donosi učinak od skromnih 24,8 odsto (38/153).

S takvim postotkom Crvena zvezda teško da može da igra ozbiljniju ulogu u elitnom rangu evropske košarke jer ma koliko da je tek zagazila u drugi mesec sezone, već se oseća kako opada entuzijazam među navijačima dok gledaju miljenike kako troše utakmicu po utakmicu u želji da budu drugačiji od ostalih... Na papiru je određeni napadački diverzitet trebalo da donese Ostin Holins, ali je umesto toga iza njega crni oktobar...

Izabrane vesti

19.00: (1,55) Zenit (14,5) Baskonija (2,70)

Posle deset odigranih utakmica u dresu Crvene zvezde bek iz Arizone gotovo ni po jednom parametru ne ostavlja utisak pojačanja. Pogotovo ne pojačanja koje pravi razliku. A, doveden je sa etiketom "strani šuter". Sistemski se on uklapa u šablon Dejana Radonjića jer da energijom i zalaganjem u odbrani ne radi na tome da nadoknadi sve propuste na drugoj polovini, upitan bi bio smisao njegovog boravka na Malom Kalemegdanu. Igrački je zaličio na Čarlsa Dženkinsa, ali ne iz prvog već iz drugog ili trećeg mandata. Napadački, Holinsu se u ogledalu ukazuje lik Rajana Tompsona, koga su navijači dočekali kao strelca sa dobrim procentima u Evrokupu kao igrač Ostendea i Bamberga, a ispratili kao totalni promašaj. Tu negde između luta Ostin Holins. Defanzivni pristup nijednog trenutka nije sporan, samo se ozbiljan manjak samopouzdanja u napadu polako pretvara u sve veći teret na kičmi Crvene zvezde.

Ostin Holins (©MN Press)Ostin Holins (©MN Press)

Na početku susreta u Milanu ekipa je imala ideju da razigra Holinsa, samo se nesrećno završilo. U prvom napadu Holins je probao da poentira iz kontakta u dvokoraku što mu nije prošlo. Ognjen Kuzmić je pokupio ofanzivni skok, pa se akcija još jednom odigrala za Holinsa koji se našao sam ćošku. Imao je dovoljno vremena da sabere misli i pogodi, ali je promašio. Posle odbranjenog napada Olimpije Zvezdina "četrnaestica" potrošila je još jednu loptu posle još težeg pokušaja iz reketa, pored nekoliko protivničkih igrača. Ako je sve te detalje istolerisao, Dejanu Radonjiću je bilo dosta kada je Holins promašio ceo koš iz hica preko ruke Điđija Datomea nakon što iz driblinga nije uspeo da pronađe put ka meti. Lopta nije stigla da padne na parket, već je bio na putu za klupu, jer ga je zamenio Ognjen Dobrić.

Crvena zvezda je ubrzo potpuno nadigrana, a Ostin Holins je utakmicu završio sa šest poena. Tačnije 1/10 iz igre i 1/7 sa distance! Tri poena ubacio je s penala kada mu je Troj Denijels uleteo u putanju doskoka na šutu za tri, pa je izveo tri uspešna slobodna bacanja. Njegova trojka na četiri minuta pre kraja treće deonice vratila je Crvenu zvezdu na prvi jednocifren minus još od početka utakmice, ali je nedugo zatim ekipa izgubila dah i kapitulirala. Do kraja tog perioda imao je još tri neispravna hica, da bi gotovo celu poslednju četvrtinu presedeo.

Podsetimo, u tekstu posvećenom Zvezdinom slabom šutu i praznim minutima posle Monaka pisali smo kako je Holins izgoreo u nameri da na kolena baci CSKA. Pokušao je, ali su tri njegove lopte završile na pogrešnim mestima... Holinsov kontraritam počeo je da se nazire još od turnira u Minhenu, ali tada su se promašaji pripisivali uigravanju ekipe i teškim nogama. Ništa bolje stanje nije ni sada.

Zvezdinu ”turneju” u Baru, Monaku i Milanu Ostin Holins završio je sa samo dva pogotka u otvorenoj igri. Ispalio je 19 lopti! Od toga 12 van linije 6,75 metara. Od šest upućenih lopti unutar polukružne linije nijedna nije pogodila dno mrežice. Bar ne tako da bi se računalo kao pogodak... Ovonedeljna dva evropska gostovanja 30-godišnji košarkaš završio je sa učinkom 2/15 kada se saberu sve situacije.

Od starta Evrolige samo je jednom bio na više od jedne uspešne trojke, protiv Albe. Po utakmici za tri uzme pet šuteva što na oko nije mnogo, pogotovo kada je cela ekipa u rascepu, ali teško da neko učinak stranca može da gleda istim očima kao kada takvu statistiku ima, recimo, dete kluba. Ponajviše zbog nepisanog pravila da pojačanje sa strane treba da pravi razliku, ne da popunjava broj. A Ostin Holins polako uzima obrise nekog ko je samo deo rotacije.

Ako su Zvezdine napadačke muke dobile dijagnozu hroničnih, prošlosezonski igrač Zenita postao je prva “asocijacija” na sve što ne valja u ovom segmentu igre. Od 47 šuteva u Evroligi pogodio je samo 12 – 5/18 za dva i 7/29 za tri. To daje ni celih 26 odsto rešenih situacija! Računajući ABA ligu i Evroligu, Holins je na 12 od 45 za tri, što je 27,7 odsto uspešnosti. U regionalnom takmičenju statistika jeste bolja, ali nedovoljno zadovoljavajuća – 46,9 odsto iz igre (10/24), odnosno 2,6 pogodaka na šest pokušaja. Sabiranjem učinka na oba meridijana dolazi se do 36,4 odsto...

Za utehu može da bude to što je Holins na samom početku sezone imao problema sa povredom zbog koje ga nije bilo u pobedama nad ekipama Budućnosti i Makabija, pa je morao da traži formu iznova. Ne prija mu ni konstantan deficit igrača, zbog čega je i umor veći...

Od povratka na teren prošlo je osam utakmica i samo je derbi sa Cedevitom Olimpijom vredan pomena iz ugla Holinsovog učinka, odnosno značaja za konačni ishod. Zajedno sa Nikolom Kalinićem pokrenuo je ekipu u drugoj četvrtini posle vođstva Cedevite od 17 poena, da bi potom stavio tačku na pobedu u završnici gde je nagovestio da u njemu ipak postoji određeni napadački kvalitet. Da nije tako ne bi već treću godinu nosio status igrača najvišeg ranga - u Zenitu trojke šutirao solidnih 34,7 odsto (51/147 na 27 mečeva) u sezoni 2019/20 i 36,9 odsto (55/149 na 38 mečeva) u takmičarskoj 2020/21 - ali da nešto sa Holinsom ne štima više je no očigledno. Šta, to je već na stručnom štabu da odgonetne.

Gledajući momenat sezone Holins ima vremena da obriše sve ono što dosad nije valjalo, ali pitanje je koliko dugo Crvena zvezda može da ima strpljenja i čeka njegovih pet minuta. Utakmice se ređaju toliko brzo da prostora za značajniji individualni i timski rad, pa ni odmor nema, dok protivnici u regionu i te kako žele da vide aktuelnog šampiona kako pada sa trona i rado mu preuzmu zvanje evroligaša...



tagovi

KK Crvena zvezdaEvroligaABA ligaOstin Holins

Obaveštavaj me

KK Crvena zvezda

Izabrane vesti / Najveće kvote


Ostale vesti


Najviše komentara