
Sudbina Šošona i početak divljeg zapada u evropskom fudbalu
Vreme čitanja: 4min | pon. 30.03.20. | 18:37
Kako je bankrotirao klub koji nam je dao Škrinjara i Boženika? I da li je klub žrtva korone ili su igrači žrtve rizične poslovne politike?
Čekalo se samo da se vidi ko će prvi nastradati. Ali dok su mnogi očekivali da to bude neki manji klub iz najjačih liga, opterećen ogromnim platama koje je morao da plaća ne bi li bio konkurentan, pala je – Žilina. Sedmostruki prvak Slovačke, dva puta šampion u nekadašnjoj Čehoslovačkoj, relativno redovan učesnik grupnih faza evropskih takmičenja - u sezoni 2010/2011 je igrao i Ligu šampiona, istina izgubio je sve mečeve u grupi sa Čelsijem, Olimpikom iz Marselja i moskovskim Spartakom – klub koji nam je dao Milana Škrinjara i Roberta Boženika, između ostalih.
Međutim, ispostavilo se da je oslanjanje na stalnu prodaju igrača bilo previše rizično. Škrinjar je inače i dalje najunosniji posao u istoriji Žiline, pošto ga je Sampdorija u sezoni 2015/2016 uzela za 6.000.000 evra. Te sezone je Jaroslav Mihalik otišao u prašku Spartu za 1.000.000, prodaja Mateja Jelica bečkom Rapidu donela je još 800.000 i ta se godina i dalje pamti kao finansijski najuspešnija sa zaradom od 7.800.000 evra.
Izabrane vesti
Naredne je Laslo Beneš otišao u Menhengladbah za 2.000.000 (po specijalizovanom sajtu Transfermarkt, lokalni mediji pisali su i o obeštećenju od 5.000.000), pa one tamo Nikolas Spalek u Brešu za 1.500.000, a Denis Vavro u Kopenhagen za 1.400.000, zatim je u sezoni 2018/2019 Fjorentina uzela Davida Hancka za 3.800.000, a Samjuel Mraz je odlaskom u Empoli klupsku kasu popunio sa 1.500.000. Prošlog leta pak Žilina je mirovala, sve do januara 2020. kada je Robert Boženik prešao u Fajenord za 4.000.000 evra i činilo se u tom trenutku da će to biti dovoljno da klub nastavi normalno da funkcioniše.
Avaj, u današnjem sasvim iznenadnom saopštenju uprava trenutno drugoplasiranog tiam na tabeli slovačkog prvenstva podsetila je da je do sada dobila samo deseti deo tog obeštećenja, da je izvesno da ovog leta neće zaraditi ništa i da nema drugog izbora no da proglasi bankrot. Prema izveštajima iz Slovačke 17 igrača je dobilo obaveštenje o otkazu i svi oni će već u aprilu moći da potraže novi klub.
“Čuli smo jutros. Jedan od igrača je čuo, pa je podelio u WhatsApp grupi. Kad mi je kurir doneo kovertu odmah sam znao o čemu se radi“, zbunjen je Miroslav Kačer, kapiten Šošona kako je nadimak Žiline.
Nije doduše sasvim tačno da se ovako nešto nije dalo naslutiti. Uprava je još ranije pokušala da po uzoru na nemačke klubove, Juventus ili Barselonu, sa svlačionicom dogovori kresanje plata. Međutim, igrači u Žilini ne primaju baš koliko Lionel Mesi, Kristijano Ronaldo ili Robert Levandovski, pa je predlog odbijen.
“Želeli smo da prihvatimo smanjenje plata, ali klub nam je predložio da se odreknemo 70 do 80 odsto prihoda. Kolektivna odluka je bila da odbijemo“, svedoči Lukaš Janošik.
Klub pak ima spreman odgovor. U Žilini odluku ekipe da odbije predlog i uputi klub na predsednika Sindikata fudbalera Jana Muču – inače bivšeg golmana tog kluba - vide kao nepravednu i sebičnu. Tvrde da igrači nisu vodili računa o mnogo manje plaćenim zaposlenima Žiline, poput trenera u mlađim kategorijama, ekonomima. Žilina, trenutno ima 36 stalno zaposlenih, 17 honoraraca, pride 50 trenera, masera, fizioterapeuta koji sami sebi uplaćuju doprinose i na kraju 51 profesionalnog fudbalera pod ugovorom.
Predsednik Jozef Antošik je pobesneo na ekipu i advokatu Rastislavu Otrubi izdao nalog da prijavi bankrot.
“Igrači koji su otpušteni neće imati egzistencijalnih problema jer su do sada dobro zarađivali. U najvećem broju slučajeva njihova primanja su četiri do 10 puta veća od maksimuma koji je Vlada Slovačke postavila kad su u pitanju doprinosi na teret zaposlenog (od 2019. taj maksimum je otprilike 630 evra, što će reći da su mesečne plate igrače uglavnom od nekih 2.500 do 6.300 evra, prosek u Slovačkoj je 917 evra, prim.aut). Jasno je svima da su njihove trenutne zarade prilično iznad onoga što će biti u okviru klupskih mogućnosti u narednom periodu“, ističe se između ostalog u saopštenju Žiline.
Naravno, svaka priča ima i drugu stranu medalje, pa ima i onih koji sumnjaju u istinitost tvrdnji uprave kluba, odnosno u njenu odluku da otkaze uruči najplaćenijim igračima, kao i onima kojima su ugovori isticali ovog leta ili naredne zime. Dakle, onima na kojima bi teško zaradili. Posao su zadržali najmlađi i najtalentovaniji igrači. Samim tim i oni čija je vrednost na tržištu najveća.
Advokatr Otrubi dalje kaže i da svi otpušteni igrači sigurno neće moći da se vrate na posao, ali da će klub, ako se sezona kojim slučajem nastavi, moći da je završi, doduše sa omladincima. Tvrdi da ne postoji nikakav propis koji bi sprečio Žilinu da nastavi sa takmičenjem.
Nismo ipak sigurni kako bi Fifa i Uefa reagovale na ovakav gest prema igračima koje ipak štite ugovori? Mada, nije tajna ni da su međunarodne fudbalske organizacije pod velikim pritiskom najvećih klubova i liga da bar privremeno suspenduju mnoga ograničenja, jer problemi sa kojima se suočava Žilina čekaju celu Evropu.
“Mnogo mi je žao. Ne mogu da kažem da sam u šoku, jer ovo su čudna vremena i očekivao sam sve. Ali ne i ovo“, rekao je predsednik Fudbalskog saveza Slovačke Jan Kovačik.
Šošoni su prvi pali, mada je ipak Žilina klub iz rudarskog grada i nije to baš siromašna sredina. Njen slučaj ipak upozorava sve ostale, jer problemi će se osetiti širo Starog kontinenta. I sudeći prema prvim nedeljama u doba korone gledaćemo Divlji zapad u evropskom fudbalu.
(FOTO: Reuters)