
Alimpijević: U ljudskoj prirodi da otpisujemo druge unapred; Bogdan je u SAD, rešava budućnost
Vreme čitanja: 6min | uto. 23.06.26. | 12:43
"Više puta sam to rekao. Mene raduje ono što čujem iz njihovih usta i iz njihovog iskustva. Šta god da je bilo i kako god da je bilo na poslednjim prvenstvima, svi oni ipak osećaju potpuno drugačiju, najpozitivniju moguću dozu emocije i tog pozitivnog naboja kada se govori o reprezentaciji", rekao je selektor Srbije
Košarkaška reprezentacija Srbije počela je pripreme za naredne kvalifikacione utakmice - Švajcarska 2. jula u gostima i Bosna i Hercegovina u Beogradu četiri dana kasnije -, a glavna vest sa okupljanja bio je dolazak Nikole Jokića.
Najbolji košarkaš sveta stavio se na raspolaganje selektoru Dušanu Alimpijeviću, koji je pred novinarima istakao da njegovo priključivanje reprezentaciji nijednog trenutka nije bilo dovedeno u pitanje. Alimpijević je govorio i o odluci da Jokiću poveri kapitensku ulogu, ali je naglasio da se reprezentacija ne sme svesti na jednog igrača, bez obzira na njegov kvalitet i status. Selektor Srbije osvrnuo se i na izuzetno dugu klupsku sezonu, zdravstveno stanje igrača, izostanak Vasilija Micića, komunikaciju sa ostalim reprezentativcima, kao i na protivnike koje, prema njegovim rečima, Srbija ne sme unapred da otpiše.
Izabrane vesti
Sreda, 20.00: (1,85) Barselona (14,0) Valensija (2,05)
Dolazak Nikole Jokića na kvalifikacije verovatno je glavna vest za sve. Kako je došlo do toga?
"Do toga je došlo vrlo jednostavno. To uopšte nije bilo upitno od početka. Od prvog dana komunikacija sa njim ide u tom pravcu. Ni u jednom trenutku nije pravio nikakve probleme, niti je njegov dolazak bio upitan u bilo kom smislu. Reč je o veoma jednostavnoj priči. Od početka mog selektorskog mandata sve je išlo u tom pravcu: svaki put kada bude mogao, u skladu sa obavezama u klubu, biće sa reprezentacijom", rekao je Alimpijević novinarima u dvorani Aleksandar Nikolić i dodao:
"Mogu da vam kažem da je on, pre svega, čovek koga reprezentacija Srbije ispunjava i čini srećnim. On zaista uživa u tome. To su nebrojeno puta potvrdili i on i drugi treneri i selektori. Sada imamo priliku da vidimo kako se ponaša i da je to zaista na najvišem mogućem profesionalnom nivou. Otuda nema nikakve dileme da je to čovek koji treba da bude kapiten reprezentacije Srbije".
Koliko vama znači kada se Jokić javi tokom klupske sezone i prokomentariše neku utakmicu? Koliko vama i ostalim igračima znači kada prvi dođe na pripreme i svojim primerom pokaže odnos prema reprezentaciji?
"Mi imamo svoju komunikaciju još od pre ovog posla, zato što smo imali određeni odnos i pre nego što sam postao selektor. Međutim, meni znači svaki igrač koji se javi za reprezentaciju. Imam utisak da sada svi zajedno kreiramo sliku da je došao Jokić i da više ni o čemu drugom ne treba da pričamo. To apsolutno nije tačno", poručio je selektor i zatim naglasio:
"Pre svega, moram da kažem da on nije čovek koji bi voleo da se o njemu tako priča i da se na stvari tako gleda. Nikada se nije dešavalo da jedan čovek spasava sve. On donosi izuzetan kvalitet i, naravno, najbolji igrač sveta je sa nama. Svakoj zemlji i svakoj reprezentaciji bila bi čast da ima najboljeg igrača sveta u svojim redovima. Mi to zaista osećamo. Ipak, svi igrači koji su se odazvali za ovaj kvalifikacioni prozor zaslužuju duboko poštovanje svih nas. Zato mi je drago što ih ponovo vidim u velikom broju i što se, koliko mogu da primetim, ponovo kreira pozitivna atmosfera. To nam je veoma važno, jer je ovo toliko duga i naporna sezona da zaista ništa osim dubokog poštovanja prema igračima ne bi trebalo da pokazujemo".
Reprezentacija je odradila prve treninge. Koliko ste zadovoljni dosadašnjim radom i grupom koju ste okupili? Srbiji su potrebne obe pobede kako bi što bolji skor prenela u narednu fazu.
"U svakom prozoru sam naglašavao da smo u tom trenutku okupili najbolji mogući sastav. Šta to znači? To znači da su se svi igrači koji su bili dostupni reprezentaciji odazvali bez bilo kakve dileme. Kada govorimo o povredama i izostancima na ovaj ili onaj način, apsolutno nema potrebe da trošimo vreme na to. Reprezentacija Srbije je i za ovaj prozor okupila najbolji mogući sastav u ovom trenutku. Na prvom treningu izgledalo je dobro. U ime Boga, samo da nas zdravlje posluži. Mislim da bi trebalo da idemo u pravcu pripreme obe utakmice onako kako smo to želeli od početka".
Šta možete da kažete o protivnicima? U javnosti se već računaju dve pobede Srbije.
"Normalno je da je u ljudskoj prirodi da unapred otpisujemo protivnike, iako nas je prošlost naučila nečemu drugačijem. To sam napomenuo i pre prethodnog prozora, u kojem smo igrali sa Švajcarskom i Bosnom. Srbija je ne tako davno izgubila od Švajcarske. Dovoljno je da se setimo i naše prve utakmice, u kojoj smo na poluvremenu imali minus 23, pa smo se uz karakter i dodatnu potrošnju vratili i na kraju pobedili. Zaista ne vidim nijedan razlog da bilo koga otpisujemo u ovim prozorima. Mi jesmo Srbija i jesmo košarkaška sila kojom se smatramo i nazivamo, ali su nas prošlost i iskustvo naučili nečemu drugom. Sa mnogo poštovanja moramo da uđemo u sve utakmice – kako u ove dve u junskom prozoru, tako i kasnije, kada budemo čekali protivnike za avgustovski prozor".
Klupske sezone u pojedinim zemljama još traju, dok već počinju reprezentativne obaveze. U kakvom su stanju igrači koji su došli na okupljanje?
"Kada su sezone ovoliko duge, odgovor se sam nameće. Ljudi ne mogu a da ne vuku neke sitne, manje ili veće povrede, koje moraju da saniraju usput, jer vreme ne dozvoljava drugačije. Više puta sam izneo kritike, pre svega na račun lige u kojoj moj klub igra, jer je praktično nehumano za igrače da se direktno iz ligaškog takmičenja nastavlja u reprezentativne kampove. Postojao je model prema kojem je sve moglo da se organizuje drugačije, kako bismo imali makar nedelju ili dve više tokom kojih bismo mogli da se odmorimo i da malo svežiji dočekamo pripreme".
Da li ste razgovarali sa Bogdanom Bogdanovićem i postoji li mogućnost da dođe i pruži podršku saigračima?
"Sa svima sam na vezi. U kontaktu sam sa svim reprezentativcima koji trenutno nisu sa nama. Ne samo sa Bogdanom. Tu su, naravno, Petrušev, Gudurić, Topić, Micić i Milutinov. Sa svim tim ljudima sam u kontaktu. Na njima je da raspolažu svojim vremenom, koje zaista nije preterano dugo. Imaju svoje obaveze koje moraju da završe. Bogdan u Americi mora da obavi stvari vezane za svoju budućnost i klub, tako da nisam siguran koliko će tokom ovog prozora biti dostupan i koliko će još biti u Srbiji".
Kakva je situacija sa povređenim igračima? Objavljen je spisak, ali nekih igrača nije bilo na okupljanju. Da li će svi biti u konkurenciji?
"To nije prošireni spisak, već spisak od 18 imena koja se objavljuju javno. On se razlikuje od spiska sa 24 imena koji se šalje FIBA. Mi smo, kao Savez, u obavezi da pošaljemo najviše 24 imena, posle čega više nema promena. Na tom spisku uvek bude nekoliko imena više u odnosu na spisak koji je javno objavljen. Zašto smo se tako odlučili? Zato što je ovo specifična situacija. Tokom ovog leta nema zvaničnog takmičenja, već imamo dva prozora, pa moramo da budemo korektni prema ljudima. Ne možemo da objavimo 24 imena, a da onda igračima posle tri ili četiri dana kažemo: 'Vi niste na tom spisku' Ljudi možda treba da planiraju odmore, a neki možda i treninge i drugačiju vrstu priprema. Zato smo odlučili da odmah šestorici kažemo da će biti pozvani naknadno ukoliko za tim bude potrebe. Potreba se i ukazala, jer je u međuvremenu Vasilije Micić potvrdio da ne može da bude sa nama u ovom prozoru. Samo je iz tog razloga jedan igrač naknadno pozvan".
Atmosfera među reprezentativcima uvek deluje veoma dobro. Igrači se druže i posle neuspeha na poslednjem velikom takmičenju. Koliko vam takva atmosfera znači za pripremu utakmica i samu igru?
"Više puta sam to rekao. Mene raduje ono što čujem iz njihovih usta i iz njihovog iskustva. Šta god da je bilo i kako god da je bilo na poslednjim prvenstvima, svi oni ipak osećaju potpuno drugačiju, najpozitivniju moguću dozu emocije i tog pozitivnog naboja kada se govori o reprezentaciji. Svi oni drugačije nose ove majice i dresove nego klupske. To je hiljadu puta rečeno i možda zvuči kao poštapalica, ali zaista je najveća istina da za svakoga ko je prisutan ovde, u reprezentaciji, postoji potpuno drugačija doza ponosa i emocija".











