Goran Grbović: Beograd želi tri naredna Fajnal fora Evrolige, dali smo uslove kao niko u Evropi
Vreme čitanja: 6min | ned. 01.12.24. | 13:10
“Ako bi se gradila dvorana koja bi bila isključivo košarkaška, to bi bilo fenomenalno. U istoj bi Evroligu igrali večiti, to bi bilo mesto samo za košarku. Arena bi se onda više preusmerila na zabavu“, kaže direktor Beogradske arene za Mozzart Sport
Potpuna konfuzija poslednjih dana vlada oko toga kome će pripasti organizacija sledećeg Fajnal fora Evrolige. Nedeljama je vladalo ubeđenje da će Beograd ponovo da ugosti četiri najbolja evropska kluba, a onda je odjednom iz Grčke stigla vest da je glavni grad Srbije sve dalje i da je izvesno sledeća destinacija – Abu Dabi.
Iz tog razloga pozvali smo direktora Beogradske arene Gorana Grbovića kako bi se dobila jasnija slika...
Izabrane vesti
“Beograd je jedini na vreme podneo aplikaciju za organizovanje Fajnal fora Evrolige“, ističe Grbović za Mozzart Sport.
Kako je onda došlo do ove situacije?
“Morao bi da krenem hronološki. Na mejl Arene je stigla poruka iz Evrolige u vezi organizacije Fajnal fora za 2025, 2026. i 2027. godinu. U kontaktu sa državom, jer Republika Srbija stoji iza ovoga, ne Grad Beograd već Republika Srbija, u roku od jednog dana dobili su odgovor da je Srbija zainteresovana za sva tri Fajnal Fora“.
Za jedan od tri naredna ili za sva tri?
“Mi smo prvo u to ušli sa idejom da bude jedan od naredna tri, jer tako dozvoljava Statut. Ali, pošto Abu Dabi hoće da bude tri puta zaredom, morao bi da se menja Statut. Tada smo i mi rešili da bismo hteli kao košarkaški grad i država da budemo tri puta zaredom domaćini“.
Beograd se odavno pominje kao najozbiljniji kandidat za sledeći F4...
“Odgovorno tvrdim, Republika Srbija je ponudila najviše novca u istoriji Fajnal Fora i niko u Evropi, nijedan grad ne bi dao toliki novac. Republika Srbija stala je iza te aplikacije i bila je suma od koje se počinje, nije bilo bidovanja. Mi smo jedini mi aplicirali za F4 za naredne tri godine. Prihvaćeni su apsolutno svi uslovi koje je tražila Evroliga, koji su jako kompleksi i nikada ranije nisu bili takvi“.
Postojale su i spekulacije da su neki drugi gradovi bili zainteresovani?
“Sve priče o apliciranju Barselone i Atine nisu bile realne jer nisu podneli na vreme dokumentaciju. U Barseloni nema ni gde da se igra, Atina jeste i nije bila zainteresovana. Beograd je uvek zainteresovan. Svi evroligaški klubovi vole da igraju u Beograd, Beograd je voljen grad što se tiče košarke i sporta, a i Srbija kao zemlja košarke“.
Sastanak na kojem bi trebalo konačno da se odluči ko će biti domaćin je u utorak. Zašto se toliko dugo čeka na konačnu odluku?
“Novi domaćin Fajnal fora objavljuje se krajem juna ili početkom jula. Sada je decembar. Šta se dogodilo u međuvremenu? Da je IMG, kompanija koja ima ugovor sa Evroligom do 2026. godine forsira da Abu Dabi bude domaćin sve tri godine, verovatno jer je detektovala veliki novac na Bliskom istoku. Sve to je bilo dosta oholo i bezobrazno, bez obzira na Statut“, priča nekadašnji reprezentativac Jugoslavije i nastavlja:
“Šta se desilo? Naišli su na otpor klubova. Ne žele da se finale evropskog takmičenja igra u Abu Dabiju, to je kao kad bi se finale Lige šampiona u fudbalu igralo u Rijadu ili Dubaiju. Time se gubi smisao. Ako FIBA i Evroliga žele da razvijaju košarku u tim krajevima, nema problema. Ali, nemojte da se košarka razvija u ta dva dana, to nije moguće. Radi se samo o novcu“.
Želiš na utakmicu NBA lige? Ovo je tvoja šansa!
Šta je to što im smeta?
“Timovi su protiv toga iz prostog razloga – skup je put do tamo, bez obzira na to da li oni (Abu Dabi) plaćaju klubovima ili ne. Za navijače je mnogo skupo. To je druga atmosfera, nije košarkaška pre svega. Na kraju, to je evropsko takmičenje. Možete da igrate turnire, čuda da pravite, da zovete NBA klubove, ali finale Evrolige pripada Evropi, kao i bilo kog takmičenja i sporta, pa i u stonom tenisu“.
Šta dalje?
“Mi smo ostali do kraja u ovome, isključivo uz pomoć države doveli smo proces maltene do kraja, sve dok se nije pojavila vest o Abu Dabiju. Abu Dabi nije aplicirao za Fajnal for, već je ubačen od strane IMG. To nije samo administrativni prekršaj. Mi smo ispunili sve uslove koji su, ponavljam, jako komplikovani i rigorozni, ne samo što se tiče novca“.
Kako komentarišete priče o finansijski jakoj ponudi Abu Dabija?
“Sada su se pojavile priče o većoj ponudi. Znam da se pojavila veća ponuda Abu Dabija, tri puta po 25.000.000 dolara ili evra, nisam 100 odsto siguran. Ali, shvatate suštinu. Sada sam čuo da je ta ponuda 23.500.000 za ovu sezonu, a da bi se pregovaralo za naredne dve godine. Ako ECA zanemari aplikaciju koju je poslala svim gradovima, kao i to da smo se samo mi javili, moraće ili da ispoštuje to ili da obrazloži zašto je to tako. Smisao svega toga je da smo imali barabar ponude za Fajnal for 2025. godine, da bi sada oni izmislili priču o 25.000.000. Suština je u tome da je nama oduzeto pravo da i mi nešto kažemo oko svega toga“.
Kako?
“Ne možete vi dva dana pre sastanka koji je u utorak, da ne dozvolite nekom, čak i nama koji smo redovno aplicirali i ispunili sve zahteve, da kaže svoje mišljenje o ovom što se dešava. Nije ovo bidovanje, da mi licitiramo. Niko ne bi ni ponudio taj novac. Uslovi koji su dati Evroligi nijedan evropski grad ne bi dao“.
Ovo su odlučujući dani.
“Ako je Evroligi stalo do para, onda je to druga priča. Ne verujem da je najvećim klubovima stalo do toga. Videćemo da li će na kraju da pobedi evropska košarka ili želja za novcem koji će mahom da pripadne IMG-u, a ne evropskim klubovima“.
Nedavno je predsednik Srbije najavio velike infrastrukturne projekte u košarci, između ostalog izgradnju košarkaškog centra i obnovu Beogradske arene. Znate li možda sada neki detalj?
“Ceo odnos države prema sportu vidite godinama unazad. Krenulo se od fudbala, koji je najmasovniji sport. Sledeći je košarka, treći će verovatno biti vaterpolo... Beogradu nedostaje košarkaški centar u kojem bi klubovi zauzeli neku poziciju što se tiče trenažnih dvorana. Ne znam kakav je nastavak toga. Ako bi se gradila dvorana koja bi bila isključivo košarkaška, to bi bilo fenomenalno, ali ne sme da bude ispod 15.000 mesta. U istoj bi Evroligu igrali večiti, to bi bilo mesto samo za košarku. Arena bi se onda više preusmerila na zabavu“.
A Beogradska arena?
“Arena je projekat koji je počeo da se projektuje devedesetih godina. Daleko od toga da je prevaziđena, to je verovatno najfunkcionalniji multifunkcionalni objekat u Evropi. Samo u njoj može da se igra tenis, pa vaterpolo dan za dan. Svakako, vreme je da treba obnoviti, ne rekonstruisati Arenu. Ako se radi rekonstrukcija, a istovremeno se gradio košarkaški centar u kojem bi bili stacionirani naši klubovi koji bi igrali Evroligu ili Evrokup, Arena bi onda definitivno više naginjala ka zabavi, ali bi svakako bila sposobna da organizuje sportske događaje. To bi zahtevalo neke tehnološke promene. Što se tiče same dvorane, ona je stara 21 godinu, građena je sa materijalima, govorim o unutrašnjim, koji se maltene više i ne koriste. Normalno je da treba da se promene ti materijali i ceo taj deo“, rekao je Grbović i zaključuje:
“Što se tiče komentara da li je bezbedna ili ne, ljudi koji su radili projekat Arene su takođe radili neke od najozbiljnijih drugih projekata. Arena ima svojih problema, zbog dilatacije zemljišta što je normalno, ali to su sve stvari koje mogu da se reše. Unutra takođe treba da se promeni hiljadu stvari kako bi Arena bila modernija i naprednija. Ideja Aleksandra Vučića koji voli i poznaje košarku, jeste da taj košarkaški centar bude lek. Sa promenama u Savezu i KLS-u mogli bismo lakše da detektujemo svakog talentovanog klinca. Ali, to ne znači da ne treba da se grade adekvatni centri i širom Srbije, od severa do juga zemlje. Verujem da takvih centara neće biti samo u Beogradu, već i u manjim centrima, srazmerno broju stanovnika. Sport uveseljava naciju, sport je elitizam“.