Zvezda u Milanu igra za plej-of Lige šampiona i opstanak u TOP 50
Vreme čitanja: 4min | ned. 08.12.24. | 12:54
UEFA koeficijenti ponovo su u fokusu, jer crveno-beli (doduše ne tako lako) mogu čak do rekordnog učinka...
Tekstilac je Crvenoj zvezdi poslužio za jači trening, da se razigraju neki momci što manje igraju, eventualno da se 'dopumpa' samopouzdanje. Surova domincija u Srbiji još jednom je potvrđena, a sada sledi ono pravo - novi superizazov i novo dokazivanje da najbolji srpski tim pripada evropskoj eliti.
Četa Vladana Milojevića protiv jednog od najvećih klubova sveta igra da ostane u trci za plasman u plej-of Lige šampiona - mada ni poraz neće ubiti svaku nadu - ali pored toga igra i za 'uglancavanje' renomea kontinentalnog kolosa iz davnina, te za potvrdu statusa 'pridruženog člana' fudbalske buržoazije u ovom novom fudbalskom poretku. Naposletku, igra Zvezda u sredu i za što bolji sopstveni položaj u bližoj budućnost, a to joj u velikoj meri može omogućiti ozbiljan klupski koeficijent i ostanak u vrhu Uefinih tablica.
Izabrane vesti
Velika se polemika vodila do nedavno: "Da li je za Crvenu zvezdu u takmičarskom smislu bolje da igra Ligu Evrope"? I mada po budžetskim sredstvima definitivno pripada drugoj evropskoj ligi - i mada će se u javnosti razglabati na ovu temu posle svakog neuspeha - jasno je kao dan da igranje najjačeg takmičenja omogućava neuporedivno lakše servisiranje kluba. To već i vrapci na grani znaju. Pritom, usporedba tekuće sezone i ona poslednje u kojoj su Beograđani igrali Ligu Evrope (2022/23), pokazetelj je da nije 'zakucano' da ćete u slabijem takmičenju osvojiti više koeficijentnih bodova.
Štaviše, čak i ako u obračun uzmemo poslednje dve sezone Lige šampiona i poslednje dve sezone u Ligi Evrope (a dobro je poznato dokle je Zvezda dogurala sa Dejanom Stankovićem u toj čuvenoj 2021/22), razlika neće biti drastična. Od Lige Evrope 19,00, od Lige šampiona 13,00 bodova. S tim da su srpskom prvaku preostala još najmanje tri meča u tekućoj sezoni...
Sme li neko da se opkladi da skor neće biti izjednačen? Ili možda premašen?
Kada je počinjao da vraća Crvenu zvezdu među evropsku aristokratiju, leta 2017, Vladan Milojević morao da krene od prvog kola kvalifikacija za LE. Činjenice su sledeće: nacionalni koeficijent svrstavao nas je 28. poziciju Uefine rang liste, dok je Zvezda bila 195. klub Evrope?!
Ono što je iskusni stručnjak napravio za tri godine (skok sa pomenutog 195. na 65. mesto), uspešno je nadogradio Dejan Stanković (prvi skok u TOP 50 u ovom veku), da bi Milojeviću ove sezone zapao možda i teži zadatak nego u prvom mandatu - da zadrži Zvezdu među najboljih 50 klubova Evrope.
Mnogi su sumnjali posle 1:2 protiv Bode Glimta u Norveškoj. Nepoverenje je dodatno naraslo usled dosta teškog žreba, da bi nakon prve četiri runde srpski šampion bio maltene prežaljen. Istini za volju, utisak je bio slab, međutim sve se okrenulo za 180 stepeni za samo 90 minuta. Rapsodija protiv Štutgarta nije samo vratila Crvenu zvezdu u igru za plasman dalje, nego je ponovo u fokus gurnula temu koeficijenata.
Kako smo već konstatovali, tri ubedljiva poraza učinila su da se u javnosti zapati osećaj kako Zvezda igra jednu od slabijih sezona od svog evro-vaskrsnuća pre sedam godina, a činjenice su zapravo drukčije. Čak i bez ta dva boda (2,00) osvojena protiv Švaba, Beograđani su samim plasmanom u LŠ nadmašili učinak iz prethodne dve sezone: Barak Bahar 2023/24 - 5,00; Dejan Stanković 2022/23 - 4,00.
Novi format takmičenja doneo je povećanje bonusa za sam ulazak u Ligu šampiona (sa 4,00 na 6,00), potom je došao taj trijumf protiv Nemaca (podigao učinak na 8,00), te sada imamo situaciju da je ovo treći po uspešnosti rezultat Zvezde u 21. veku, ili još preciznije - od 1999, otkako se na ovaj i sličan način obračunavaju koeficijenti.
Podsećanja radi, daleko najuspešnija sezona u ovom veku bila je 2021/22. sa 15,00 bodova, a sledi 2020/21 sa 10,00. Sadašnja generacija, kako smo već pomenuli, imaće (najmanje) tri prilike da dostigne, pa i da nadmaši ovaj drugi rezultat.
Za rekord, biće potreban plasman među 24...
O tome koliko je klupski koeficijent važan pisali smo više puta. Od nacionalnog zavisi iz kog kola startujete, od klupskog da li ćete biti povlašćeni na žrebu. S petogodišnjim koeficijentom za tekuću sezonu (40,000), Crvena zvezda je bila nosilac u plej-ofu. Tako je izbegla mogućnost da igra protiv zagrebačkog Dinama, Jang Bojsa, Midtjilanda i Malmea.
Trenutni petogodišnji koeficijent crveno-belih još je veći (42,000) i garantuje im da će biti nosioci u svakoj od kvalifikacionih rundi. Da nisu ušli u Ligu šampiona, povlašćeni status ne bi bio siguran...
Ispod možete da vidite kako je Zvezda bila plasirana na UEFA rang listi od 1999:
Kada govorimo o dugoročnijim projekcijama, pred najboljim timom Srbije su dve krucijalno važne evropske sezone. Počevši od narednog leta. U aktuelnoj je nadomešćeno letošnje ispadanje iz obračuna 6,00 bodova iz sezone 2019/20, i koliko god čudno zvučalo - to je bio lakši deo posla. Jer da bi ostala u ovim visinama (u 50 najboljih), Zvezda u pomenute dve evropske odiseje (zbirno) mora da bude makar blizu brojke 25,00?! Pošto na red za ispadanje iz obračuna dolaze 2020/21 (10,00 bodova) i 2021/22 (15,00 bodova). Što više sakupi protiv Milana, PSV-a i Jang Bojsa, granica od 25,00 moći će da se spušta.
Ozbiljan izazov i za Crvenu zvezdu i za njenog najuspešnijeg trenera posle Barija...