Zvezda loše izgleda pred meč sezone, Šengelija i Šilds za rutinsku pobedu Baskonije

Vreme čitanja: 4min | čet. 27.02.20. | 22:41

Tim iz Vitorije bez većih problema stigao do desete pobede u sezoni i izjednačio se sa crveno-belima - 71:56

Možda je potajno na Malom Kalemegdanu tinjala nada da bi Vitorija opet mogla da postane mesto Zvezdinog rezultatskog uspona. Da dvorana Fernando Buesa vrati crveno-bele pobedničkim navikama, ali umesto da se pauza u Jadranskoj ligi iskoristi kako bi se podigla radna temperatura na viši nivo, Crvena zvezda je odigrala jednu od najlošijih utakmica u Evroligi i predala se praktično već posle dve četvrtine. Baskonija je rutinski odnela pobedu rezultatom 71:56 (21:15, 18:13, 15:15, 17:13) i tako se poravnala sa Zvezdom na tabeli Evrolige sa po deset pobeda iz dvadeset šest kola.

Tri dana pre utakmice sezone protiv Cedevite Olimpije ekipa Crvene zvezde izgleda jako loše! Napadi bez ikakvog rezona, s previše isforsiranih šuteva i tendencije ka individualnim rešenjima preko Kevina Pantera, Lorenza Brauna i Bilija Berona, potpuno dekoncentrisano u retkim momentima kada je Zvezda mogla da uhvati rezultatski priključak i bez ikakve energije, iako je od meča sa CSKA do večerašnjeg duela prošlo šest punih dana. Da, Crvena zvezda je u Vitoriji bila vođena bez prvog trenera, u rotaciji nisu bili Čarls Dženkins i Ognjen Dobrić, zbog čega je prve minute dobio Kalin Lukas koji nije u takmičarskom ritmu jedanaest meseci, ali ovo nije košarka koja može da ulije bilo kakvu nadu pred derbi koji će odlučiti plasman u plej-of!

Zvezda se u ovoj utakmici aktivno držala samo petnaest minuta, iako je već posle deset minuta imala šest poena zaostatka (21:15) i devet poena minusa (28:19) nakon serijskih pogodaka dvojice najboljih igrača Baskonije večeras, Toka Šengelije i Ševona Šildsa. Uspeo je nakratko Panter zajedno sa debitantom Lukasom da podigne Zvezdu i dovede je na samo četiri poena zaostatka (28:24), ali upravo tada gosti su pokazali koliko je daleko od bilo kakve forme dostojne borbe za pobedu. Zvezda je nanizala nekoliko jako loših napada i grešaka koje je znao da kazni nezaustavljivi Majkl Erik, što je Baskoniji samo otvorilo put ka raspletu kakav je do kraja i viđen.

BASKONIJA – CRVENA ZVEZDA 71:56
/21:15, 18:13, 15:15, 17:13/

Dvorana: Fernando Buesa, Vitorija;
Gledalaca: 9.245;
Sudije: Luiđi Lamonika, Ana Panter, Marćin Kovalski.

BASKONIJA: Gonzalez 3, Kriston 5, Henri 3, Džening 3, Diop 8, Garsija -, Fal 3, Šengelija 18, Dragić 3, Šilds 15, Polonara -, Erik 10.

CRVENA ZVEZDA: Panter 12, Braun 10, Perperoglu 1, Davidovac 2, Lazić 3, Beron 7, Gist -, Lukas 2, Jagodić Kuridža 4, Simanić -, Odžo 2, Štimac 13.

Zvezda je u završnih pet minuta prvog poluvremena imala čak šest nerealizovanih napada i još tri izgubljene lopte, a Baskonija je do odlaska na odmor skupila dobar kapital i 11 poena razlike (39:28), što je bila ozbiljna razlika u situaciji kada je ukupno bilo postignuto 67 poena. U trećoj četvrtini Zvezda je uspela da pripreti, ali ne i da se spusti na razliku manju od pet poena. Poslednji put tolika distanca bila je kod rezultata 48:43 za domaćina, posle čega je Ilimane Diop pogurao Baskoniju do serije 6:0 i ponovo do 11 poena razlike pred zaključnih deset minuta. Tamo se Zvezdina igra potpuno raspala. Napadi su bili sve lošiji i bez ikakve prave ideje, a Baskonija je gotovo s pola gasa zahvaljujući Šengeliji otišla na velikih 17 poena (62:45) što je samo potvrdilo da šampion Jadranske lige nema čemu da se nada u Baskiji...

Šengelija je predvodio listu strelaca sa 18 poena (7/10 iz igre), uz pet skokova, dok je Šilds ubacio 15 poena, uz šest skokova i pet asistencija, te pet iznuđenih faulova. Erik je dodao deset poena i pet uhvaćenih lopti. Kod Crvene zvezde Panter je imao 12 poena (5/11 iz igre, 2/5 za tri), ali samo dva poena u drugom poluvremenu. Vladimir Štimac bio je najbolji sa 13 poena i sedam uhvaćenih lopti, dok je Lorenzo Braun imao 10 poena (3/12 iz igre, 1/7 za tri). Bili Beron skupio je sedam poena (3/7 iz igre, 1/4 za tri), uz po četiri skoka i asistencije. Kalin Lukas je svoj prvi meč u Zvezdinom dresu završio sa dva poena (1/5 iz igre, 0/2 za tri). tri asistencije, dve izgubljene lopte i jednim skokom, za indeks -1.

Zvezda će u nedelju od 21 čas igrati utakmicu protiv Cedevite Olimpije u dvorani Aleksandar Nikolić.