Zvezda duplo skuplja od Bodea, ali norveški perpetum mobile prkosi fudbalskim zakonima
Vreme čitanja: 4min | sre. 14.08.24. | 10:52
A opomene za šampiona Srbije su na sve strane... U sinoćnoj dominaciji na veštaku protiv Jagjelonije, u šestici Romi od pre dve sezone, u lakonogom plejmejkeru Jensu Peteru Haugeu...
Nije Rozenborg, (još) mu se kraj imena ne može prišiti status norveškog velikana, ali u poslednje četiri godine na krajnjem severu Skandinavskog poluostrva većeg, dominantnijeg i promućurnijeg nema.Tri od poslednje četiri titule dopale su u ruke Bode-Glimta, Žuta horda igra Ligu Evrope, Ligu konferencije, meri sa onima što predstavljaju bitne faktore u evropskom fudbalu, a sada juriša i ka Ligi šampiona.
Klub koji predstavlja poslednju prepreku Crvene zvezde na putu ka elitnom evropskom takmičenju, ne tako davno bio je klub kojem nisu bila strana ispadanja u niži rang. Tri puta u ovom veku padao je u drugu ligu, tamo zbirno proveo čak sedam sezona. A onda je januara 2018. godine na klupu seo čudotvorac Kjetil Knutsen i sve se promenilo.
Izabrane vesti
Bode je izgubio epitet običnog, prosečnog kluba, a preuzeo šampionski karakter iako i leti i zimi prodaje najbolje igrače i puni kasu do vrha. Ali volšebno uspeva da se pregrupiše, pokupi novi kontingent talenata pretežno na domaćem tlu, ekspresno ih razradi i onda, Jovo nanovo. A rezultati ne trpe. U poslednjih pet godina u Bodeovu kasu ušlo je 73.480.000 evra samo od prodaje igrača, dok su novopridošlice stigle za ukupno 28.385.000. Dakle, 45.000.000 evra čistog profita. A kruna krunu stiže, sa izuzetkom 2022. kada je Bode završio kao vicešampion iza Moleda.
Bode nije strahovao da ovog leta pusti jednog od najboljih igrača Alberta Gronbeka u Ren za 15.000.000 evra. Znao je Knutsen da u svlačionici ima resurse da zakrpi prazninu i da bez 23-godišnjeg Danca može da pojuri Ligu šampiona. Kao što je i prethodnih godina znao kako će nadomestiti odlaske Jensa Petera Haugea, Erika Bothajma, Patrika Berga, Viktora Bonifejsa, Huga Vetlesena... Tako to radi norveški perpetum mobile... mašina koja suprotno zakonima fizike (u ovom slučaju sporta i tržišta) pronalazi pokretačnu energiju i snagu za beskonačno kretanje.
A kad smo kod Haugea i Berga, oni su u jednom trenutku karijere stali, pa nastavili fudbalsku kretnju kada su posle italijanskog, nemačkog i francuskog, ponovo udahnuli norveški vazduh. To su momci koji su odlazili u "lige petice", ali su se nakon neupečatljivih saga u Milanu i Ajntrahtu, odnosno Lansu, vraćali tamo gde su igrali najbolji fudbal. I ponovo su proigrali. Koliko kvalitetno, najbolje se videlo u dvomeču sa Jagjelonijom.
U prvom utakmici god da se probije led, u revanšu, lopta je na veštaku norveškog mora klizila kao po ledu. Berg davao stabilnost na sredini terena, a lakonogi plejmejker dirigovao u protivničkoj trećini terena, delio lopte, asistencije terajući čoveka da se zapita kako nije "prošao", ako ne u Milanu, makar u Ajntrahtu. Jer Hauge i te kako zna fudbala. Kada se decembra 2020. godine pred zatvorenim vratima San Sira ušetao u šesnaesterac Seltika u Ligi Evrope, zaličio je na pun pogodak Rosonera. Ta majstorska partija tada 20-godišnjeg Haugea i danas je opomena za šampiona Srbije.
Ali nije to jedini alarm. Setimo se i šestice Romi u Ligi konferencije na veštačkoj travi Asmira stadiona, istog onog na kojem Crvena zvezda gostuje 20. avgusta u prvoj utakmici plej-ofa. Setimo se i da je Bode u istoj toj sezoni 2021/22 prošao grupu sa Romom, Zorjom i CSKA Sofijom, pa izbacio Seltik i AZ Alkmar do četvrtfinala evropske C produkcije gde mu se Vučica osvetila. Setimo se i da je Bode klub koji je prošle sezone dva puta tukao Bešiktaš u grupnoj fazi Lige konferencije. Nikada nije igrao Ligu šampiona, ali Knutsen želi iskorak.
Zna da mu je igrački kadar prema podacima specijalizovanog Transfermarkta (32.500.000 evra) tržišno duplo jeftiniji od Zvezdinog (67.700.000 evra) i zna da mu od prve utakmice na veštačkoj podlozi umnogome zavise šanse za prolaz. Svestan je i Vladan Milojević da će Zvezdi biti neuporedivo teže u Norveškoj zbog konfiguracije terena. Seća se zvezdin strateg i svog prvog mandata, te plej-ofa kvalifikacija za Ligu šampiona sa Jang Bojsom na veštaku Vankdorf stadiona. Nije crveno-belima bilo nimalo prijatno u Bernu do sredine prvog pouvremena, dok se noge i glava nisu navikli na podlogu drugačiju od one na kojoj se najčešće tera lopta.
Dakle, letonski RFS (eliminisan sa ukupnih 7:1) i Jagjelonija (preskočena ukupnim rezultatom 5:1), možda nisu pravi reper za merenje Bodeovog trenutnog kvaliteta, ali sve ono što je norveški klub poslednjih godina isporučio na domaćoj i evropskoj sceni jeste veliki poziv na oprez za crveno-bele.