
ZVANIČNO: Ćabi je stigao da Realu izbrusi zube! Kraljevski klub s trojicom pozadi i svima napred
Vreme čitanja: 4min | ned. 25.05.25. | 12:59
Dolazak Baska u Madrid doneće i vrlo jasne promene u igri španskog giganta
Mesecima se znalo, konačno je i potvrđeno. Više nego uspešni četvorogodišnji mandate Karla Ančelotija okončan je posle evidentnog pada, a Florentino Perez je odlučio da dirigensku palicu sada uruči Ćabiju Alonsu, koji je prošle sezone oduševio Evropu kada je Bajeru iz Leverkuzena doneo premijernu titulu prvaka Nemačke, sve to uz impresivan i prelep fudbal.
I mada će u Madridu ponavljati da dolazak Baska neće značiti revoluciju na stadionu “Sangjago Bernabe”" za očekivati je da ćemo od leta – jer teško će Ćabi mnogo toga promeniti do Svetskog klupskog prvenstva – gledati sasvim drugačiji Real.
“Želimo da igramo moderan fudbal. Visok intenzitet i sa i bez lopte. Želimo da budemo aktivni, nikako pasivni”, govorio je Alonso još kada je potpisivao ugovor u Leverkuzenu.
Izabrane vesti
Pre toga su Španci mogli dobro da ga “namirišu” i na klupi B tima Real Sosijedada i otprilike znaju šta mogu da očekuju. Šta dakle?
SISTEM SA TROJICOM POZADI
Najočiglednija promena svakako, jer sa trojicom štopra Ćabi je igrao i u San Sebastijanu i u Leverkuzenu, a verovatli ili ne Real je u tom sistemu poslednji put bio kod Visentea Del Boskea pre više od dve decenije. Sećaju se stariji, Ivan Kampo, Elgera i Karanka u centru, po bokovima Salgado i Roberto Karlos. Kod Ančelotija po pravilu 4-4-2 ili 4-3-3.
Sa Ćavijem na klupi Real će izvesno da se prešalta na 3-4-2-1 ili 3-4-3 sistem, kako ko voli, svakako Alonsov omiljeni. Uz napomenu da se i on menja u zavisnosti od toga napada li tim ili se brani, sa četvoricom ili petoricom. Bekovi su tu mnogo važni, u Leverkuzenu se oslanjao na Džeremija Frimponga i Aleksa Grimalda, jer oni su obavljali ne samo defanzivne zadatke kad bi se spuštali nazad, već su i poslali najviše asistencija ka ofanzivnom Florijanu Vircu. Kada bi napadali, jedan bi ostajao uz štopere, drugi bi išao naped kao krilo ili čak ulazio u sredinu. I vrlo će važno biti kako će Ćabi da rasporedi uloge. Da li će, primera radi, da Danija Karvahala koristi kao štopera? Ili će Fede Valverde da mu bude bek?
Alonso se doduše ne drži sistema kao pijan plota, posebno to nije činio kada ove sezone nije išlo kao po loju, ali ipak je 3-4-2-1 koristio ubedljivo najviše – u 50 odsto utakmica. Ili na njih 28. Na osam je koristio 3-5-2, na svega pet klasičnih 4-2-3-1 i tako dalje… I sa četvoricom pozadi igrao je samo protiv vrhunskih klubova: Bajerna, Borusije Dortmund, Intera, Atletika…
NEMA VIŠE ODMORA
Prošli su zlatni dani Realovih veterana. Otišli su Kazemiro i Toni Kros, ide i Luka Modrić, a svi oni su fudbal života igrali i zato što je Karleto znao koliko da ih optereti i kad da ih odmori. Kad bi Real recimo vodio, a protivnik uzeo loptu, Real se ne bi previše zaletao. Probao je to samo na početku avanture, 2021. godine, sa tako starim kadrom Real je primao previše golova i gubio bodove i Ančeloti je shvatio da mora da uspori i spusti liniju nešto niže. Radilo je, bar do ove sezone, jer su tada i sva trojica napadača prestala da vrše pritisak.
Kod Ćabija se presing radi i kad te neko probudi u pola noći. Izračunali su statističari da ih Bajer ima 12,6 po utakmici, ispred su samo Majnc i Bajern. Ako računamo poslednje dve poslednje sezone jači presing u ligama petice igrali su samo Pari Sen Žermen, Bajern i Inter. Čak i kad bi Bajer vodio, ništa se ne bi menjalo. Alonso se ne povlači. Alonso sve vreme napada. Čak 49 odsto tih presing akcija izvršeno je na poslednjih 40 metara do protivničkog gola. Uzmi loptu odmah i brzo opali po njoj. Procenat realizacije je možda trpeo, ali rezultati nisu.
POSED, ALI POSED NAPRED
Veliki treneri uglavnom vole da dominiraju i kontrolišu ritam igre, pa tako i Ćabi Alonso, s razlikom da njegov posed nije ona tiki-taka Pepa Gvardiole koja može da vas nekad i uspeva. Ćabi voli kada ima loptu u napadu, u poslednjoj trećini terena. I cela ideja se svodi na to dase lopta što brže dopremi tamo. Jer Alonso, ponovimo opet, voli kada je rival pod pritiskom. Tada se prave greške. Ako se računa taj posed lopte samo u poslednjoj trećini trena, ispred Ćabijevog Bajera opet su samo dežurni krivci: Bajern, Mančester Siti, Barselona, Pari Sen Žermen.
Razlika je u tome što su oni najbogatiji i najbolji već deceniju i kusur. Ćabiju Alonso je za tako nešto u Leverkuzenu bilo potrebno samo tri godine. Pa se Realovi navijači sada pitaju: šta će tek da uradi sa Kraljevskim klubom?
I u Madridu bi trebalo da dobije barem te tri godine, jer ugovor je potpisan do 2028.
Opet, “Santjago Bernabeu” ima neku sasvim drugu težinu i videćemo tek da li će sam Alonso istrpeti taj pritisak i biti uspešan jednako kao igrač. A kao igrač je za pet godina u dresu Reala osvojio “desimu”, onu čuvenu desetu titulu prvaka Evrope, jednu titulu, dva Kupa kralja, Uefin, pa španski Superkup. Bio je i prvak sveta sa reprezentacijom Španije i dva puta šampion Evrope. U Realu je već vodio pionirsku selekciju, a u ponedeljak od 12.30 po lokalnom vremenu predstaviće se javnosti i kao šef stručnog štaba seniorskog tima.
Sad još da vidimo koga će mu Florentino dovesti kao pojačanja na terenu. Spominjao se pre svih Trent Aleksander Arnold, pa Din Hujsen, Niko Vilijams, Alvaro Kareras Florijan Virc, Martin Subimendi... Ali ovaj poslednji će verovatno u Arsenal, po Virca su krenuli Liverpul i Bajern...
tagovi
Obaveštavaj me
