Znate li ko je svetski rekorder po broju titula i kakve veze Argentina i Čile imaju sa njim?
Vreme čitanja: 10min | sre. 12.01.22. | 21:37
Brazilski ABC iz Natala sa 56 trofeja u državnom prvenstvu Potiguar najuspešniji fudbalski kolektiv na planeti u jednom takmičenju. Iza njega su Rendžers, Linfild, Penjarol i Seltik
Da li ste znali da jedan mali klub iz severnog Brazila drži svetski rekord po broju osvojenih titulu u jednom takmičenju? Klub neobičnog imena, koji je pre više od pola veka posetio i naše krajeve. Ovo je priča o njemu, o ABC-u, koji noćas igra u okviru 103. sezone brazilskog državnog šampionata Potiguar na svom terenu.
Fudbalski klub ABC je brazilsko sportsko udruženje sa sedištem u saveznoj državi Rio Grande do Norte. Osnovala ga je grupa mladih entuzijasta i ljubitelja fudbala iz elitnog sloja društva Potiguara 29. juna 1915. godine u naselju Ribeira, u gradu Natal.
Izabrane vesti
Danas, sa 56. pehara saveznog šampionata, ABC je postao tim koji drži svetski rekord po broju titula u istom takmičenju, prestigavši Glazgov Rendžers iz Škotske, koji ima 55 šampionata. Pored toga, zajedno sa Amerikom Mineiro, rekorder je u uzastopnim osvajanjima državnog prvenstva, pošto je deset puta bio prvak u periodu između 1932. i 1941. godine. Takođe je jedan od dva kluba u Severnom Rio Grandeu i jedan od retkih u severoistočnom regionu koji ima sopstveni stadion Fraskeirao, koji je izgrađen sa ciljem da bude novi dom kluba, otvoren 22. januara 2006.
Poznati brazilski istoričar Luis da Kamara Kaskudo Komora izrekao je antologijsku rečenicu o ABC-u:
"U gradu koji se zove Natal, postoji narod koji se zove ABC”.
Dana 29. juna 1915. grupa mladića okupila se u Aveniji Rio Branko, u prostorijama pozorišta Karlos Gomes, danas Alberto Maranžao, kako bi stvorili prvi fudbalski klub u ovoj saveznoj državi. Sastanak na formalizovanju osnivanja tima održan je u rezidenciji pukovnika Avelina Alvesa Freirea, uvaženog trgovca i predsednika Privrednog udruženja RN (Rio Grande do Norte).
Prvi korak sastanka bio je odabir imena za novonastalo sportsko udruženje. Na predlog osnivača Žosea Potiguara Pinjeira, prvi klub u RN je usvojio ime ABC, koje je jednoglasno odobreno. Nastalo je u čast paktu bratskog prijateljstva, diplomatski podržanom od zemalja Argentine, Brazila i Čilea, koji je imao za cilj međusobnu saradnju ove tri zemlje. Dakle, za ime su uzeta početna slova ovih država.
“ABC pakt” je nazvan po inicijalima zemalja, Argentine, Brazila i Čilea, koje su 15. maja 1915. godine potpisale sporazum o formiranju spoljne saradnje i međusobnom vojnom nenapadanju. Bio je to način da se odgovori na uticaj SAD u regionu i da se uspostavi ravnoteža i mehanizmi konsultacija između tri ključne zemlje na Južnoameričkom kontinentu. Ugovor nije stupio na snagu i ratifikovan je samo u Brazilu, međutim, veliki deo spoljne politike tri zemlje između 1915. i 1930. sledio je osnovu konsultacija i zajedničkih inicijativa. Iz tog razloga, termin ABC pakt koristio se u štampi ili u diplomatskim krugovima gde se odnosi na inicijative koje promovišu integraciju Južne Amerike, ili zvanične spoljnopolitičke akcije sa sličnim ideologijama od strane ove tri zemlje nisu nikada u potpunosti zaživele.
23.55: (1,37) ABC (4,60) Potiguar (7,50)
Početkom 1953. godine pokrenut je pokušaj revitalizacije ovog pakta, kada se tadašnji argentinski predsednik Huan Domingo Peron obratio brazilskom predsedniku Getuliju Vargasu, tražeći da uspostavi zajednički program između tri nacije, kako bi zajedno formirali alternativni kontinentalni blok svetskoj polarizaciji između Sjedinjenih Američkih Država i Sovjetskog Saveza. Peron je javno najavio pripreme za revitalizaciju takozvanog „ABC pakta“, ali do toga nikada nije došlo.
Fudbalski istraživači u RN smatraju da je duel između ABC-a i Amerike de Natal bio prvi meč odigran na tlu Potiguara 26. septembra 1915. godine na improvizovanom terenu gde se danas nalazi trg Pedra Velja (gradski trg), u to vreme zvan Vila Sinsinati. Oba kluba su osnovana nekoliko nedelja ranije, a rezultat je bio 4:1 u korist ABC-a, uz golove Musinja (2), Biđoa i Nobrege, dok je za Ameriku jedini gol postigao Neko. Vredi napomenuti da je ABC u ovoj utakmici igrao sa rezervnim timom, dok je Amerika igrala sa prvom postavom.
Međutim, postoje indicije da je pre tog susreta odigran meč između ABC-a i drugog kluba u glavnom gradu Potiguara, Natal EC (ugašen), na istom trgu Pedra Velja 19. septembra 1915. godine, sa impresivnim rezultatom od 13:1 u korist ABC-a. Drugim rečima, to bi zapravo mogla da bude prva fudbalska utakmica odigrana u Severnom Rio Grandeu.
Između 1932. i 1941. godine, ABC je uspeo da okupi sjajne igrače u svojim postavama tog vremena i na taj način uspeo je deset puta uzastopno da postane šampion Potiguara, podvig koji nikada niko nije ostvario u Severnom Rio Grandeu. Na nacionalnoj sceni bio je ravan sa Amerikom iz Minas Žeraisa. Odnosno, pored toga što je klub sa najvećim brojem državnih osvajanja u apsolutnom iznosu, ABC drži rekord po uzastopnim titulama. Međutim, nijedan igrač Alvinegrosa nije učestvovao u svim ovim dostignućima. Jedini koji je uspeo da osvoji više državnih titula u Severnom Rio Grandeu bio je Mario Krise, koji je igrao za kolektiv između 1929. i 1938. godine i tako osvojio devet titula.
Na brazilskoj fudbalskoj sceni se 1959. godine pojavilo prvo nacionalno takmičenje. Bio je to Kup Brazila. Takmičenje koje je okupilo najveće timove iz svakog saveza sa ciljem da se osvoji najpoželjnija titula tog vremena. Pored toga, šampion i vicešampion takmičenja stekao bi pravo da se takmiči u Kopa Libertadores, najeminentnijem klupskom takmičenju na kontinentu koje je nastalo na Kongresu Južnoameričke fudbalske konfederacije (CONMEBOL) održanom u Rio de Žaneiru 1958. godine.
U tom kontekstu, definisano je da će Fudbalski savez Severnog Rio Grandea, kao i ostali, imati pravo da nominuju jednog učesnika godišnje za Kup Brazila. Tako je ABC, koji je osvojio državno prvenstvo, imao čast da bude prvi tim koji će predstavljati svoju saveznu državu na nacionalnom takmičenju. I, pored ovog učešća, ABC je još šest puta učestvovao u takmičenju, sve dok nije definitivno ugašeno 1968. godine.
Četiri godine kasnije formiran je prvi nacionalni šampionat Brazila, u formatu lige, danas poznatiji kao Serija A, promovisana od strane tadašnjeg CBD (Konfederacije Brazilskog Sporta). Međutim, prva faza najjačeg klupskog ranga u Brazilu, a koja je tada bila sačinjena od 26 klubova iz čitave zemlje, nije se na najbolji način završila po ABC. Štaviše, klub je kažnjen sa dve godine suspenzije jer je u sastav uključio dva igrača bez odgovarajuće regularizacije sa Konfederacijom. Ovo je činjenica koja bi po današnjim pravilnicima prouzrokovala kaznu ili gubitak određenog broja bodova, ali po tadašnjim surovim pravilima, klub je bio diskvalifikovan iz saveza na 24 meseca. Igrači koji nisu imali pravo nastupa bili su Rildo i Markilio, na meču protiv Botafoga iz Rio de Žaneira.
Zbog činjenice da nije mogao da igra na nacionalnim takmičenjima, ABC se naredne 1973. godine odlučio na neverovatan potez. Klub se zaputio na inostranu turneju koja je trajala više od tri meseca, dok je za to vreme u Natalu nicao novi stadion. Mečevi su se igrali na travnjacima čak tri kontinenta, Evrope, Azije i Afrike. Nacionalni timovi poput Rumunije, Somalije, Etiopije i Libana redom su padali pod noge tadašnjih zvezda kao što su Sabara, Maranjao, Alberi, Telino, Danilo Menezes i Žorž Demolidor.
Evropski deo turneje bazirao se na poseti Balkanskog poluostrva, gde su odigrani prijateljski susreti sa klubovima iz Rumunije, kao što su Rapid iz Bukurešta, Konstanca, Krajova, Arđeš Pitešti, ali i iz Grčke gde su ukrstili koplja sa Panatinaikosom i Kastorijom. Pored toga bili su i u poseti turskim klubovima Fenerbahčeu, Altaju i Manisi.
Narvno, kakva bi to poseta Balkanu bila, a da momci iz Natala nisu svratili i u tada bratsku SFR Jugoslaviju. Ipak, za protivnike nisu imali neke od velikana ex-Yu fudbala. Prvi protivnik sa naših prostora bio im je sarajevski Željezničar koji su pobedili sa 1:0, zatim su odigrali susret bez golova sa Iskrom iz Bugojna, a poslednji u nizu bio je okršaj sa OFK Borom, tadašnjim drugoligašem, a danas članom Zone Istok u Fudbalskom savezu Regiona Istočne Srbije. I ovaj meč je takođe okončan bez postignutih golova.
Posle više od 100 dana putovanja po Evropi, Aziji i Africi, i 24 utakmice odigrane utakmice, učinak ABC-a je bio sedam pobeda, 12 remija i pet poraza. Po povratku u Brazil sačekao ih je potpuno novi stadion Žoao Mašado na kojem su nastupali sve do 2006 godine. Posle povratka, 18. decembra 1973. godine, ABC se u još jednom prijateljskom okršaju suočio sa stranim timom. Posle 105 dana putovanja, sada pred svojim navijačima na prepunom Mašadu došao je red da se odmere snage sa tadašnjom reprezentacijom Sovjetskog Saveza. I uprkos nerešenom rezultatu 2:2, uz golove Alberija i Demolidora za brazilski tim, Onišenka i Fedetova za Crvene, stanovnici grada su otišli u slavlju zbog povratka svog voljenog kluba posle toliko vremena. Čak je i čuveni Rivelinjo 1979. godine u jednoj prijateljskoj utakmici protiv Vasko da Game nosio dres ABC-a. Iste godine Alvinegro je igrao protiv olimpijskog tima Brazila, izgubivši rezultatom 1:0.
Stadion Maria Lamas Faraše, popularno poznat kao Fraskueirao, nesumnjivo je bio prekretnica u istoriji Najomiljenijih kako glasi još jedan od nadimaka ovog tima iz Natala. Otvoren 22. januara 2006. posle pet godina rada, ispunio je san navijača crno-belih da imaju svoj sopstveni dom. Uprkos tome što nije mogao da učestvuje ni u jednoj nacionlnoj diviziji brazilskog šampionata u debitantskoj godini na stadionu, klub je stekao slavu u godinama koje su usledile.
Naredne, 2007. godine, desila se veoma važna pobeda ABC-a nad najvećim rivalom, Amerikom de Natal, u kojoj je Volison, koji je kasnije stvorio jednu od omladinskih kategorija kluba, u finalu postigao četiri gola, od ukupno pet u pobedi rezultatom 5:2, čime je ABC osvojio prvu titulu na svom stadionu. Krajem iste godine, tim je dobio pristup Seriji B, u kojoj nije igrao šest godina, promociju je ostvario protiv Bragantina na Fraskueirau golom koji je postigao Volison, i tako upisao svoje ime u istoriju kluba. Dve godine kasnije, Alvinegrosi su osvojili svoje prvo prvenstvo na novom stadionu remizirajući 2:2 sa Potiguarom, rivalom sa kojim će se susresti i noćas u okviru drugog kola saveznog šampionata (23.55).
------------------------------------------------
Odigraj tiket kao i svakog dana i osvoji Porše Makan
SVAKI TIKET JE ULAZNICA U ARENU
Mozzart Gladijator je takmičenje sa pravilima takvim da u njemu svi učestvuju. Visina uplate ne igra presudnu ulogu, kao ni to da li je tiket dobitan ili ne. Tvoje je samo da svakog dana odigraš tiket, jer je svaki ulaznica u arenu.
--------------------------------------------------
Dana 20. novembra 2010. godine, ABC je osvojio najvažniju titulu u svojoj istoriji postavši šampion Serije C. U finalu ABC se sukobio sa Ituiutabom, današnjim klubom Boa. U prvoj utakmici koja je održana na Uberlandia Parku u Sabiji sa samo 879 prisutnih gledalaca, ABC je slavio minimalnim rezultatom i golom Kaskatea u 71. minutu. Sedam dana kasnije na Fraskeirau na kojem se nalazilo preko 15.000 pristalica u crno-belim obeležjima, ABC-u je bio potreban barem remi da bi osvojio titulu. I to se desilo, Alvinegro je remizirao 0:0 sa Ituiutabom i tako postao prvi tim iz savezne države Rio Grande do Norte kao osvajač nekog nacionalnog šampionata.
Iako je 2015. bila godina koja je za navijače ABC-a trebalo da bude nezaboravna jer su proslavljali stogodišnjicu kluba, na kraju je to bila godina koju bi navijači najradije hteli da zaborave. Sa lošim startom u šampionatu Potiguar koji je kulminirao odlaskom trenera Roberta Fonseke, navijači su dolaskom Žosea Teišeire mogli da vide blago uzdizanje svog tima sa imenima kao što su Kajke, Leandro Amaro i Saulo. Međutim, posle konstantnog mučenja i nakon nerešenog rezultata 1:1 na Areni das Dunas, sa svojim najvećim rivalom Amerikom, godina je završena ispadanjem u Seriju C. Bio je to početak posrnuća kluba iz Natala, koji se danas nalazi u najnižem trangu na nacionalnom nivou Brazila, u Seriji D.
Ipak, nije bilo sve tako crno. Osvajanje državnog šampionata 2018. godine imalo je drugačiji ukus za ljubitelje ABC. Prisvajanjem 55. titule šampionata Potiguar, ABC je, s obzirom na sva zvanična takmičenja, postao klub sa najviše titula na jednom turniru. Trenutno Alvinegrosi imaju 56. naslova u 99 izdanja u saveznom prvenstvu i već duže vreme drže ovaj rekord. Time su pretekli Policajce iz Glazgova, koji nisu podizali šampionski pehar Škotske od 2011. pa sve do prošle godine. Među međunarodnim, nacionalnim i državnim titulama, samo četiri kluba su prešla granicu od 50 titula, bez pripisivanja drugih različitih turnira, jer na primer Real Madrid kao jedan od najvećih i najtrofejnijih klubova današnjice, ima 88 trofeja u svojoj galeriji.
Pet najvećih šampiona jednog zvaničnog fudbalskog takmičenja priznatog od strane FIFA su: ABC sa 56 (Brazil, Rio Grande do Norte), Rendžers sa 55 (Škotska), Linfild sa 55 (Severna Irska), Penjarol sa 51 (Urugvaj) i Seltik sa 51 (Škotska). Pored važnosti svakog takmičenja, klub je sebe proglasio "najvećim šampionom sveta". Reklo bi se, preterivanje bez neke naročite važnosti, ali kada se sagleda šira slika ovog samoproglašenja, izgleda nekako opravdano.
Pored rekorda sa najvećim brojem osvojenih državnih titula, najviše uzastopnih titula (uz Ameriku Mineiro) i brazilski klub koji je najduže boravio u inostranstvu (104 dana, od 25. avgusta 1973. do 6. decembra 1973. kroz Evropu, Aziju i Afriku ), ABC-u pripisuju se još neka zanimljiva dostignuća i rekordi u svetu fudbala. To je brazilski klub koji je osvojio najviše titula u jednom veku, čak 47. do 31. decembra 2000. godine. Takođe, on je i jedini klub iz zemlje kafe i sambe koji ima najduži rekord neporaženosti u debitantskim utakmicama na nekom državnom prvenstvu, čak 52 godine bez poraza na otvaranju šampionata Pitaguar u periodu od 1957. do 2008. godine.
BRAZIL, POTIGUAR - 2. KOLO
Sreda
Amerika RN - Santa Kruz de Natal 1:0 (0:0)
23.55: (6,50) ASU (4,20) Potiguar Mosoro (1,45)
23.55: (1,37) ABC (4,60) Potiguar (7,50)
23.55: (1,37) Globo (4,50) Forsa e Luž (7,75)
*** kvote su podložne promenama
Piše: Đorđe RADONJIĆ