Zločin, kazna - pravda: Duran majstorijom ispravio sudijske greške, Bajern pao posle 41 utakmice (VIDEO)

Vreme čitanja: 4min | sre. 02.10.24. | 22:59

Veliki dan za Aston Vilu

Retko igra, minute dobija na kašičicu, ali golove daje kao od šale. I uglavnom su to mala remek dela, poput ovog noćas, zahvaljujući kom je srušio šestostrukog šampiona Evrope, Bajern iz Minhena - 1:0. Džon Duran (20), kao i svaki put ove sezone u Premijer ligi, šansu je dobio sa klupe, da bi nakon samo devet minuta provedenih na terenu doneo istorijsku, prvu pobedu Aston Vili u Ligi šampiona na njenom Vila parku.

Od početka utakmice Dajo Upamekano opasno je koketirao s ulogom tragičara, međutim na kraju se ispostavilo da je tu ulogu na sebe 'preuzeo' Manuel Nojer. Daleko je bio nemački veteran od svog gola u 79. minutu, no to nikako ne umanjuje majstoriju mladog kolumbijskog napadača. Video je Duran krajičkom oka da je Nojer van svog šesnaesterca, rešio je da pokuša bez mnogo razmišljanja posle lepog pasa Pau Toresa i - pogodio je. Za erupciju oduševljenja u Birmingemu.

A kako i ne bi eruptiralo kad je Aston Vila posle 41 godine na svom stadionu igrala utakmicu elitnog takmičenja i uspela da pobedi. Baš kao u proleće 1982, kada je u finalu Kupa šampiona, na De Kajpu, tukla večerašnjeg rivala. I to istim rezultatom.

Junak je Džon Duran, u to nema sumnje, ali velike zasluge za prvi poraz Bavarca u ligaškoj fazi ovog takmičenja nakon 41 meča (37 pobeda i četiri remija), iliti punih osam godina, idu i golmanu Emilijanu Martinezu. Argentinac je u samom finišu u dva navrata izvanredno reagovao i sprečio izjednačenje gostiju iz Minhena.

Aston Vila je očekivano bila u podređenom položaju, nije mogla da se nosi s Bajernom u polju, da igra prsa u prsa. Znao je to dobro iskusni Unai Emeri i odlučio se za 'čekalicu'. U nekoliko navrata domaćin je opasno zapretio, pre svega preko Olija Votkinsa, a da Vila na kraju nije slavila, bilo bi ozbiljnih povika na sudiju Radua Petreskua iz Rumunije, koji je, stiče se utisak, propustio šansu da isključi pomenutog Dajoa Upamekana polovinom prvog poluvremena.

Momak koji je unakazio Bavarce prošle godine protiv Mančester Sitija, u četvrtfinalu Lige šampiona, sada je u razmaku od pet minuta (u 16. i 21.) dva puta rušio napadača Aston Vile kao poslednji igrač odbrane i za ta dva starta dobio samo jedan žuti karton?!

Ako je Petresku i procenio da prvi start nije bio za faul, u drugom slučaju morao je da isključi Francuza, jer snimak jasno pokazuje da je ovaj u trenutku rušenja Votkinsa bio poslednji igrač odbrane.

I zaista, da domaćin na kraju nije slavio, ili još gore - da je izgubio, bio bi to ozbiljan sudijski zločin.

Vensan Kompani odlučio je da meč u Birmingemu počne bez jednog od najboljih igrača Džamala Musijale. Po prvi put ove sezone ostavio ga je na klupi i zaigrao sa trojicom krilnih igrača - Gnabrijem, Komanom i Olisom, s tim što je Francuz ulazio u sredinu. Musijali je sigurno bio potreban predah, međutim odluka da umesto njega ne igra prirodna zamena - Tomas Miler, očito nije bila najbolja.

Hari Kejn bez klasičnog kreativca iza sebe nije mogao da dođe do izražaja i ovo je drugi meč zaredom (posle Bajer Leverkuzena), na kome nije uputio udarac ka golu?!

Kada je i mogao opasno da ugrozi Martineza, u jednoj kontri, Serž Gnabri ga nije ispoštovao - šutirao je iskosa, umesto da uputi loptu u srce šesnaesterca, ka Englezu...

Musijala je šansu dobio odmah nakon pauze. Bajern je od tog časa imao još veću kontrolu lopte, pa opet, nije uspeovao da uđe u pravu šansu. Najveći pritisak gosti su izvršili u poslednjih desetak minuta, Vila je sve to izdržala - ponajviše zahvaljujući golmanu, kako smo već konstatovali - tako da je na kraju upisala nova tri boda; tri boda koja je lansiraju u TOP 8 na tabeli.