.jpg.webp)
Zbog Leganesa moramo da pokrenemo staru diskusiju: Da li je bolje prvenstvo Engleske ili Španije?
Vreme čitanja: 7min | sub. 12.04.25. | 10:47
Svi argumenti koje smo godinama koristili ove sezone kao da su zamenili strane
Večita diskusija među fudbalskim fanaticima u poslednjih dvadesetak godina je čija liga je najjača na svetu – Engleska ili Španska? Oni koji su na strani šampionata sa Pirinejskog poluostrva kao glavni adut uzimaju rezultate na međunarodnoj sceni, a u takmičenjima UEFA su španski klubovi mnogo uspešniji. Ljubitelji ostrvskog fudbala pak tvrde da je to samo zato što Engleze skupo koštaju naporni izazovi u domaćem šampionatu, da moraju da igraju maksimalno ozbiljno i protiv direktnih rivala i protiv timova poput Bornmuta i Kristal Palasa, pa da ih to košta u Evropi.
Oba argumenta su vrlo validna, ali interesantno je to što u tekućoj sezoni oni su potpuno zamenili strane. Sada su Englezi ti koji dominiraju Evropom, dok Španci imaju neizvesnije domaće takmičenje. Primer kluba koji najviše urušava sve postojeće teze u ranijim raspravama o najjačem evropskom prvenstvu je Leganes, ekipa koja je trenutno u zoni ispadanja u Primeri, a koja je ove sezone pobedila i Barselonu i Atletiko Madrid, dok je od Real Madrida izgubila samo usled nekih spornih sudijskih odluka.
Izabrane vesti
Priliku da skinu još jedan veliki skalp, Marko Dmitrović, Matija Nastasić, Darko Brašanac i drugovi će imati ove subote od 21.00 časova, kada će da ugoste Barselonu u 31. kolu Primere.
Kako smo već napisali, u poslednjih 20 godina u takmičenjima UEFA mahom dominiraju Španci. Real Madrid je bio prvak Evrope šest puta u tom periodu i trenutno je aktuelni vladar, Barselona je u četiri navrata bila šampion, a moramo da pomenemo i to što je Atletiko Madrid dvaput igrao finale.
21.00: (9,00) Leganes (6,50) Barselona (1,30)
Snaga španskih klubova se posebno ocrtava u Ligi Evrope, u kojoj je u poslednjih 20 godina Sevilja čak sedam puta završavala na tronu, Atletiko Madrid triput i Viljareal jednom.
Za to vreme premijerligaši imaju pet osvojenih Liga šampiona (Čelsi 2012. i 2021, Mančester Junajted 2008, Liverpul 2019. i Mančester Siti 2023) i svega dva pehara u Ligi Evrope. Onaj Junajtedov iz 2017. i Čelsijev iz 2019. godine. Moramo da pomenemo i to da je Vest Hem 2023. osvojio Ligu konferencije, do španski klubovi nijednom u prethodne tri sezone, koliko postoji ovo takmičenje, nisu igrali finale.
Statistika je neumoljiva i nema dileme da su u tim direktnim okršajima španski klubovi bili bolji od engleskih, ali tu preovladava jedna škola mišljenja: Engleze ne zanimaju ni Liga Evrope, ni Liga konferencije, zato što su finansijske nagrade za ta dva takmičenja daleko slabije nego u Premijer ligi. Sad, ko veruje da su sportski motivi manje važni od samog novca, držaće se te teze kao pijan plota.
Ipak, realnije je to da u slučaju Engleza samo preovladava ona njihova nadmenost i da zbog toga grupnu (od ove sezone ligašku) fazu Lige Evrope igraju sa velikim brojem omladinaca zato što smatraju da im je to dovoljno da pobeđuju. Često i bude za ekipe iz manjih liga kojima se noge odseku kada se susretnu sa premijerligašima, ali i te kako ume i da im se obije o glavu i da zato rano ispadnu iz takmičenja.
E sad, marketing je druga strana medalje. Tu Englezi definitivno daleko bolje prodaju svoj proizvod od Španaca. Ima do toga što u Premijer ligi naizgled veći broj klubova konkuriše za titulu (mada Siti je osvojio šest od poslednjih sedam takmičenja, uz jedan izlet Liverpula, dok su se u Španiji za to vreme smenjivali Barsa, Real i Atletiko), ali i do nekog opšteg utiska da je interesantnije gledati susret između 10. i 13. na tabeli u Engleskoj nego u Primeri.
Stadioni su puni u oba slučaja, ali engleski fudbal jednostavno donosi borbenost, tempo i uzbuđenje koje tradicionalno malo zatvorenijim Špancima nekako nedostaje. A opet, to je možda i do slike koja se stvorila u medijima.

Nije zanemarljiv ni podatak da je možda i najbolji engleski fudbaler današnjice Džud Belingem trenutno u Real Madridu (kapiten reprezentacije Hari Kejn je u nemačkom Bajernu), a s druge strane nekoliko španskih reprezentativaca igra u Premijer ligi. David Raja je u Arsenalu, Din Hujsen u Bornmutu, Mark Kukurelja u Čelsiju, a Mikel Merino u Arsenalu. Ima mnogo do toga što su engleski klubovi bogatiji i bolje plaćaju. Poređenja radi, 10-plasirani premijerligaš Bornmut je ove sezone na obeštećenje za pojačanja potrošio blizu 127.000.000 evra, dok je 10. tim Primere Majorka potrošila 2.350.000 evra. Od toga 1.5000.000 na Johana Mohiku iz Viljareala i 850.000 na Roberta Navara iz Real Sosijedada, dok je Bornmut odvojio 10.000.000 za beka Barselone Hulijana Arauha. Meksikanac nije odigrao ni minut za Katalonce, ima iza sebe samo jednu sezonu na pozajmici u Las Palmasu..
Srećom, ne igra novac fudbal već igrači na terenu...
Međutim, ova sezona je očigledno ta koja je okrenula sve što smo mislili da znamo o ovim ligama naglavačke. Za početak, u Engleskoj je prvak praktično već poznat, kao i timovi koji će ispasti u Čempionšip, tako da ponestaje uzbuđenja. Za to vreme, u Španiji je opšti krkljanac na obe strane tabele. Taman kada smo otpisali Atletiko zbog serije od tri uzastopna loša rezultata, i Barselona i Real su kiksnuli u prošlom kolu i Jorgandžije su dobile novu šansu da dodatno zakuvaju preostalih osam kola. Barsa pred gostovanje Leganesu ima četiri poena više od Real Madrida, a uskoro nam tek predstoji El Klasiko, duel ta dva tima, dok je Atletiko na -7.
Što se tiče zone ispadanja, Valjadolid je jedino sigurni putnik Segunde (ima samo još teoretske šanse da opstane), dok su timovi od 13. do 19. mesta u 10 poena i niko od njih nije na bezbednom.
Možda baš zbog te ujednačenosti u Promeri sada imamo situaciju da Englezi dominiraju nad Špancima u takmičenjima UEFA. Do sada smo odgledali osam njihovih direktnih duela, a Englezi vode sa 5:2 u pobedama, uz samo jedan remi.
ŠPANSKO-ENGLESKI DUELI OVE SEZONE
Liverpul – Real Madrid 2:0
Đirona – Liverpul 0:1
Đirona – Arsenal 1:2
Mančester Siti – Real Madrid 2:3
Real Sosijedad – Mančester Junajted 1:1
Real Madrid – Mančester Siti 3:1
Mančester Junajted – Real Sosijedad 4:1
Arsenal – Real Madrid 3:0
U dvomeču u Ligi šampiona aktuelni prvak Španije Real je eliminisao aktuelnog šampiona Engleske Siti, ali sada smo veoma blizu toga da Arsenal osveti Građane pošto je u prvom meču četvrtfinala u Londonu bio bolji sa 3:0. U Ligi Evrope je Mančester Junajted eliminisao Real Sosijedad sa ukupnih 4:2, a ako pobedi na Old Trafordu Olimpik Lion u polufinalu će najverovatnije ponovo da naleti na Špance – na Atletik Bilbao. U Ligi konferencije najveći favoriti za osvajanje su Čelsi i Betis, koji ne mogu da se susretnu pre finala. Dakle, ima još dovoljno vremena da Španci poprave svoj rezultat i utisak na ovu sezonu.
Navijači koji su u taboru Premijer lige uglavnom kažu: Real i Barselona su možda bolji od gotovo svih engleskih klubova, ali na ostvu su oni “manji” bolji od španskih. Konkretno, smatraju da bi 15. tim Premijer lige uvek pobedio 15. tim Španije.
Međutim, da li bi to bio slučaj ove sezone? Vratimo se opet na Leganes, koji je 18. na tabeli. Pobedio je Barselonu i Atletiko, tesno izgubio od Reala. S druge strane, u najjačem prvenstvu na Britanskom ostrvu 18. je Ipsvič, koji je ove sezone glatko gubio od Liverpula (0:2, 1:4), Sitija (1:4, 0:6), pa i Arsenala (0:1) iako Tobdžije nisu bile ubedljive. I sad, ko sme da tvrdi da bi Ipsvič zaista bio bolji od Leganesa?
Nekadašnji reprezentativac Srbije Marko Dmitrović, koji je ove sezone vrlo dobar na golu Leganesa, smatra da je sama činjenica da je njegov tim u zoni ispadanja najbolji pokazatelj snage Primere.
“To je znak koliko je špansko prvenstvo teško i takmičarsko. Nikome nijedna pobeda nije zagarantovana, morate da se napatite da biste bilo koga savladali. Ako smo mi dobili Barselonu i Atletiko, možemo da pobedimo svakoga”, kazao je Dmitrović za Marku.

Nije slučajno španski list odabrao 33-godišnjeg Subotičanina za sagovornika pred duel Leganesa i Barselone. Dmitrović je bio junak one pobede kluba iz predgrađa Madrida nad Kataloncima 15. decembra prošle godine sa 1:0. Obeležio je utakmicu sa nekoliko sjajnih intervencija.
“Bio je to istorijski meč, sećanje koje ću rado čuvati do kraja života. Međutim, sada nas čeka novi težak meč i moramo za njega da se spremimo najbolje što možemo. Kada pogledam sa ove distance, tim i to kako smo igrali, verovatno mi je to bila jedna od najboljih utakmica u karijeri. Biće baš teško da to ponovimo. No, imamo svoju šansu, iako je ona minimalna i probaćemo da je iskoristimo”.
Leganes je u poslednja četiri kola osvojio samo jedan bod. Izgubio je od Selte (1:2), Betisa (2:3) i Reala (2:3), a potom remizirao sa Osasunom (1:1) u ponedeljak.
“Nalazimo se u seriji loših rezultata. Dobro radimo i to je najbitnije, jer samo uz veliki trud i rad možemo da prevaziđemo krizu. Kada ste u ovako teškom trenutku, pokušavate samo da smanjite broj grešaka i da igrate što praktičnije”.
Greške. Upravo jedna njegova velika usmerila je Leganes nedavno ka porazu.
“Svestan sam toga da su greške deo fudbala i života, pogotovo nama golmanima. Napravio sam krupnu grešku protiv Betisa kod prvog gola, ali te stvari se dešavaju”, ne gubi Dmitrović samopouzdanje.
Ipak, na kraju ostaje nam pitanje na koje niko ne može da kaže siguran odgovor – da li je bolje prvenstvo Premijer liga ili Primera?
PRIMERA – 31. KOLO
Petak
Valensija - Sevilja 1:0 (1:0)
/Guera 45+4/
Subota
14.00: (1,80) Real Sosijedad (3,50) Majorka (5,40)
16.15: (1,78) Hetafe (3,45) Las Palmas (5,00)
18.30: (1,67) Selta (3,60) Espanjol (5,70)
21.00: (9,00) Leganes (6,50) Barselona (1,30)
Nedelja
14.00: (2,50) Osasuna (3,25) Đirona (2,90)
16.15: (5,70) Alaves (3,80) Real Madrid (1,63)
18.30: (2,30) Betis (3,50) Viljareal (3,25)
21.00: (1,70) Atletik Bilbao (3,50) Rajo Valjekano (5,50)
Ponedeljak
21.00: (1,15) Atletiko Madrid (7,75) Valjadolid (19,0)
***kvote su podložne promenama
tagovi
Obaveštavaj me
