
Vraća se jedan od najboljih direktora u svetu fudbala
Vreme čitanja: 2min | čet. 07.05.26. | 14:46
Monći rekao „da“ Espanjolu
Muči se Espanjol. Još nikog nije pobedio otkako je počela kalendarska godina, pa je od ambicija da se takmiči u Evropi pao u donji dom tabele i sada strahuje za opstanak u La Ligi. Ako preživi – a trebalo bi – njegov tim će u narednoj sezoni graditi čuveni Ramon Rodriges Verdeho, poznatiji kao Monći.
Čovek koji je stekao status jednog od najboljih sportskih direktora u svetu fudbala u poslednjih 20-ak godina, najviše kroz uspon Sevilje do pehara Lige Evrope, trebalo bi da se lati posla na stadionu Kornelja. Na to upućuju informacije španskih medija, sugerišući da je Monći minule nedelje bio u loži tog objekta tokom meča sa Realom, zajedno sa predsednikom Alanom Pejsom, te da je načelno pristao da u ulozi direktora rukovodi sportskim projektom Katalonaca.
Izabrane vesti
Da bi se posao ozvaničio, nakon što je Monći rekao „da“ čelnicima kluba, potrebno je da se ispune makar dva uslova. Prvi je da Espanjol ostane u La ligi, a četiri kola pre kraja ima samo tri boda više od Alavesa, prvog tima ispod crte. U subotu gostuje upravo Sevilji (Monćijevoj Sevilji) i traži prvu pobedu otkako je počela 2026. Drugi uslov je da se rukovodioci Espanjola saglase da Monći nastavi da obavlja predsedničku funkciju u nižerazrednom San Fernandu, mada se čini da to neće biti problem.
Minulih sedmica španski mediji su pisali o mogućnosti da se Monći vrati u Sevilju kao deo tima na čijem je čelu Serhio Ramos, te da zajedno ušetaju na stadion Ramon Sančes Pishuan kao novi predsednik i novi-stari direktor. Ipak, od trećeg angažmana u voljenom klubu neće biti ništa. Podsećamo, Monći je sa Seviljom osvojio čak deset pehara, od kojih pet u Ligi Evrope, dva Kupa kralja, dva Superkupa Španije i jedan UEFA Superkup.
Sve su to bile preporuke za rad u Romi i Aston Vili, ali je utisak da u Rimu nije uspeo, dok je u Birmingemu napravio sistem koji je premijerligašu omogućio da se prošle godine takmiči u Ligi šampiona (četvrtfinale), dok je ove stigao do polufinala Lige Evrope (baš večeras igra revanš na „Vila parku“ sa Notingem Forestom).
Sada je vreme za novo dokazivanje, jer je Monći krajem septembra prošle godine napustio Englesku i spreman je za novi izazov. Na funkciju ga zove Alan Pejs, koji je letos zvanično postao predsednik Espanjola nakon što je otkupio većinski paket akcija od kineskih vlasnika. Azijati su deset godina bili u klubu, u početku su ga čak lansirali do Evrope, ali su kasnije sa njim dvaput ispali u drugu ligu. Pejs je po dolasku obećao da će se posvetiti stabilizaciji, a tek potom iskoraku.
Inače, Alan Pejs je i vlasnik Barnlija, mada uske saradnje između klubova nema (kao što je slučaj sa Mančester Sitijem i Đironom ili Čelsijem i Strazburom), jer je američki biznismen poručio da „ne želi da ima desetoro dece“.








