Trenutak istorije: Dušan Tadić najbolji asistent Eredivizije u 21. veku (VIDEO)

Vreme čitanja: 2min | ned. 31.01.21. | 18:42

Srpski namestio golove Klasenu i Neresu, čime se upisao u anale holandskog fudbala sa 88 asistencija u elitnom rangu takmičenja - 3:0

Ajaks je maksimalno iskoristio današnji poraz PSV Ajndhovena u Roterdamu, slavio je na teškom gostovanju u Alkmaru i odaljio se od najvećeg rivala na sedam bodova prednosti, a glavna zvezda večeri je srpski majstor Dušan Tadić - 3:0 (1:0).

Reprezentativac Srbije je namestio golove Dejviju Klasenu i Davidu Neresu, čime se upisao u anale holandskog fudbala i postao zvanično najbolji asistent Eredivizije u 21. veku. Tadić je drugim dodavanjem za gol na utakmici, u četvrtom minutu nadoknade, zvanično prestigao svog bivšeg saigrača Hakima Zijeha, koji je bio dosadašnji rekorder sa 87. upisanih asistencija.

Tadić je prvo u 60. minutu teledirigovanim pasom na pravom mestu u kaznenom prostoru pronašao Dejvija Klasena. Iskusni ofanzivni vezista je dobro reagovao i postigao svoj sedmi pogodak u ovoj sezoni. Svoju odličnu partiju srpski as je kompletirao u poslednjoj akciji na meču, kada je pronašao pukotinu u odbrani domaćeg tima i spojio sa golom Neresa.

Kopljanici su večerašnji meč odigrali u stilu velikih ekipa. Za razliku od protivnika, oni su svoje prilike uspevali da iskoriste. Poveli su efektnim golom Antonija u 14. minutu, a domaćin je krajem prvog i početkom drugog dela igre propustio nekoliko odličnih šansi za izjednačenje. U tome je prednjačio Albert Gudmundson. Islanđaninu je u 44. minutu udarac odbranio Andre Onana, dok je u 53. minutu glavom gađao preko prečke.

Igrači Ajaksa su to umeli da kazne u pomenutoj akciji na isteku časa igre. Poslednju priliku za povratak u meč domaćin je propustio u 68. minutu, kada je Onana zaustavio pokušaj Fredrkika Mitšoa, a sve je i definitivni moglo da bude završeno u 79. minutu. Tada je pogodak iz brze akcije postigao David Neres, ali je on poništen zbog ofsajda. Ipak, brzonogi Brazilac je taj "propust" ispravio na kraju utakmice, zahvaljujući lucidnosti Dušana Tadića.

Ajaks narednog vikenda dočekuje Utreht na svom terenu, dok AZ Alkmar ide na noge davljeniku Emenu.