
Trener koji je promenio naše živote
Vreme čitanja: 6min | ned. 13.04.25. | 08:39
Priča se da je ključni trenutak njegove karijere bio kada mu je supruga obolela od kancera - tada se nije promenio samo njegov život, nego i fudbal
(Od dopisnice Mozzart Sporta iz Madrida)
Barselona je upoznala Hansija Flika u nekom drugom životu, 2020, kada je nisko pognute glave napustila Luž sa čak osam golova u mreži. Kada je njena dekadencija postala očigledna celom svetu i kada je počeo kraj Mesijeve vladavine. Četiri godine kasnije, i dalje besciljna i neubedljiva, sa gomilom sportskih i posebno finansijskih problema, ponovo se setila Flika. Sada je Barseloni dozvoljeno da sanja o fudbalskom vrhu i finansijskom oporavku, a dolazak nemačkog spasitelja obeležava kao “dan koji je promenio naše živote“.
Izabrane vesti
Naravno da ne želimo da oduzmemo ni trunku zasluge Jamalu, Rafinji, Levandovskom, Pedriju i kompaniji. Kataloncima ni u najtežim trenucima nisu ponestali asovi u rukavu. La Masija je pritekla u pomoć Laporti kada mu se stolica najviše ljuljala, a maloletnici su mnogim iskusnijim kolegama bez ustručavanja pokazali kako se igra fudbal. Ipak, ne smemo zanemariti detalj da je Ćavi Ernandes, osim Danija Olma (koji uopšte nije ključni igrač ove sezone), i Vojćeha Ščenšnog, na raspolaganju imao potpuno isti tim. A ako izuzmemo poznate likove, sve ostalo: rezultati, igra, atmosfera i doživljaj, su kao nebo i zemlja.
Flik je, mora se reći, bio nepoznanica. Poslednje iskustvo sa nemačkom reprezentacijom je bilo loše, prvi put je izašao iz zemlje, i došao u Španiju čiji jezik, običaje i fudbal ne poznaje. Od strane raznih stručnjaka opisivan je kao „trener koji nije genijalan, samo konstantan i metodičan“. Pritom, Barselona nije bila u prilici da dovodi igrače.
Ali, ako zanemarimo kraj polusezone, kada su fudbaleri, po vlastitim izjavama pogrešili, pomislivši da su toliko dominantni da će sve ostalo ići lako, Barsa igra besprekorno. Što bi se reklo – nemački besprekorno. A Nemac za njenim kormilom ,kaže dnevnik Sport, oseća se fantastično i želi da tu ostane do penzije.
Da, do penzije. Jer Flik ima 60 godina, a njegova trenerska karijera počela je davne 1996., u Bamentalu. Zatim je bio u Hofenhajmu gde se nije proslavio. Potom je nastavio kao pomoćnik, zamenik, drugi trener… u Salcburgu, nemačkoj reprezentaciji, Bajernu. Staža ima sasvim dovoljno. Iz senke je međutim izašao tek kada je Niko Kovač napustio bavarskog šampiona. Tada je Flik od privremenog rešenja postao apsolutni heroj, osvojivši čak sedam trofeja za nepune dve godine. I ponizivši, između ostalog, Mesija i društvo.
Ako je verovati Špancima, pravo otkrovenje je kao trener doživeo gledajući Rajkardovu Barselonu i Ronaldinjova čuda, nekada davno, 2005, kada je izbačen iz četvrtoligaša Hofenhajma. Kažu da se pred slikom Kamp Noua i brazilskog umetnika u njemu probudilo novo osećanje, želja da i on sam postigne nešto sjajno i impozantno.
Takođe se priča da je, kada mu je supruga obolela od kancera, shvatio da se ne može bežati od smrti i da se mora sa njom uhvatiti u koštac. Da je tada promenio filozofiju života – i fudbala, koji se pretvorio u neku vrstu kontrolisanog igranja s vatrom – kao da je svaka utakmica, svaka akcija, poslednja i treba je živeti punim plućima.
Ne znamo da li su analogije istinite. Ishod svakako jeste.
Ono što znamo, i o čemu svedoče svi koji su upoznali Hansija Flika, jeste da ima neverovatnu sposobnost da se približi fudbalerima, da ih sasluša, da ih poveže i da ih motiviše. Trenutak kada je u meču protiv Borusije ušao Ansu Fati, svima je iskrao osmeh i svi su pomislili da će možda čak uspeti da vrati u svet top fudbala nesrećnog naslednika Mesijeve desetke.
Jer, za sada je uspeo sa svima. Dozvao je Rafinju, koji je od fudbalera s povremenim blescima postao lider i kandidat za Zlatnu loptu. Dozvao je Levandovskog koji uprkos iskustvu, prethodnu sezonu nije mogao da se izdigne iz sveopštog pepela. Vratio je igrače skoro potpuno otpisane za Barsin tim kao što su Erik Garsija i Injigo Martines. Vratio je Frenkija de Jonga. Pomogao je Pedriju da napravi skok u kvalitetu, taktici i formi. A kada je sve to podmazano, onda deca kao Jamal, Kubarsi i Kasado mogu da se igraju do mile volje.
To je isto uradio i u Bajernu. Postavio temelj, preporodio igrače i napravio most između dve generacije. Dijalogom, razumevanjem, radom i disciplinom. Havi Martines ga opisuje kao veoma mirnog čoveka, koji je i kada se ljuti umeren, daleko od intenzivnih trenera kao Gvardiola. Psihologija i motivacija su mu glavni aduti.
„Mogao bih im reći: ’Ja naređujem, a vi slušate’. Ali me interesuje njihovo mišljenje“, obrazlaže Flik.

Svedoci tvrde da je nemačka reprezentacija koja je pod vođstvom Joakima Leva osvojila Mundijal 2014, imala i vrlo zaslužnog pomoćnog trenera - Hansija Flika, čiji je glavni adut bio komunikacija sa igračima. Nacionalni sastav mu se, kada ga je preuzeo samostalno, oteo, ali ga fudbaleri pominju po dobru u dokumentarcu o svetskom prvenstvu u Kataru, „Sve ili ništa“. Pozitivna atmosfera i harmonija su za njega najvažniji, navodi Leon Gorecka, „ali jasno je da ćeš, ako pređeš granicu, trpeti posledice“. „Nikada ne viče“, objašnjava Ridiger, „samo govori vrlo, vrlo jasno“.
Znamo i da su mu izuzetno bitni disciplina i tačnost. Injaki Penja je to osetio na vlastitoj koži kada je zamenjen na golu u Superkupu Španije, jer je zakasnio na trening. A Žil Kunde je sedeo na klupi protiv Rajo Valjekana zbog kašnjenja na taktički razgovor.
Francuskom reprezentativcu je, uz to, objasnio i da se na treninge ne dolazi kao na modnu reviju. Od septembra, Kunde i ostali ljubitelji najnovijih trendova, ekscentričnu odeću moraju da ostave za privatni život. Na stadion se dolazi u trenerci Barselone, svi kao jedan, svi kao tim. Slučajno ili ne, Kunde još od Sevilje nije imao tako dobru sezonu.
Ova Barsa je toliko svojstvena Fliku, primećuje španski Relevo, da čak ni njen napadački trozubac, naslednik takozvanog MSN-a (Mesi-Suares-Nejmar), nije dobio ime. Štaviše, nema ni redosled. Pa tako, uprkos medijskom ludilu za „novim Mesijem“, Lamin Jamal raste u okrilju timskog duha i zdrave atmosfere, mašina Levandovski proživljava drugu mladost, a Rafinja je svom prodornom napadu dodao i neverovatan učinak. I tako Barselona broji 146 golova u dosadašnjih 49 utakmica.
Konačno, fizička spremnost nije predmet diskusije. “Smatram da je izuzetno važno imati dobar fizički temelj. Deko je doveo sjajne profesionalce”, izjavio je Flik.
Laporta priča anegdotu: kad bi na početku upitao novog šefa stručnog štaba da li je zadovoljan, ovaj bi mu odgovarao da nije, jer su igrači u 70. ili 80. minutu prestali sa presingom.
Iz sadašnje perspektive, prosto je neverovatno kako je temperamentni i nepredvidivi Laporta uopšte uspeo da odabere trenera koji će uspostaviti takav red. Ali on je želeo Flika – „čoveka dostojnog Barsinom smelom stilu igre“. A dobio je i više nego što se nadao, na opšte zadovoljstvo ljubitelja fudbala.
Tako je trener, bar za sada, vezan za predsednika koji će 2026. morati da potvrdi da je zahvaljujući – ili uprkos – nebrojenim finansijskim polugama, sumnjivom ispunjenju normi fer pleja i bežanju od problema novim rizičnim potezima, izveo Barsu na pravi put.
„Poznajem situaciju u klubu, i nije jednostavno“, objasnio je Nemac nakon što je saopštio da ne namerava da potpiše na duže od jedne godine...
„Još godinu, pa ćemo videti šta se dešava. Korak po korak“.
Katalonski mediji ipak smatraju da iskusni stručnjak ima u planu dugoročniji projekat i da je Laporti već izneo svoje zahteve: da se zadrži blok mladih igrača, da se obnovi ugovor Eriku Garsiji i Frenkiju de Jongu. Prinove traži za mesto napadača i golmana. A među njegovim zahtevima bi bila i izgradnja objekta gde bi igrači boravili pred utakmicu – da se tako izbegnu hoteli i produžio saživot – najvažnija karika da bi Barsa funkcionisala, po Hansiju Fliku.
PRIMERA – 31. KOLO
Petak
Valensija - Sevilja 1:0 (1:0)
/Guera 45+4/
Subota
Real Sosijedad – Majorka 0:2 (0:1)
/Larin 20, Darder 47/
Hetafe - Las Palmas 1:3 (1:0)
/Alderete 19 - Silva 53, 74, Mekbarni 61/
Selta - Espanjol 0:2 (0:1)
/Fernandes 28, 63/
Leganes - Barselona 0:1 (0:0)
/Saens 48ag/
Nedelja
14.00: (2,50) Osasuna (3,25) Đirona (2,90)
16.15: (5,70) Alaves (3,80) Real Madrid (1,63)
18.30: (2,30) Betis (3,50) Viljareal (3,25)
21.00: (1,70) Atletik Bilbao (3,50) Rajo Valjekano (5,50)
Ponedeljak
21.00: (1,15) Atletiko Madrid (7,75) Valjadolid (19,0)
***kvote su podložne promenama
tagovi
Obaveštavaj me
