TRANSERI – ŠPANIJA: Ovamo Embape, tamo Olmo! Atletiko platio 185.000.000 za 300.000.000
Vreme čitanja: 36min | ned. 01.09.24. | 10:13
Đirona opet kuva, Betis ima novu transfer strategiju, reset u Viljarealu, sirotinja u Valensiji, Bilbao odoleo svim napadima, Sosijedad nije
(Od dopisnice Mozzart Sport iz Madrida)
Španska La Liga ili Primera je prelazni rok završila sa nešto više pola milijarde evra potrošenih na pojačanja. Pet puta manje od Premijer lige, duplo manje od Serije A, manje i od francuske Lige 1 i nemačke Bundeslige. I sa neto gubitkom od tričavih 13.000.000 evra. Toliko su španski prvoligaši u minusu ako se računa razlika između ulaznih i izlaznih transfera. Primera radi, Premijer liga je tu u minusu 768.000.000 evra, Serija A 312.000.000, Liga 1 138.000.000, a Bundesliga 113.000.000. U većem minusu su od Primere su čak i šampionati poput grčkog, ruskog, turskog, meksičkog, o Saudijcima da i ne pričamo…
Izabrane vesti
Pokazatelj da se u španskom fudbalu i te kako vodi računa o ekonomiji i finansijskoj stabilnosti klubova, pa Barselona ili Valensija ne mogu da troše i zadužuju se nenormalno dok finansijski ne ozdrave. Ujedno i primer da Španci imaju bolji resurs od ostalih – domaće talente. Pokazalo je to i prethodno Evropsko prvenstvo u Nemačkoj. Španska Primera ima 41 odsto inostranih igrača, Premijer liga 67 odsto, Serija A 66,8 odsto, Liga 1 60 odsto, Bundesliga 53,2 odsto… Više stranaca imaju i šampionati Turske, Grčke, Belgije, Portugalije, Holandije… Španija je fudbalski zdrava. Pokazao je to i ovaj prelazni rok.
REAL MADRID
Posle osvajanja Lige šampiona, u junu je Real objavio vest koja se čekala sedam godina, otkako je Kilijan Embape odabrao da iz Monaka, ipak, ode u PSŽ. Nakon dugogodišnjeg odbijanja, mnogobrojnih razočarenja, kritika jer juri za novcem, navijači, a verovatno i sam Florentino Peres, dugo su trljali oči u neverici. Embape je predstavljen na Bernabeu i na španskom, koji već odavno odlično govori, objasnio kako sada zaista ostvaruje san i ostavio Madriđane da se vesele na godišnjim odmorima. Ugovor je zaključen do 2029., za još uvek nepoznatu sumu utvrđenu kao bonus za potpisivanje. Mundo Deportivo govori o bruto plati od oko 50.000.000 evra i bonusu od 120.000.000 do 130.000.000 koji će biti isplaćivan tokom narednih pet godina. Marka pominje znatno niže cifre: plata od 15.000.000 evra (ovaj put neto) i bonus od oko 100.000.000. Drugi mediji spuštaju iznos bonusa do samo 30.000.000 – 40.000.000. Tome se, navodi As, dodaju marketinška prava fudbalera, gde će svi ugovori od sada biti deljeni kao 80% za Embapea i 20% za Real, za razliku od uobičajenih 50:50.
Činjenica da Embape nije kupljen od PSŽ-a, pružila je široke mogućnosti manevrisanja pri sklapanju ugovora. A Real je rado prihvatio da umesto pariskom klubu, veći deo odvojenog novca plati novoj zvezdi kojoj su već oproštena sva ranija neverstva.
Od ove godine zvanično je Realov igrač i Endrik, i već je pokazao kvalitet zbog kojeg se više klubova otimalo za njega. Podsećamo, međutim, da kada je mladi Brazilac pre godinu i po dana potpisao ugovor koji bi ga nakon punoletstva odveo u Madrid, tražio je da ne sedi na klupi. Sada kada mora da se takmiči sa Embapeom, španski mediji navode da će Endrik sačekati do zimskog prelaznog roka i da bi onda mogao da donese novu odluku.
O tom potom. Za sada će Endrik biti ferari koji ulazi u igru sa klupe, a imajući u vidu broj utakmica koje se predviđaju za Real ove sezone, vrlo je moguće da ni minutaža neće biti loša. Na premijeri na Bernabeu protiv Valjadolida, publika je došla da vidi Embapea i otišla oduševljena Endrikom.
Na strani odlazaka, Toni Kros je ispunio obećanje, povukavši se iz fudbala dok je na vrhu. U maju je najavio da je njegova karijera u Realu okončana, a posle ispadanja Nemačke u četvrtfinalu Evropskog prvenstva, zvanično je u penziji.
Mnogo se nagađalo o tome kako će se nadomestiti čovek odgovoran za red u Realovoj igri, fudbaler kojeg nikada ne pobeđuju živci i koji uvek zna šta da uradi sa loptom. Tek su posle debija protiv Maljorke postale jasne dimenzije štete koju može izazvati njegov odlazak. „Morate da finiširate vas trojica“- žalio se Džud Belingem saigračima Embapeu, Vinisijusu i Rodrigu, „jer je trčanje unazad užas“. I premda je sezona tek počela, Real je već nadvisila senka prvih Florentinovih galaktičara. Tim puca na dva dela, piše Relevo, ali ne zbog neslaganja igrača, nego zbog nestanka sredine terena. Na papiru se igralo 4-4-2. Na terenu 4-2-4. Ako tome dodamo činjenicu da se teško koji rival može pobediti hodajući, već naziremo slabosti sa kojima će Karlo Ančeloti morati što pre da se pozabavi. Real je zasad zabeležio jednu pobedu i dva remija – što je veoma bled početak.
Naćo i Hoselu su otišli u Saudijsku Arabiju, odnosno Katar. De luks rezervisti su napustili Madrid da bi pod stare dane zaradili koji dodatni milion i Real im je olakšao ove transakcije. Hoselu je pre prodaje Al Garafi prvo otkupljen od Espanjola aktiviranjem klauzule. Naćo je napustio klub kao slobodan strelac, za platu od oko 10.000.000 miliona u saudijskoj Al Kadisiji.
Rafa Marin, igrač iz Realove škole, nakon sjajne sezone u Alavesu, prodat je u Napoli za čak 12.000.000, što je neverovatna cifra s obzirom da Marin nikada nije zaigrao u prvom timu kraljevskog kluba. Antonio Konte ga je odabrao među prvima da bi ponovo podigao Napoli.
Slično njemu, i Huanmi Latasa je dobio samo jednu priliku da istrči na teren u dresu Realovog A tima. Poslednje dve godine se školovao kod Pepea Bordalasa u Hetafeu, a sada definitivno odlazi iz Madrida i seli se u Ronaldov Valjadolid u zamenu za 2.500.000 miliona.
U Hetafe ide još jedan izabranik Raula Gonsalesa, Alvaro Rodriges. Alvaro, koji je odigrao čak deset susreta u dresu prvog tima Reala ide Bordalasu samo na pozajmicu, bez prava kupovine.
BARSELONA
“Imam 18 igrača na raspolaganju”, izjavio je Hansi Flik poslednjeg dana prelaznog roka, uz dodatak. “Nije idealno, ali šta je tu je”. To je saldo letnje pijace u Barseloni, bez obzira na Laportina obećanja da je klub „spasen“ i da je put otvoren za dolazak pojačanja. Problem je već četvrtu uzastopnu godinu i registracija novih fudbalera. Poluge, krediti i rešenja u zadnji čas, ali, ne smemo zaboraviti da je posle četiri kola, Barsa prva na tabeli i da je jedina zabeležila četiri pobede.
Prelazni rok je počeo tokom Evropskog prvenstva intenzivnim mamljenjem Nika Vilijamsa da zaigra sa novim prijateljom Laminom Jamalom. Bilo je do te mere intenzivno da je predsednik Atletik Bilbaa javno zatražio da mediji i „drugi klubovi“ prestanu uznemiravati njegovog igrača. Bura se brzo stišala. Niko se vratio sa odmora i najavio da ostaje na San Mamesu. Time je zaslužio zvižduke gledalaca na Monžuiku koji su iz nekog razloga poverovali da ih je on prevario.
Glavno pojačanje Katalonaca je Dani Olmo. Vratio se kući poto se 2014. sa samo 16 godina, otisnuo iz Barselone ka Zagrebu. Dinamo je potom, 2020. spremio u kasu 35.000.000, a RB Lajpcig sada 55.000.000. Govori se o plati od oko 11.000.000 godišnje, koja je uspela da poremeti finansijski fer-plej.
Španska liga je dugo čekala Olma, dugo potcenjivanog i nepoznatog igrača nesumnjive vrednosti, čemu su bili svedoci gledaoci na svakoj reprezentativnoj pauzi. Konačno, uspeo je da debituje u trećem kolu, i to uz gol, a seriju je nastavio i u subotnjoj kanonadi Valjadolida.
Iako je Hansi Flik spomenuo povredu, Olmo je čekao na priliku dve sedmice upravo zbog plate. Bilo je neophodno da se više igrača skloni iz kluba da bi se napravila ravnoteža prihoda i rashoda. Prvi od njih – Ilkaj Gundogan. Nemac je bio jedina opcija u višoj kategoriji plata, s obzirom na povredu Ronalda Arauha na Kopa Amerika i na to da Flik računa na Rafinju i Frenkija de Jonga (ili ne može da ih se reši). Bivši kapiten Mančester Sitija kojem je Gvardiola otvorio vrata za povratak, bez obzira na godine, trebalo je da bude jedan od stubova Ćavijeve Barse. Samo godinu dana kasnije, praktično je izguran iz kluba.
Klemon Lengle, još jedan „visoki honorarac“, preselio se u Atletiko, nakon što je potpisao ugovor na još godinu kako bi se njegova plata od 13.000.000 mogla podeliti na tri, umesto na dve godine. Pritom, veći deo će ove sezone pokriti Kolčonerosi.
Vitor Roke, za kojeg se mnogi sada pitaju čija je bio ideja, i koji često služi kao oružje protiv Đoana Laporte, ovu sezonu će igrati u Betisu. Izvori bliski Barseloni govore o tome da mu se tražio klub u kojem bi mogao da stekne iskustvo u Primeri i da zbog toga nije prodat portugalskom Sportingu, čija ponuda ipak nije dostigla 30.000.000 koje je Barselona platila Atletiko Paranaenseu godinu ranije. Roke tako, bar privremeno, odlazi, posle samo 16 utakmica i dva gola. Betis će se pobrinuti za veći deo njegove zarade, a trener Manuel Pelegrini će probati da podigne igrača koji na "Benito Viljamarinu" bar neće biti pod pritiskom.
Osim Danija Olma, stigao je još samo Pau Viktor. Neočekivana zvezda pobede nad Realom na pripremama u Nju Džersiju, sa dva gola, kao i tvorac jednog gola protiv Mančester Sitija, izabran je za najboljeg igrača obe utakmice. Kupljen je od Đirone za 2.700.000 s tim da je prošlu sezonu već igrao na pozajmici u Barsi B. U suštini, ostaje tu gde je, sa većinom izdanaka „La Masije“ koji su preseljeni u prvi tim kao što su Mark Bernal, Mark Kasado i Ektor Fort.
Sva ostala kretanja u Barseloni su odlasci. Oprostio se Serđi Roberto posle cele karijere u katalonskom klubu – 373 utakmice i 25 trofeja, pošto je debitovao u prvom timu sa Gvardiolom. Podsetio se posebno gola u čuvenoj „remontadi“, nad PSŽ-om. Roberto će, kao i više veterana, ove sezone zaigrati u Fabregasovom Komu.
Barsa je ukupno unovčila 38.000.000 prodajom Mike Fajea, Hulijana Arauha, Čadija Rijada, Marka Giua i Stanislasa Pedrole. A, pored Gundogana i Roberta, ugovor se završio i Markosu Alonsu i Seržinju Destu. Andreas Kristensen je bio na izlaznoj rampi celo leto da bi konačno njegova povreda omogućila da se dostigne ravnoteža i da se registruje Olmo, za što sam Gundoganov odlazak nije bio dovoljan.
Erik Garsija zamalo ponovo nije završio u Đironi, ali je povreda Marka Bernala naterala Flika da blokira ovaj posao. Onaj ko jeste ponovo završio kod komšija je Oriol Romeu. Ćavi nikada nije uspeo da od njega izvuče ono što je postigao Mićel, pa se može s pravom očekivati da će to postići i sada.
Konačno, dva Žoaa, Kanselo i Feliks su već prošlost na Monžuiku. A Ansu Fati, čiji je odlazak bio poželjan, ostaje sa Hansijem Flikom, novom povredom i pozamašnom platom.
ĐIRONA
Đirona je, za debitantsku sezonu u Ligi šampiona, jednim potezom izgubila Savinja, Jana Kouta, Aleiša Garsiju i Artjoma Dobvika. Posebno će Savinjo, koji već uspešno nastupa u Sitiju, nedostajati Mićelu.
Sa druge strane, uvek je zanimljivo posmatrati transfere koje kuvaju Kike Karsel i Pere Gvardiola. A krenuli su već u junu. Abel Ruis je potpisao ugovor na pet godina, došao je iz Brage za 9.000.000. Golgeter broj jedan mlađih kategorija španske reprezentacije, posle potpisivanja za Đironu, okačio je na vrat i zlatnu olimpijsku medalju. Njegov transfer je bio najskuplji u istoriji kluba, sve dok nije stigao Jaser Asprilja. Ruis nije napadač tipa Dobvika i Stuanija, mobilniji je i može da igra na više pozicija. Zbog toga verovatno i nije dostigao golgeterske cifre prethodne dvojice.
Jaser Asprilja, doskorašnji krilni napadač Votforda, od sada je fudbaler Đirone. I to u zamenu za rekordnih 18.000.000, čemu se dodaje još 7.000.000 u varijablama. Dvadesetogodišnji Kolumbijac bio je na dnevnom redu više klubova u ovom prelaznom roku, a Katalonci su očigledno primetili velike buduće mogućnosti fudbalera koji se istakao u engleskom Čempionšipu driblinzima, brzinom i vizijom igre.
Brajan Hil je dobio težak zadatak da pokrije poziciju na kojoj je igrao Savinjo i dejstvovaće kao levonogi napadač, na suprotnom krilu od Asprilje. Došao je na pozajmicu iz Totenhema, španskoj publici je poznat iz Sevilje i Valensije, a bio je i reprezentativac. Startovao je, kao i Abel Ruis, golom protiv Osasune.
Na levo krilo je poslednjeg dana prelaznog roka stigao i Arno Dandžuma iz Viljareala. Iako je počeo sezonu odlično, Viljareal nije imao mesto za njega. Đironi se dopada i platiće amortizaciju Holanđanina zajedno sa honorarom od oko 5.000.000. Uz to, Dandžuma poznaje Ligu šampiona – iz Totenhema, Viljareala i Briža.
Konačno, u napad Đirone prispeo je i Makedonac Bojan Miovski, zaslužan za 44 gola u poslednje dve sezone u Aberdinu. Skok koji će napraviti u špansku Primeru iz škotske lige već se poredi sa prošlogodišnjim transferom Artjoma Dobvika iz ukrajinske lige.
I treći najskuplji transfer u istoriji Đirone je napravljen u ovom prelaznom roku. Štoper Ladislav Krejči plaćen je Sparti iz Praga 8.000.000, a Katalonci su požurili da transakciju obave pre Evropskog prvenstva na kojem se revalorizovao odličnim izdanjima za češku reprezentaciju. Za pola tog iznosa je kupljen iz Saragose 21-godišnji Alehandro Franses, jedan od najvećih domaćih talenata. Svestran i brz defanzivac, koji dobro iznosi loptu, imaće priliku da se, pre nego što je očekivao, oproba u Ligi šampiona.
Pomenutima valja dodati Donija van de Beka, vezistu iz Mančester junajteda koji je igrao u Evertonu i Ajntrahtu. U vezni red se vratio Oriol Romeu. Pre dve sezone, učinak koji je pokazao kod Mićela, doveo je Barselonu na zaključak da bi mogao da zameni Serhija Busketsa. Posle neuspeha i povreda, ove sezone ćemo moći da proverimo da li i za njega važi da određenim igračima odgovaraju samo određeni treneri.
Đirona je zaradila oko 56.000.000 evra prodajama, prvenstveno od Dobvika kojeg je za 30.000.000 dobila Roma, u operaciji koja se može objasniti ili velikom verom ili dobrim honorarom, jer je zamenio Ligu šampiona Ligom Evrope. Dobro je unovčen i Aleiš Garsija čija je selidba u Leverkuzen plaćena 18.000.000.
ATLETIKO MADRID
Izuzimajući neprikosnoveni Real, pitanje ovih dana je ko trenutno ima bolji tim, Barselona ili Atletiko. Crveno-beli su krenuli kasno i kada su posle odiseje sa Dobvikom i odlaskom Ukrajinca u Romu, već svi skeptici bili ubeđeni da ih čeka neslavna sezona, počeli su da se nižu neverovatni potezi. Ukupno je potrošeno 185.000.000 evra za igrače čija je vrednost veća od 300.000.000. I ono što je najvažnije, čija je prosečna dob 24 godine. Ne samo da se gradi tim, nego se gradi tim za budućnost. Verovatno je zbog toga po prvi put priređena i proslava da bi se pozdravili novi crveno-beli, a broj prisutnih na tribinama prevaziđen je pre toga samo jednom, na leto kada se vratio Fernando Tores.
Bomba je bio Hulijan Alvares – 70.000.000 plus 20.000.000 u raznim bonusima predstavljaju najvredniju prodaju Mančestera Sitija u istoriji. Popularni Pauk, predstavljen kao Spajdermen, potpisao je ugovor na šest sezona i biće osovina projekta Dijega Simeonea koji je sada konačno otvorio karte i namerava da napadne peharte svim oružjem.
Čolo je i zaslužan što se Alvares pojavio na Metropolitanu. Dok se Dobvik žalio da ga Simeone nije pozvao nijednom, što ga je skrenulo ka Italiji, Alvaresa je pozivao bez prestanka. Vlasnik titule svetskog šampiona, dvostruki šampion Kopa Amerika sa Argentinom i osvajač Lige šampiona sa Mančester Sitijem, biće naslednik Antoana Grizmana kada se Francuz zaputi za Ameriku, ali ćemo ovu sezonu imati priliku da ih gledamo zajedno.
I mean to fight this war, and win it. 🐉🖤 pic.twitter.com/tFuFKkRufG
— Atlético de Madrid (@atletienglish) August 3, 2024
Uz njega, Atletiko je doveo i novu devetku, po principu ako neće ’pićići’, onda idemo po sledećeg. Aleksander Serlot umalo nije bio najbolji strelac Primere u prošloj sezoni, a posle Lajpciga, Sosijedada i Viljareala, imaće priliku da pokaže golgeterske sposobnosti u crveno-belom dresu.
Bilo je neophodno da se obnovi i odbrana, pa je prvo stigao Robin Le Norman, naturalizovani Španac koji sada već ima u vitrini trofej evropskog šampiona sa Crvenom furijom. Otkupljen je od Sosijedada za 34.000.000, cifru koja uz bonuse može dostići i 40.000.000. Treća najbolja prodaja Baskijaca, posle Aleksandra Isaka i Antoana Grizmana, i najskuplji štoper koji je ikada zaigrao u Atletiku. U narednih pet sezona predstavljaće sigurnu vrednost pred Oblakovim golom.
Za levonogog štopera, prva opcija je bio David Hancko iz Fajenorda, međutim, Holanđani nisu bili spremni da olakšaju transfer i više Atletikovih ponuda je odbijeno. Tako je ovo mesto ’zakrpljeno’ dolaskom Klemona Lenglea. Barseloni je, kao i svake godine, neophodno da olakša rashode, a Lengle ima platu od oko 16.000.000 bruto po sezoni, čiji će deo preuzeti Atletiko i tako učiniti Kataloncima veliku uslugu.
U sredini terena Simeone je želeo Konora Galagera, a Englez je jednako toliko želeo da dođe u Madrid. Prvi pokušaj transakcije nije uspeo, ali je Galageru obećano da će se sve učiniti da zaigra za Atletiko. I obećanje je ispunjeno, potpisao je ugovor na pet sezona, dok je vrednost transfera 42.000.000 evra. Simeone ističe njegov rad, talenat i agresivnost „gde god da ga staviš“, a stručni štab je fasciniran Galagerovom fizičkom snagom i izdržljivošću. Definitivno po ukusu trenera.
Deo transakcije za Galagera sa Čelsijem bio je Žoao Feliks koji se vraća u tim gde je pre dve sezone igrao na pozajmici. Gotovo je neverovatno da je završena ova beskonačna priča i beskrajna debata ko je kriv, fudbaler ili trener. Obećavani golovi, uspesi, lepa igra talentovanog Portugalca su se pretvorili u neprilagođenost, neredovan učinak, čestu ljutnju i rat sa navijačima. Posle pet neslavnih godina, Menino će od sada biti tema razgovora u Londonu.
Atletiko je napustilo skoro pola tima, u kojem se nalaze imena koja su dugo vezivana za crveno bele: Stefan Savić je otišao u Trabzon, Alvaro Morata u Milan u zamenu za 13.000.000, Saul na pozajmicu u Sevilju, Mario Ermoso će u Romu. Simeone se rešio se i nekih novijih pridošlica kao što su Memfis Depej, Gabrijel Paulista ili Čaglar Sojundžu.
Samu Omorodion koji je na početku prošle sezone praktično otet Granadi, nikada ne obukavši crveno-beli dres, poslužio je isključivo za finansijske transakcije. Prodat je u Porto, ispod cene, istovremeno sa najavom dolaska Lenglea iz Barselone. I po mnogima to je jedini loš potez kluba u prelaznom roku. Atletiko, za sada, ipak zadržava 50% prava na igrača čije sazrevanje nije želeo da sačeka.
Slična je situacija i sa mladim Belgijancem Arturom Vermerenom u kojeg su crveno-beli uložili 20.000.000 u zimskom prelaznom roku. Učestvovao je na samo četiri utakmice i nije uspeo da osvoji simpatije Simeonea. Posle letnjih priprema, bilo je jasno da mu se traži odredište i ono je pronađeno u Lajpcigu. Vermeren odlazi na pozajmicu uz obavezu kupovine ako se ispune određeni, jednostavni uslovi, u vidu broja odigranih utakmica. Po svemu sudeći, tu je završila i njegova priča na Metropolitanu.
A priča na Metropolitanu se završila i za jednu od Atletikovih legendi. Saul Njiges će zaigrati u drugom crveno-belom dresu, u Sevilji. Radi se o pozajmici sa mogućnošću produžetka na još jednu sezonu i veruje se da se tvorac istorijskih golova protiv Bajerna ili Leverkuzena, više ne vraća u Madrid. Jedan od bisera Atletikove škole, fudbaler za kojeg se tvrdilo da je sa drugim trenerom mogao stići mnogo dalje, ako ne računamo dve pozajmice, celu karijeru je proveo sa Kolčonerosima.
Jedno vreme se govorilo o mogućoj smeni na golu, međutim, Jan Oblak ostaje, a kao rezera je došao na pozajmicu u vrednosti od 1.500.000, Argentinac Huan Muso iz Atalante. Rumun Moldovan je otišao u Sasuolo u potrazi za većom minutažom, jer zna se da u Atletiku drugi golman ne brani čak ni prijateljske utakmice.
Santjago Murinjo je posle povratka sa pozajmice u Saragosi, prodat Alavesu u zamenu za 2.000.000. Dve godine je bio u vlasništvu madridskog kluba gde je igrao samo na pripremama i nije uspeo da osvoji Simeonea. Sada se njegov put definitivno odvaja od crveno-belih. Markos Paolo ide u Molenbek na pozajmicu. Ostaju Đulijano Simeone, Havi Galan, a i Toma Lemar čija primanja blokiraju sve ponude.
ATLETIK BILBAO
Kao i svake sezone, najbolja vest u Bilbau je ostanak Nika Vilijamsa. Ovo leto je, međutim, situacija bila užarena. Barselona je, koristeći igrače, medije bliske klubu i sve koji su želeli da doprinesu, na sva zvona oglašavala već izvesni Nikov dolazak. Istina je da Vilijams junior bar na početku ovo nije dovoljno glasno demantovao, ali je to ispravio skrativši odmor da bi nasledio "desetku" Ikera Munijaina.
Mediji navode da se Atletik već pokrenuo da bi se sprečili ovakvi „napadi“ u budućnosti. Dnevnik El Koreo tvrdi da će Vilijamsov ugovor biti poboljšan, čime bi postao najplaćeniji igrač u klubu, ali i da će otkupna klauzula znatno narasti, sa sadašnjih 58.000.000 na 100.000.000, s tim da bi se na različite načine olakšao odlazak u trenutku kada to zaista bude želeo.
🦁 New Lions!
— Athletic Club (@Athletic_en) August 28, 2024
🤩 Álvaro Djaló and Adama Boiro.#AthleticValencia #AthleticClub 🔴⚪️ pic.twitter.com/vE82WT8NVZ
Pored toga, prošlogodišnji petoplasirani tim, koji se posle pet godina vratio u evropska takmičenja, ovo leto je bio aktivniji na tržištu nego što je to uobičajeno, s obzirom na politiku da se dovode samo igrači formirani u baskijskim školama. Jedna od skupljih kupovina uopšte na ovoj letnjoj pijaci i treće najskuplje pojačanje Atletik Bilbaa u istoriji je Alvaro Đalo, došao je iz Brage za 15.000.000, plus 5.500.000 kroz bonuse. Samo su Injigo Martines i Juri Berćiće svojevremeno plaćeni više.
Đalo je rođen u Madridu, ali je kao fudbaler formiran u Bilbau, pa je kao takav podoban za nastupanje u Atletiku. Sa 17 godina je otišao za Portugal i sada se vraća u Baskiju. Inače je u srodstvu sa Malkolmom Adu Aresom sa kojim, bar ove godine, neće zaigrati, jer se ovaj preselio na pozajmicu u Saragosu. Đalo je u stanju da igra po krilu, ali i u centru napada i kao polušpic. Brz je i odlično dejstvuje u situacijama "jedan na jedan", pa je jasno da Ernesto Valverde planira da ga pretvori u zaštitni znak crveno-belih. Uz to, već ima iskustvo u Evropi, sa čak pet golova u Ligi šampiona prošle sezone, što je izuzetan učinak ako imamo u vidu da Bragas nije prošla grupnu fazu.
Andoni Gorosabel, nekadašnji igrač Sosijedada je došao kao slobodan iz Alavesa gde je odigrao odličnu sezonu i imao najveću minutažu na terenu u ukupno 37 odigranih utakmica. Biće uglavnom konkurencija De Markosu na mestu desnog beka.
Unaj Nunjes se vratio na San Mames koji je napustio 2022. da bi zaigrao za Seltu. Ove sezone će biti na pozajmici sa opcijom kupovine poto je njegov prolazak kroz Seltu ocenjen kao fudbalski pozitivan i ekonomski katastrofalan. Sada je Valverde dobio traženog četvrtog štopera da obezbedi sve pozicije pokrivene s obzirom da ga čekaju La liga, Kup kralja, Liga Evrope i Superkup Španije.
Na drugoj strani – odlazak dve legende. Iker Munijain napustio je Bilbao posle 20 godina i najvećim brojem nastupa u crveno-belom dresu, čak 557, uspevši konačno i da podigne trofej Kupa kralja. A otišao je još jedan rekorder, Raul Garsija, sa najvećim brojem odigranih utakmica u Primeri posle Zubizarete i Hoakina - čak 603 u Osasuni, Atletiko Madridu i Atletik Bilbau. Od 37-godišnjek, sada već bivšeg fudbalera, oprostila su se uz dužno poštovanje sva tri kluba u kojima je igrao.
REAL SOSIJEDAD
Za klub sa Anoete, ovaj je prelazni rok bio stresan, jer je pretio ponudama za više ključnih igrača. Otišla su dvojica i ne možemo reći da će ova odsustva proći bezbolno. Robin Le Norman je štoper Atletika, a Mikel Merino novi vezista u Arsenala. Ova dva transfera, zajedno sa manjima – Aleksa Sole, Dijega Rika i Roberta Navara, u kasu Baskijaca su unela skoro 70.000.000.
Transfer Mikela Merina o kojem se šuškalo celo leto, na kraju je ostvaren u zamenu za 32.000.000. Merino je napustio Primeru posle šest sezona, da bi se vratio u Englesku odakle je došao, 2018. kada ga je Sosijedad kupio od Njukasla. Biće to jedan od značajnijih gubitaka za špansku ligu, ali bi još veći bio da je Martin Subimendi prihvatio poziv Liverpula.
Sa druge strane, kao i više klubova, ove godine je i Sosijedad uložio u fudbalere koji su u Španiji potpuno nepoznati. Kao zamena za Merina odabran je Luka Sučić, plaćen Salzburgu 10.000.000 evra. Sučić kaže da ne oseća pritisak i da može da dosegne, ako ništa, Merinov golgeterski učinak. Smatra da su njegov kvalitet pas igra, driblinzi i šutevi izvan kaznenog prostora. U standardnom stilu Realovog sportskog direktora Roberta Olabea, Hrvat je stigao prilično neočekivano i bez velike medijske pompe.
A Ori Oskarson, Islanđanin koji je prispeo u San Sebastijan poslednjeg dana prelaznog roka i koji je plaćen čak 20.000.000 Kopenhagenu, ista je, ako ne i veća nepoznanica. Zna se da je zapao za oko Gvardioli, poslde odlaska Hulijana Alvaresa. Zna se da je mlad (tek napunio 20 godina), visok, ali mobilan i talentovan sa loptom. Podseća na nekadašnjeg Realovog napadača Aleksandra Isaka. Ulaganje je veliko, kao i rizik, ali bi mogli da se isplate.
Bek Serhio Gomes je, takođe, jedan od zlatnih olimpijaca. Došao je iz Mančester Sitija za 10.000.000 posle dve sezone kod Gvardiole da bi dobio više minuta i potpisao je do 2030, upravo dok se nalazio u reprezentaciji Santija Denije. Gomes je već bio na meti Sosijedada prošlog leta. Sa druge strane, Havi Lopes je pomalo neočekivano kupljen od Alavesa za 6.500.000. Nije nameravao da produži ugovor, pa je dobar odnos između dva baskijska kluba omogućio transfer.
Poslednji potez dana u San Sebastijanu bio je pozajmica marokanskog štopera Najefa Agerda iz Vest Hema bez opcije kupovine nakon što je Mats Humels iz porodičmih razloga odbio poziv iz Baskije.
BETIS
Ako je verovati treneru Manuelu Pelegriniju, Betis je ove godine napravio dobro sportsko planiranje. Manu Fahardo, sportski direktor od pre šest meseci je, između ostalog, zaposlio legendu zeleno-belih Hoakina Sančesa, kao „devojku za sve“. Ispostavilo se da je potez bio uspešan, da harizma bivšeg kapitena osvaja gde god da se pojavi, pa je uključen i u pregovore za potpisivanje novih igrača. Kao rezultat, na pozajmicuje stigla nesuđena zvezda Barselone, Vitor Roke. Iako je postojala ponuda od 30.000.000 od Sportinga iz Lisabona, Roke je insistirao na ostanku u španskom prvenstvu, a posle razgovora sa delegacijom predvođenom Hoakinom - na selidbi u Betis.
Pozajmica je dogovorena na dve godine, sa opcijom kupovine između 25.000.000 i 27.000.000, zavisno koje se godine iskoristi i bez takozvane „klauzule straha“ - što znači da će mu biti dozvoljeno da igra protiv Barselone. Roke koji je shodno novim trendovima kupljen kao 18-godišnjak od Atletiko Paranaensea i doveden pre vremena u Ćavijevu Barsu, ne bi li napravio čudo, niti je dobio pravu priliku, niti je one malobrojne iskoristio. Magija iskusnog Pelegrinija mogla bi da izvuče maksimum od apriori izuzetno talentovanog igrača i da Betisu donese tako neophodne golove.
Mark Roka, poto je odigrao 37 utakmica na pozajmici i pretvorio se u stub na sredini terena, ostao je na Benito Viljamarinu kao vlasništvo Betisa. Lids ga je prodao za 4.500.000, a sa Eland rouda je došao i štoper Dijego Ljorente za naredne četiri sezone. Roman Pero, Francuz iz Sautemptona igraće ovu sezonu na poziciji levog beka.
Što se tiče odlazaka, špansku ligu su napustili Abner Vinisijus, koji se u zamenu za 8.000.000 preselio u Francusku. Herman Pecela se vratio u Argentinu, za što je River platio 4.500.000. Vilijan Žose je otišao najdalje – u moskovski Spartak. Čadi Rijad se preselio u Kristal Palas, a kupovnu cenu od 15.000.000, Betis deli sa Barselonom.
U španskoj ligi ostaju reprezentativac Ajose Peres kojeg ćemo ove sezone gledati u Viljarealu i Huan Krus koji će igrati za novopečenog prvoligaša Leganes. Borha Iglesijas, i dalje u vlasništvu Betisa, vratio se sa pozajmice iz Leverkuzena, da bi odmah otišao na novu, u Seltu.
Nabil Fekir se preselio u istoriju Betisa. Posle pet sezona, Fekir je otišao u Katar gde će igrati u Al Džaziri. Posle niza odbijenih ponuda, poslednja mu se učinila povoljnom, a ni klub nije imao ništa protiv da inkasira 5.000.000 evra koliko je koštao transfer i da uštedi 16.000.000 bruto plate francuskog ofanzivva. Fekir je usled teške povrede poslednje dve sezone izgubio deo magije koju je rasipao na sredini terena zeleno-belih. Smatra se u potpunosti amortizovanim igračem i sporazum je napravljen na obostrano zadovoljstvo.
Posle toga, bilo je pitanje samo na koga će se utrošiti stečeni novac. U opciji su bili Dani Sebaljos (kao i uvek) i Đovani Lo Selso. Real Madrid nije olakšao operaciju Sebaljos, pa je odabran Lo Selso, koji bi trebalo da bude više nego sposobna Fekirova zamena. Ovo je druga etapa Argentinca u Betisu, transfer je koštao 5.000.000, a uključuje i buduća prava Totenhema na Džonija Kardosa.
VILJARREAL
U Viljarealu su odlasci krenuli mnogo pre dolazaka, što je bilo sasvim dovoljno za nervozu. Prvenstveno se Aleksander Serlot se preselio u Madrid, međutim porodica Rođ nije nikada izneverila, pa je i ovaj put Žuta podmornica napravila nekoliko interesantnih poteza.
Na primer, stigla su dva golmana. Luiz Žunior, najplaćeniji čuvar mreže u istoriji Viljareala i Dijego Konde, koji je za sada Marselinov izbor i koji je to opravdava sjajnim odbranama u prva četiri kola. Konde je stigao iz Leganesa u zamenu za 4.000.000, a prošle sezone se njegova mreža najmanje tresla u drugoj ligi. Luiz Žunior je u Famalikau bio jedan od najboljih golmana portugalske lige. Cena mu je bila 12.000.000 i između ostalog je specijalista za jedanaesterce.
Tijerno Bari bi mogao biti odlična zamena za Serlota, jer se radi o istom tipu napadača, visokom 195 centimetara. Prešao je u Viljareal u zamenu za 14.000.000 iz Bazela, u stanju je da igra na više pozicija u špicu. Uz njega je odlično debitovao i Ajose Peres, koji je iskoristio pažnju javnosti da pošalje i par poruka Betisu. Kritikovan, čak i od strane predsednika, zbog načina na koji je napustio tim, Ajose je potpisao za Viljareal do 2028., dok su zeleno-beli naplatili 4.000.000. U Betisu je postigao 15 golova u 59 utakmica i zaradio mesto u reprezentaciji Luisa de la Fuentea.
Šupljine u odbrani koje su se primetile u prvim mečevima bi trebalo da pokriju dva pojačanja: Logan Kosta iz Tuluza i Vili Kambvala iz Mančester junajteda. Viljareal je nastavio da skuplja visoke i snažne igrače, pa oba nova štopera imaju preko 190 cm. Logan Kosta je koštao 17.500.000 plus 1.500.000 u bonusima – što takođe predstavlja rekordnu cifru plaćenu za ovu poziciju. Kambvala je koštao 10.000.000 i još je nepoznat evropskoj publici, s tim da se istakao u mlađim kategorijama i da je igrao deset mečeva u prvom timu Crvenih đavola.
Nikola Pepe je pre pet godina fascinirao u Lilu, posle čega ga je Arsenal platio 80.000.000 verujući da će to biti top transfer, ali je izgubio protagonizam do te mere da je ovo leto izašao iz turskog Trabzona kao slobodan igrač, a sad je dobio priliku da se iskupi u Viljarealu. Na isti način su stigli i Pap Gej, zvanično igrač Marseja, ali poslednju sezonu u Sevilji, te levi bek Serđi Kardona iz Las Palmasa.
Viljareal je okončao prelazni rok sa desetak miliona evra u plusu, zahvaljujući prvenstveno prodajama Serlota i Jorgensena. Među odlascima se broje i dva veterana koja se ipak nisu povukla iz fudbala. Hose Luis 'Komandante' Morales se vratio da okonča karijeru u svom Levanteu, dok je legendarni golman Pepe Reina sa 41 godinom otišao kod Fabregasa u Komo. Čak 19 igrača je napustilo Žutu podmornicu ove godine. Kapu, Kokelan, Alberto Moreno, Brereton, Mohika i ostali potražiće više sreće na drugim terenima.
Dva poslednja poteza su bila pozajmica Arnoa Dandžume Đironi i dolazak Huana Bernata, takođe na pozajmicu iz PSŽ-a. Bernat je iskusan bek, više puta reprezentativac Španije, sa značajnim međunarodnim iskustvom. Alfonso Pedrasa je mesecima povređen, pa Marselino sada ima adekvatnu zamenu.
VALENSIJA
Spisak dolazaka u Valensiji je iz godine u godinu najkraći u Primeri. Ruben Baraha je shvatio da od traženja nema preterane vajde, nastoji da se zadovolji onim što ima i da zasluži ime kao trener koji sa malo sredstava postiže velike rezultate. Kao i uvek optimista, obećao je da će pokušati da nadmaši prošlogodišnji rezultat, kada je umalo dospeo do evropskih takmičenja.
Piter Lim možda ne zna ništa o fudbalu, ali dobro zna šta može da se unovči, pa se već od početka leta pretpostavljalo da će Giorgi Mamardašvili napuniti kasu Valensije. Odmah je doveden Stole Dimitrijevski čiji je ugovor u Raju istekao, premda je Makedonac do kraja prelaznog roka uzalud čekao Mamardašvilijev odlazak, pa mu je čak istekla i ugovorna klauzula po kojoj bi mogao da se predomisli u slučaju da ne bude prvi golman.
Konačno, čuvar mreže koji je briljirao na Evropskom prvenstvu sa Gruzijom, pritom se revalorizujući, od sada zvanično pripada Liverpulu. Valensija će zaraditi 30.000.000, 5.000.000 u bonusima i zadržava deset odsto od buduće prodaje. Mamardašvili ostaje u Valensiji na pozajmici do kraja ove sezone.
Slepi miševi su potrošili tek 1.350.000 na letnjoj pijaci. Kupljen je Luis Rioha, krilni napadač Alavesa, nakon što je Lim na jedvite jade dao odobrenje. Baraha može da odahne, jer se radi o poziciji koja je ostala prazna nakon završetka pozajmice Petera Federika iz B tima Real Madrida.
Osim njega, svi ostali stigli su besplatno. Prvo Rafa Mir – iz trećeg pokušaja. Sevilja je pristala da ga pošalje na Mestalju poto je oprošten deo od deset procenata u slučaju da Valensija iskoristi pravo kupovine za 5.000.000. Sevilja je tako smanjila platnu masu, što će joj olakšati fer-plej, a istovremeno je otišao igrač na kojeg Garsija Pimijenta ne računa. Rafa Mir je dugo nastojao da se vrati u Valensiju, bio je Barahina prva opcija i trebalo bi da se uklopi bez problema. Popuniće mesto koje je ostavio Roman Jaremčuk vrativši se u Briž, u špicu napada sa Ugom Durom.
Dani Gomes je još jedan napadač na pozajmici – iz Rajo Valjekana. Došao je kao rezervna opcija, s tim da ga Baraha dobro poznaje iz Tenerifa. Takođe i Herman Valera, mada se još ne zna da li se radi o kupovini ili privremenom boravku. Enco Barenćea je ustupljen na jednu sezonu od Aston Vile za vezni red.
Konačno, Samu Kastiljeho je – otpušten. Posle pokušaja pregovora, nije došlo do sporazuma o preostalim honorarima, pa će Kastiljeho morati da zahteva odštetu od kluba na sudu.
ALAVES
✅ 𝐎𝐅𝐈𝐂𝐈𝐀𝐋 | Toni Martínez, experiencia y pegada para la delantera albiazul.
— Deportivo Alavés (@Alaves) August 27, 2024
¡Bienvenido, @AntonioMtnez_29! 💪
ℹ️ https://t.co/DNSNwUEw4D#OngiEtorriToni#LoQueNosUne | #GoazenGlorioso ⚪🔵 pic.twitter.com/1duZ1OpIRd
Iako je klub potrošio svega 9.000.000 na transfere i unovčio tek nešto malo više, u Vitoriji se promenilo mnogo toga. Čak 18 igrača je napustilo klub i Alaves je obišao Evropu da bi ih zamenio.
Kupljeni su za po 2.000.000 špic Toni Martines, krilni napadač Tomas Konehni i štoper Santjago Mourinjo. A nešto manje su koštali Ugo Novoa, Huan Dijego Molina „Stoičkov“ i Asijer Viljalibre.
Toni Martines je u četiri sezone u Portu postigao 32 gola, a već je zatresao mrežu u dresu Alavesa. U Španiji je dosad igrao samo u nižim kategorijama. Tomas Konehni se isto tako dobro pokazao u toku priprema, kao brz i intenzivan igrač. Mourinjo je jedan od brojnih fudbalera koji su ovo leto napustili Atletiko. Nije uspeo da rezerviše mesto među crveno-belima, pa će kao i njegovi prethodnici, Samu Omorodion i Đulijano Simeone potražiti sreću u Vitoriju. Novoa bi trebalo da popuni mesto Andonija Gorosabela na desnom beku, a Asijer Viljalibre se na radost navijača vratio u Alaves gde je u 20 odigranih utakmica postigao šest pogodaka, od kojih im je jedan obezbedio mesto u Primeri.
Njima su dodati Luka Romero - nekada najmlađi debitant lige u Majorki, ustupljen od strane Milana - za desno krilo i Musa Dijara koji se kreće između mesta štopera i levog beka. U odbranu su došli i štoper Fakundo Garses i Manu Sančes, levi bek na pozajmici iz Selte.
Pre dva dana je postignut sporazum sa Seviljom za Đoana Đordana – na jednu sezonu, bez opcije kupovine. Sevilja se rešila igrača sa velikim platama, a Đordan je uz to već neko vreme ratovao sa navijačima. Odabrao je Alaves među opcijama koje su mu se nudile, mada nije imao želju da napusti Sevilju.
OSASUNA
Osasuna tradicionalno ne pravi čistke u prelaznim rokovima, pa je i ove godine situacija slična. Otišao je samo David Garsija u Al Rajan, a od pojačanja je najinteresantniji Brajan Saragosa.
Saragosa se istakao u Granadi, bio pozvan u reprezentaciju i privukao skaute ni manje ni više nego moćnog Bajerna, međutim, nemačka avantura je loše počela, navodno zbog nerazumevanja jezika, da bi se pretvorila u otvoren sukob sa Tomasom Tuhelom. Ni Vensan Kompani nije računao na njega, pa se celo leto pregovaralo sa španskim klubovima. Prva je u redu bila Valensija, ali je Osasuna bila spremna da plati više, pa će ovu sezonu Brajan igrati u Pamploni na pozajmici vrednoj 250.000 evra.
Enzo Bojomo je kupljen od Valjadolida za 5.000.000 evra, što je pozamašna suma za štopera koji bi trebalo da pokrije mesto Davida Garsije, znatno veća od njegove tržišne vrednosti. Jedan je od onih igrača u čiju se budućnost veruje. Iz Ovijeda kupljen je levi bek Abel Bretones, jedno od prošlogodišnjih iznenađenja druge lige - za 2.800.000 evra. Možda je do najvažnije promene došlo na klupi. Nakon 250 susreta, u šest uzastopnih sezona, Jagoba Arasate se preselio iz Pamplone na Maljorku. Na njegovo mesto je došao Visente Moreno čija profesionalna biografija nije tako uspešna u poređenju sa prethodnikom.
HETAFE
Hetafe na početku sezone ima sličan problem kao i Barselona. Za prvo kolu Hose Pepe Bordalas je imao na raspolaganju samo 15 igrača, ne računajući golmana. Premda je na letnjoj pijaci aktivan od juna, nije stao do poslednjeg trenutka. Oštetili su ga odlasci napadača kao što su Enes Unal, Haime Mata, Huanmi Latasa i Mejson Grinvud. Od ovog leta je i Nemanja Maksimović postao istorija Hetafea, jer se posle šest sezona preselio u grčki Panatanaikos. Na poslednjoj utakmici na Koloseumu je ispraćen uz ovacije, a klub nije štedeo reči hvale za srpskog vezistu koji je opisan kao postojan i stabilan lider sredine terena, posvećen i lojalan klubu, neumoran fudbaler i veliki radnik, koji je zaslužio i imao poseban odnos sa publikom. „Odlazi jedan od naših“, završio je Hetafe objavu o rastanku.
Na Maksimovićevo mesto u veznom redu, odnosno na poziciju „pivota“, stigao je Kristantus Uće, potpuno nepoznat fudbaler koji je obeležio prvo kolo lige golom na San Mamesu. Radi se potencijalno o još jednoj lepoj fudbalskoj priči i momku koji je počeo na zemljanim terenima Nigerije i kojeg je njegov prošlogodišnji klub, trećeligaš Seuta, kupio za samo 800 evra od petoligaša Morala. Hetafe je koštao 500.000.
Što se tiče ostalih pojačanja, Peter Federiko, koji je prošlu godinu igrao na pozajmici iz Real Madrida B u Valensiji, ipak neće ostati na Mediteranu. Bez obzira na nedostatak pogodaka, mladi Dominikanac je bio po ukusu Rubena Barahe i trener je želeo da se iskoristi pravo na otkup. Kao što to uglavnom biva u Valensiji, ulaganje novca je veliki problem, pa je na kraju Federika za 2.000.000 kupio Hetafe. Stigao je sa Olimpijskih igara gde se istakao sa reprezentacijom Dominikanske Republike, što je takođe bio jedan od problema, jer nije mogao da prisustvuje pripremama.
Još jedan igrač Realove škole Alvaro Rodriges, imaće zadatak da reši veliki Bordalasov problem manjka golova. Klub je konačno poslušao trenera i doveo špica koji se može pohvaliti da je zaigrao deset puta za prvi tim Reala, kao i da je zatresao Oblakovu mrežu na Metropolitanu. Na desno krilo iz Real Sosijedada je stigao Aleks Sola koji je prošlu godinu igrao na pozajmici u Alavesu. A Dijego Riko više nije vlasništvo kluba sa Anoete, s obzirom da je Hetafe iskoristio pravo na kupovinu. Štoper Huan Berokal iz Eibara, premda je pre toga celu karijeru igrao u Sevilji, najskuplji je transfer Hetafea ove sezone, u vrednosti od 2.200.000 evra. Hetafe će imati i novog golmana, Jiržija Letačeka, bivšeg čuvara mreže Ostrave.
SELTA
THE PANDA SCORES. 🐼@RCCeltaEN continue their brilliant start to the season. 💙🔝 pic.twitter.com/CoC9L9xkwu
— LALIGA English (@LaLigaEN) August 26, 2024
U Seltina ovogodišnja pojačanja spadaju Markos Alonso u odbrani, Borha Iglesijas u napadu i Ilaiš Moriba na sredini terena.
Alonso je posle dve sezone u Barseloni ušao u grupu igrača koje je trebalo ukloniti, kao i uvek, da bi se olakšao teret plata i omogućilo registrovanje novajlija. Nije obnovio ugovor i stigao je u Vigo slobodan. Trener Selte, Klaudio Hiraldes je zadovoljan jer pozicija levog beka nije bila jača strana tima iz Viga. Sa 33 godine, Markos Alonso ima iskustvo u većem broju timova u Italiji, Engleskoj i Španiji. Potpisao je na jednu sezonu uz opciju produžetka za još jednu.
Borha Iglesijas se posle dužih putešestvija vratio kući, mada je njegov dolazak nažalost omogućen lošom igrom u poslednjoj sezoni u Betisu i Leverkuzenu. U protivnom, Selta ne bi finansijski mogla da isprati takvu operaciju. Sedam godina posle nesporazuma sa tadašnjom upravom i odlaska u Saragosu, popularni Panda će imati priliku da se vrati u formu pred domaćom publikom na Balaidosu. Selidba je obavljena kao pozajmica, a Selta će preuzeti ceo ugovor što Betisu odgovara s obzirom da je Iglesijasova plata bila među najvećim među zeleno-belima. Trebalo bi Borha da zameni Stranda Larsena koji je – opet na pozajmicu, ali uz nadoknadu, otišao u Vulverhempton.
Treća pozajmica je Ilaiša Moribe koji je isplivao u Kumanovoj Barseloni, zajedno sa Pedrijem i Gavijem, ali nije imao sreće u prvom timu. Tada mu je vrednost bila 25.000.0000 i prodat je za 16.000.000 Lajpcigu. Sada, sa samo 21 godinom ne vredi više od 3.000.000. Posle Valensije i Hetafea, na redu je Selta. Izgleda da je Hose Bordalas uspeo da Moribu - koji važi za noćnu pticu – donekle dovede u red, pa ćemo možda biti svedoci sazrevanja fudbalera čiji je talenat nesporan.
SEVILJA
Sevilja je ovo leto promenila lični opis. Počevši od trenera, Garsija Pimijente koji je prošle godine bio šef stručnog štaba Las Palmasa, a prethodno je prošao kroz sve kategorije Barselone.
Spisak odlazaka i dolazaka je dugačak, a više skoro da nema nikoga iz tima koji je vladao Ligom Evrope. Premda se povlači tek u decembru, odlazak u penziju je najavio Hesus Navas kojem je sada preostalo samo da uživa u ovacijama koje će slušati po stadionima Španije. Karijera duga 21 godinu, u kojoj je samo jednu sezonu, neuspešno, pozajmljen Mančester Sitiju. Sve ostale je proveo u Sevilji, a u Sevilji će se i povući, sa skoro 40 godina.
Sevilja je bila svedok i poslednje godine Serhija Ramosa u španskoj ligi. Poslužila je da zasluži oproštaj publike, da se oduži porodici navijača crveno-belih i da se potom od njih i oprosti. Insistirao je na tome, znajući da nema finansijske koristi, a sada je odlučan u nameri da ode.
Jusuf En Nesiri i Markos Akunja su još dva pripadnika stare garde koji su napustili glavni grad Andaluzije. En Nesiri je to uradio ostavivši pozamašnu sumu od 19.500.000 evra u kasi Sevilje. Najskuplji transfer u istoriji turske lige Fenerbahče će ipak moći da plati u osam rata. Marokanac je u dresu crveno-belih odigrao 196 utakmica. Akunja se za znatno manju sumu vratio u Argentinu (River), štaviše, nije utvrđen fiksni iznos, ali će tako Andalužani uštedeti njegov ugovor. Uz njih, Erik Lamela je otišao u AEK, Tomas Dilejni u Kopenhagen, Ludvig Augustinson u Anderleht, Oliver Tores u Monterej, Đoan Đordan u Alaves, dok Marijano Dijas ne uspeva da pronađe ekipu u Evropi.
Među izlaznim transferima nalazi se i Marko Dmitrović. Iako mu se sudbina smešila kada je prošle godine tim preuzeo njegov stari znanac Mendilibar, posle samo mesec dana izgubio je mesto prvog golmana. A za rezervnog mu je plata prevelika. Preselio se u predgrađe Madrida, Leganes, gde će se ove godine nalaziti srpska kolonija. Zajedno sa njim, putuje i Oskar Rodriges. A umesto njega je stigao Alvaro Fernandes iz Ueske.
Sevilja se ponovila igračima kao što je Lusjen Agume, prvo pojačanje zimskog prelaznog roka, sada kupljen iz Intera za 4.000.000. Zatim, u veznom redu je Albert Sambi Lokonga, kojeg je svojevremeno tražio i Monći (pozajmica, Arsenal). Saul je napustio Atletiko nakon skoro deset godina i pokušaće da se na "Sančes Pishuanu" ponovo pretvori u igrača kakav je bio.
U napadu, Keleči Ihenačo, Nigerijski reprezentativac od 2015, formiran u Mančester Sitiju stiže besplatno iz Lestera, kao zamenik En Nesirija. Zatim, tu je Đerard ’Peke’ Fernandes kojeg mediji nazivaju prošlogodišnjom senzacijom Druge lige. Uloga će mu, takođe, biti da trese mreže. Stiže iz Rasinga, a Pimijenti je poznat iz mlađih kategorija Barselone. Mesto Akunje treba da popuni talentovani Valentin Barko iz Brajtona.
Konačno, još nije rešen, ali je vrlo verovatan, odlazak Lukasa Okamposa u meksički Rajados, što bi otvorilo prostor za eventualni dolazak Memfisa Depaja. Obe operacije bi se obavile izvan prelaznog roka.
MALJORKA
Ostrvljani su ostali bez Srba. Otišli su i Predrag Rajković i Matija Nastasić i Nemanja Radonjić, pri čemu je naš golman ostavio najveći iznos u kasi Majorke – 8.000.000 koje je platio saudijski Al Itihad.
Nije napravljeno mnogo poteza, i za sada, bar po imenima, ne obećavaju mnogo. Valeri Fernandes, desno krilo, došao je na pozajmicu iz Đirone. Fransisko Tavares Čikinjo, bi u Arasateovoj šemi trebalo da igra nasuprot njega, na levom krilu (pozajmica, Vulverhempton). Sa sredine terena će im pomagati Robert Navaro iz Real Sosijedada, koji je prošlu godinu igrao u Kadisu.
Najskuplji pridošlica košta 1.500.000, i radi se o Đoanu Mohiki iz Viljareala. Maljorka je, u odnosu na prodaje koje su ukupno prešle 14.000.000 evra, na transfere potrošila jako malo, tek 2.500.000. Trener Jagoba Arasate je izgleda najveće ulaganje kluba koji je prošlu godinu završio na 15. mestu i koji će se ponovo boriti za opstanak.
LAS PALMAS
Las Palmas je celo leto veoma aktivan, i već se u maju znala većina igrača koja će nastaviti karijeru na Kanarima. Radi se uglavnom o fudbalerima koji stižu iz Druge lige, uz poneko poznato lice Primere, kao što su Haime Mata i Adnan Januzaj. Marvin Park je kupljen od Real Madrid Kastilje posle dve godine provedene na pozajmici, za 2.000.000, što ujedno predstavlja i najskuplji transfer u Las Palmasu.
Doveden je nekadašnji golman Valensije i Barselone, Jasper Silesen, kao i Hrvat Dinko Horkaš. Niže se čak 11 besplatnih transfera i pozajmica, od ukupno 14 novih igrača. Otišli su Hulijan Arauho, Serđi Kardona, Munir El Hadadi i Maksimo Perone, između ostalih. Las Palmas sledi trend potpune obnove velikog broja timova Primere.
RAJO VALJEKANO
Transfer leta i poslednjih godina, bar od dolaska Radamela Falkaa, nosi ime još jednog Kolumbijca, Hamesa Rodrigesa. Kao i njegov zemljak, trebalo bi da probudi nade i iluzije Bukanerosa. Predsednik Raul Martin Presa, koji je trn u oku navijača Valjekasa od samog dolaska, ipak zna kako i sa kim da pregovara, pa je kao poklon za stogodišnjicu kluba servirao aktuelnog MVP-a Kopa Amerika.
Interesantno je da je Hames najviše nastupao pod dirigentskom palicom Karla Ančelotija. U njegovom Realu je obeležio prvu sezonu sa 13 golova i 13 asistencija, a potom je, zbog Zidanovog nepoverenja ustupljen Bajernu koji je u to vreme vodio upravo Ančeloti. Treći put su se susreli u Evertonu, nakon čega je Kolumbijac nastavio da igra u ligama nižeg ranga, a skoro godinu dana je praktično bez ekipe. Njegov učinak na Kopa Amerika je praktično neobjašnjiv.
Hames je stigao, dok je njegov stariji zemljak Falkao otišao - u Miljonarios. Rajo će mnogo više žaliti drugog igrača. Tjago Dijas Coreja, zvani Bebe, raskinuo je ugovor posle šest godina. Miljenik publike i tvorac ubitačnih udaraca i golova sa 30 metara, umoran od male minutaže i loše uprave, odlučio je definitivno da napusti Rajo, nakon 187 odigranih utakmica. Još se ne zna njegovo novo odredište.
Valjekas je napustio i Stole Dimitrijevski, koji će se oprobati kao konkurencija Mamardašviliju u Valensiji.
LEGANES
Među tri nova kluba La lige, Leganes je sigurno najzanimljiviji. Što po pojačanjima, što po činjenici da će preuzeti štafetu od Maljorke sa najvećim brojem srpskih fudbalera, što po iznenađenju u pet do dvanaest koje je priredio dovođenjem Sebastijena Alea iz Borusije.
Osim Darka Brašanca koji u predgrađu Madrida igra od zimus, sada su tu i Marko Dmitrović u potrazi za vremenom na terenu koje, bar za sada, još nije dobio. Matija Nastasić je zamenio Maljorku za Madrid, pa je posle okončanja ugovora na Ostrvu, završio na Butarkeu.
Legans je 3.000.000 evra koje je dobio prodajom golmana Dijega Kondea Viljarealu, utrošio na obaveznu kupovinu Huana Krusa (Betis) i Migela de la Fuentea (Alaves) koji su igrali na pozajmici. A potom je skenirao tržište i doveo uz njih i Oskara Rodriguesa, vezistu Sevilje, peruanskog reprezentativca Renata Tapiju, a u napad Munira El Hadadija iz Las Palmasa.
Sebastijen Ale, poslednje Leganesovo pojačanje, pre dve godine je doveden u Borusiju kao Halandov zamenik, i njegova 34 gola u Ajaksu su bila dovoljna garancija za to. Postao je poznatiji zbog kancera koji ga je u tome sprečio i koji mu je dijagnostikovan samo nekoliko dana posle potpisivanja ugovora. Njegov učinak po povratku je bio daleko lošiji, ali Ale još uvek ima kvalitet, kao i vrednost od 10.000.000, što je ogromna cifra, s obzirom da prema Transfermarktu, celi tim njegovog novog domaćina ne vredi ni 50.000.000.
„Lega“ se po svemu sudeći sprema, ne samo za borbu za ostanak u Primeri, nego i za sredinu tabele.
VALJADOLID
Klub Ronalda Nazarija je navikao da ide gore-dole, između Prve i Druge lige Španije. Ove sezone mu je ponovo dopala Primera, pa su se na Sorilji tokom prelaznog roka uglavnom bavili pozajmicama, od kojih poneka dolazi zahvaljujući dobrim odnosima vlasnika, posebno sa Real Madridom.
Takav slučaj je Mario Martin, zadnji vezni Kastilje, koji se navodno dopao Ančelotiju, dok je za razliku od Martina na pozajmici, Huanmi Latasa, prošlogodišnji napadač Hetafea, kupljen od Reala za 2.500.000 evra.
Ako Leganes ima Srbe, Valjadolid ima Hrvate. I to dvojicu, sada u vlasništvu. Stipe Biuk je kupljen od Los Anđelesa za 4.000.000, tačno koliko iznosi njegova vrednost na tržištu, i koliko je iznosila opcija kupovine nakon prošlogodišnje pozajmice, dok će Stanko Jurić, u zamenu za 1.500.000 još jednu godinu u veznom redu dočekati novu konkurenciju.
Kupovina ova dva hrvatska fudbalera ulazi u niz transakcija koje je Valjadolid morao da ispuni zbog ulaska u Primeru. Veći broj pozajmica se pretvorio u kupovinu kao cena plasmana, pa je potrošeno čak 16.500.000 evra. Verovatno je zbog toga u poslednjem trenutku prodat Enzo Bojomo Viljarealu, iako je trener, Paulo Pecolano, računao na njega.
ESPANJOL
Politika Espanjola pri povratku u prvu ligu je bila „ne trošiti i ne kupovati“. Kineski vlasnici ovog istorijskog kluba su računali na prodaju golmana Đoana Garsije za čak 30.000.000, ali Garsija, čiji smo kvalitet mogli da posvedočimo nedavno na Metropolitanu, ostaje gde jeste.
Svi su novi fudbaleri došli na pozajmicu, i većina bi trebalo da reši problem nedostatka golova (nijedan u prva tri kola, a dva u subotu veče), i da zameni Martina Brajtvejta i Nika Melameda koji se rastao sa klubom pose 11 godina.
Nije bilo nimalo jednostavno postupati u skladu sa nalozima Čen Janšenga, pa je osam pojačanja Espanjola pravo čudo. Među njima Irvin Kardona, Aleho Velis i Valid Čedira će biti uzdanice Manola Gonsalesa u napadu.