Tiho, pustite ga neka sanja
Vreme čitanja: 4min | sub. 25.01.20. | 12:08
Padaju rekordi, gde su granice Erlinga Halanda?
Privilegija. Tačno 81.365 navijača svedočilo je premijerni Erlinga Halanda pred Žutim zidom. Premijeri koja preti da poruši mnoge rekorde ne samo nemačkog, već i svetskog fudbala. Na stranu što je postao prvi fudbaler koji je na dve početne bundesligaške utakmice postigao pet golova, neka u drugom planu ostane i podatak da je prvi kome je za taj broj bilo potrebno samo 59 minuta na susretima sa Augzburgom i Kelnom, suština je da se posle blistavog početka u Borusiji cela planeta pita gde su granice.
Jer, ako je prelazak iz Salcburga i Dortmund delovao prirodno, onda je očekivano i da u sredini koja neguje ofanzivan stil mladi Norvežanin naraste kao kvasac. Da postane ono što je Robert Levandovski danas. Mašina za golove.
„Dečko sanja, ne želimo da ga budimo“, kao da šapuće Mihael Cork, sportski direktor Milionera. „Izuzetno je ambiciozan, želi da postiže golove čak i na treningu, poprilično se iznervira svaki put kad promaši šansu“.
Izabrane vesti
Jednu nije iskoristio u petak veče. Naredne dve jeste. Šest šuteva na dve utakmice, pet golova. Za svega 59 minuta na terenu. Primera radi, za isti učinak Alesanu Plei iz Menhegladbaha bilo je potrebno 1259 minuta, Basu Dostu uz Ajntrahta 853, Levekuzenovom Lukasu Alariju 697, a Paku Alkaseru iz Dortmunta 530.
„Njegov debi na prolećnoj premijeri je bio uzbudljiv. Sad je postigao još dva gola u prvoj utakmici pred našim navijačima. Ne može bolje od toga. Izuzetno smo srećni, ali pozivam ljude da ostanu razumni i mirni i da mu sude kasnije. Način na koji je realizovao šansu kod drugog pogotka pokazuje kakvim samopouzdanjem raspolaže. Nema mnogo takvih igrača na planeti. Bio je hladan kao led u nimalo izglednoj situaciji“, pojašnjava Sebastijan Kel, član uprave žuto-crnih zadužen za transfere.
Kupljen je Haland za samo 20.000.000 evra i pod uslovom da ovako nastavi vrlo brzo će opravdati ne samo sumu izdvojenu za obeštećenje, nego i za bonuse (8.000.000 ocu samo na ime potpisa, 10.000.000 agentu Minu Rajoli), kao i platu (6.000.000 evra).
„Zato smo ga i doveli. Da bude čaroban“, izustio je kapiten Marko Rojs, svestan da napokon ima kome da pakuje golove, da te nema potrebe da ga trener gura na mesto „lažne devetke“.
Zadatak špica je ionako da šanse konvertuje. Haland to radi očaravajuće lako. Ove sezone je na 24 utakmice u svim takmičanjima postigao 33 gola – od toga čak osam na najvećoj sceni, Ligi šampiona – a dopisao je i sedam asistencija.
„Nezaustavljiv je! Neprestano želi da pomera granice, da pobeđuje. Kao trener, osećam se fantastično što takvog fudalera imam na raspolaganju. Merci beaucoup“, na francuskom se zahvalio mladoj zvezdi u nastajanju Lusijan Favr, iskusni strateg Borusije.
Kod Halanda najviše oduševljava što umesto njega govore dela. Ne reči. Nema ga pred novinarima – izašao na zadnja vrata stadiona, bez ijedne izjave, iako je mogao bez problema da se „širi“ – ne škraba previše po društvenim mrežama, ne odaje utisak prepotencije, još manje da mu je slava udarila u glavu. Samo da potraje. Jer, baš na primeru njegovog zemljaka Martina Edegarda može da nauči kako je kad milioni i upereni reflektori pomute razum.
„Gledamo ga svakodnevno kako trenira, kako se ponaša, koliko je posevećen. S takvim stavom ima velike šanse da nastavi da trese mreže u serijama. Stvarno mi se dopada njegova radna etika. Nestvarna za momka od samo 19 godina. Odmah se vidi da je reč o izuzetnom igraču. Uživaće dokle god bude s nama“, prognozira Mats Humels, štoper Borusije.
Ceo klub se očigledno trudi da od Halanda napravi igrača budućnosti. Doveo ga je za relativno sitan novac, a prodaće ga za ogroman. U međuvremenu se očekuje da se, pre svega, u sportskom smislu isplati, da Borusija od njegovog učinka profitira na terenu, povrati primat u nemačkog fudbalu.
„Jedina je šteta što je brzo počeo da pada u formi. Najpre je dao tri gola, sad dva, bojim se da na sledećem meču ne postigne samo jedan“, šali se Roman Birki, golman Milionera, pre nego što je nastavio ozbiljnim tonom. „Ima sve što je napadaču potrebno. Trenira naporno, radi na sebi, vidi se da je pametan“.
Koliko su na Vestfalenu ozbiljni vidi se i po odluci trenera Favra da ne gura Halanda po svaku cenu u prvih 11. Pod obrazloženjem da je mesec dana bio van takmičarskog ritma, šef struke ga je u oba susreta ostavio na klupi. Iako su mnogi očekivali da bi posle het-trika u Bavarskoj za njega moralo da bude mesta među starterima, iskusni strateg očigledno vodi računa i o psihologiji, držao je novog špica sa rezervama sve do 25 minuta pre kraja. A ovaj u preostalom vremenu iz svega osam kontakata s loptom bio u tri šanse i dva dva gola.
„Činjenica da je mlad pojačava utisak o njegovim dometima. Nestvarno je brz, naučio je kako najbolje da koristi svoje telo. Pravo je oružje“, ukazuje Julijan Brant na činjenicu da je Haland visok 194 centimetra, što ga čini atipičnim centaforom, sposobnim da snagu i brzinu valorizuje u prednost kakvu retko ko može da prati, te ga i saigrač Torgan Azar hvali: „Pa, on je za 57 minuta postigao višpe golova nego ja za celu sezonu“.
U Dortmundu zadovoljno trlajju ruke. Na Old Trafordu su verovatno češu po glavi, jer je uprkos želji Olea Gunara Solskjera, koji ga je trenirao u Moldeu, Erling Haland skrenuo u Borusiju i na prve dve utakmice dao više golova nego ceo Mančester junajted od početka 2020. I to nešto govori: o napadaču modernog doba i o stanju među Crvenim đavolima.
(FOTO: Reuters)