Sve što treba da znate pred put u Katar: Gde sme alkohol, koliko košta pivo, koliko pica, a koliko hotel?
Vreme čitanja: 3min | sre. 17.11.21. | 08:56
U intervjuu za Alo objašnjava fudbalski trener Zoran Stojanović
Zemljotres je odjeknuo u Srbiji kad je Aleksandar Mitrović zatresao mrežu Ruija Patrisija, a podhrtavanje tla osetilo se i na drugim delovima planete. Jer bilo kuda – Srba svuda! Pa i u Kataru. Fudbalski trener Zoran Stojanović već neko vreme je stanovnik Dohe, jedan od oko 1.200 registrovanih, a ukupno 2.000 Srba tamo, pa je tako i odličan sagovornik na temu – kako će izgledati Svetsko prvenstvo u Kataru?
Počevši naravno od klime, jer Mundijal 2022. godine igraće se u novembru i decembru, pošto je za njegovo održavanje u standardnom terminu u Kataru jednostavno – prevruće.
Izabrane vesti
“Leti je temperatura 50 stepeni i uglavnom se živi u zatvorenom prostoru. Zimi je prijatno. Preko dana je idealna temperatura, ali uveče je sveže, pa je i na 18-20 stepeni hladno“, prepričava Stojanović u intervjuu za dnevni list Alo i nastavlja.
“Idealno vreme za fudbal. Gosti kažu da imaju osećaj kao da je sedam stepeni niža temperatura pa misle da ima 13-14 stepeni. U vreme odigravanja teniskog turnira u januaru je baš hladno i potrebna je topla jakna. Pogotovo uveče, jer stalno struji hladan vetar, brzo pada noć, oko 16 časova i još brže se zemlja ohladi. Inače, zbog pomeranja sata u Srbiji sada je vremenska razlika takva da je u Dohi dva sata unapred“.
Izbor urednika
Što se tiče objekata tu naravno nema problema. Otkako su dobili organizaciju Mundijala šeici ne samo da su napravili sedam novih stadiona, već su prokopali i metro, sagradili na desetine hotela. A ti stadioni... Čuda moderne tehnologije.
“Svi stadioni su ultramoderni, otvorenog krova, ali sa klimom. U letnjem periodu, kada su temperature 40-50 stepeni, unutar objekta temperatura je 26-28 stepeni, dok je na terenu prilično hladno“.
Sad ono najbitnije za prosečnog navijača: alkohol, da ili ne? Znamo da muslimani nisu baš pristalice opijanja.
“U Kataru je alkohol dosupan samo u specijalnim prodavnicama. Ima svega, viskija, piva, vodke, vina... Tako da to nije problem. U vreme Svetskog prvenstva organizovaće se fan zone gde će biti dozvoljen alkohol, a van njih strogo zabranjen“, raportira Stojanović.
Kad već govorimo o porocima...
“Većina Srba u Dohi je prestala da puši zbog ogrnaičenja, ali i cene paklice koja je od 4,5 evra pa naviše“.
Cigare su dakle skupe, a ostalo? Stojanović detaljno razlaže...
“Za jedan evro dobijete 4,30, a za jedan dolar 3,64 lokalnih rijala. Cena karte za metro je dva rijala, minimalna cena taksija je osam, domaća kafa, espreso i kapućino su oko 20, a pivo 0,33 je 10-15 rijala... Ovo su cene po kafićima i hotelima. U restoranima brze hrane poput Mekdonaldsa obrok je 7-10 evra, pica 15-20, obrok u hotelu 35-60 evra. Rentiranje auta je 12-50 evra po danu, dok na mesečnom nivou može da se iznajmi za 300 do 1.000 evra. Gorivo je 50 centi za litar benzina i dizela. Cene smeštaja (dvokrevetna soba) kreće se od 80 (noćenje se doručkom u hotelima sa 2, 3 i 4 zvezdice) pa do 1.000 – 2.000 evra u najluksuznijim hotelima. Napominjem, ovo su aktuelne cene koje će sigurno biti veće za vreme Mundijala“, završava Zoran Stojanović javljanje za Alo.
Uz još jednu „malu“ napomenu, u Kataru je 98 odsto ljudi vakcinisano na korona virus, svuda se ulazi sa aplikacijom koja to potvrđuje, mada još nije utvrđeno kakvi će biti propisti za ulazak u zemlju za vreme Svetskog prvenstva.
Pa ko voli – i ima – nek izvoli.