
Superliga bez plej-ofa, sledeće sezone sa 18 klubova
Vreme čitanja: 3min | uto. 28.04.20. | 14:44
Nije zvanično, ali je najrealnije...
Vlada republike Srbije donela je zvaničnu odluku, 4. maja nastavlja se ublažavanje mera u borbi protiv korona virusa, biće otvoreni kafići i restorani, u nekim mestima – kako sada stoje stvari ne u Beogradu i Nišu – počeće da saobraća i gradski prevoz, a tada će i sportisti moći da se vrate treninzima na otvorenom. Povod da sa predsednikom Zajednice superligaša Dragomirom Lazovićem proverimo kako će to uticati na nastavak fudbalskog prvenstva u Srbiji i saznamo da je trenutno najrealnija opcija da se sezona okonča bez plej-ofa i plej-auta, a da od jeseni u elitnom rangu takmičenja imamo 18 klubova.
Krenimo ipak redom, ako se 4. maja može na treninge, kad će se moći nazad na teren? Do sada se najčešće pominjao 23. maj, ali...
“U nekoj zvaničnoj formi nemamo nikakvu odluku, iz prostog razloga jer ne možemo da budemo sigurni kako će se epidemija razvijati. Ali ako se obistine ove najave i ne bude novih žarišta pa krenemo kolektivno sa treninzima od 4. maja minimum da se igrači dovedu u neki takmičarski ritam je između 18 i 21 dan. Tako i taj termin 23. maj stoji kao opcija, ali je realnije da to bude negde oko 1. juna“, kaže Lazović za MOZZART i suštinski nagoveštava da bi sezona mogla da se nastavi za vikend 30. i 31. juna.
Izabrane vesti
A u kom obliku, to je sasvim drugo pitanje, mada nije tajna da je većina superligaša za opciju da se sezona završi što pre kako bi srpski predstavnici u evrokupovima imali bar desetak dana odmora da se pripreme za kvalifikacije za međunarodno takmičenje. To bi dakle značilo da se neće igrati plej-of i plej-aut.
“Nije zvanično, ali jeste najrealnija opcija da se odigraju još ta preostala četiri kola regularnog toka sezone u Superligi i pet u Prvoj ligi Srbije i da se tu i završi. U međuvremenu da odigramo i Kup“.
Ni tu ipak nije kraj, jer se razmišlja i o drugim inovacijama.
“Predlog je i da se odigraju baraž utakmice, poslednji i pretposlednji na tabeli Superlige protiv trećeg i četvrtog na tabeli Prve lige Srbije. To bi onda dalje značilo da se sledeće godine u Superligi takmiči 18 klubova, bez plej-ofa i plej-auta naravno, a da tada ispadaju četiri kluba i da se vratimo u normalu. Trenutno bi to verovatno bila najpoštenija odluka, u duhu fer pleja“, kaže Lazović za MOZZART.
Istina, i do sada smo mogli da postavljamo pitanje o tome ima li Srbija kapacitet i za 16 elitnih klubova, a kamoli 18 i to posle krize koja će sigurno ostaviti posledice? Kvalitet će se tui definitivno razvodnjiti, ali Lazović kaže da se u Superligi trude da razmišljaju sportski. Uostalom, reč je o samo jednoj sezoni. Dugoročni planovi pre su išli ka smanjenju i profesionalizaciji Superlige, a ne proširenju. Ali u vanrednim okolnostima ideja je da se donese najmanje bolno rešenje.
Priznaje ipak Lazović, koji je i prvi čovek Javora, da će klubovi teško preživljavati naredni period.
“Iskreno, muke ćemo da imamo. Ne bih o drugima, mogu da govorim o Javoru, naš je klub prilično vezan za privredne aktivnosti, a u poslu kojim se ja bavim sa kompanijom Matis (nameštaj, prim.aut) aktivnosti su suštinski suspendovane i na domaćem i na stranom tržištu. Moramo prvo privredu da oporavimo, naravno, kad se izborimo sa svim ovim zdravstvenim pretnjama što je ipak najbitnije“, komentariše Lazović.
Dakle, da ponovimo, 18 klubova, prvi i drugi iz PLS-a (trenutno su na tim mestima Grafičar i Metalac) sigurno idu u elitu, treći i četvrti - OFK Bačka i Zlatibor Čajetina kako sada stoje stvari, ali to je prilično neizvesno - u baražu bi se sa dva poslednjeplasirana superligaša (Mačva i Rad, nije sigurna ni Inđija) borili za preostale dve pozicije. Nije još zvanično, ali je trenutno najrealniji scenario.
(FOTO: Star Sport, MN Press)