
Šta bi bilo kad bi bilo: Kome Zlatna lopta?
Vreme čitanja: 4min | sre. 22.07.20. | 13:17
U Poljskoj se negoduje zbog Levandovskog, ali nije mali spisak onih koji bi joj se takođe nadali
Prvi put u istoriji Frans Fudbal – ne računajući onaj period kad je početkom decenije nagradu delio u saradnji sa Fifom – neće neće dodeliti Zlatnu loptu na kraju sezone. To je već stara vest, ali se utisci i dalje nisu slegli. Poljska je zemlja u kojoj se tim povodom izrazito negoduje, a kako i ne bi kada Robert Levandovski igra sezonu karijere, a još može da je kruniše tripletom. Novinari uglednih listova, bivši poljski fudbaleri svesni su da je ovo verovatno bila neponovljiva prilika da 31-godišnji centarfor osvoji najznačajnije individualno priznanje u svetu fudbala. Naročito u trenutku kada Kristijano Ronaldo i Lionel Mesi, što klupski, što pojedinačno, nisu na visinama koje su im bile svojstvene godinama unazad.
Argumenti koji idu u prilog tome da bi Levandovski ušao u najuži izbor pretendenata na elitnu nagradu su brojni. Poljski centarfor sa 34 pogotka nikada nije bio ubitačniji u Bundesligi. Svaka četvrta lopta koju je u prethodnoj sezoni poslao ka protivnilčkom golu završavala je u mreži. Nizao je pogotke u proseku na 82. minuta. Trofeju u kupu doprineo je sa šest pogodaka, od čega su dva bila u finalu protiv Leverkuzena koje je završeno rezultatom 4:2. Sledeća tema, Liga šampiona. Tamo je trenutno prvi strelac sa 11 golova, ali Levandovski sigurno nema nameru tu da se zaustavi i guraće Bajern ka tronu Evrope. Možda sa još većim žarom i inatom, jer će želeti svima da pokaže ko je Zlatna lopta u sezoni kada Zlatne lopte neće biti.
Izabrane vesti
Ali uzmimo u obzir scenario u kojem Bavarci ne osvajaju triplu krunu. Ko bi tu još potencijalno mogao da bude oštećen kada je reč o renomiranom priznanju Frans Fudbala?
Kristijano Ronaldo i Lionel Mesi naravno. Jer oni su u toj kombinaciji uvek prisutni. I kada ne postižu 50, 60 golova po sezoni i kada ne gomilaju trofeje. Portugalac će uzeti titulu sa Juventusom, to je sada već izvesno. Možda će biti i kapokanonijere, po 30 golova u seriji A imaju on i Čiro Imobile. A Ronaldo obožava individualna priznanja. Tu je i nekoliko oborenih rekorda. Prvi igrač ikada koji je davao 50 i više golova u Italiji.
Ne zaboravite da su i Bjankoneri poput Bajerna u trci za “ušati” pehar. U trci je i Barselona, a u ovom trenutku deluje da je trofej prvaka Evrope jedino što bi Mesija moglo da gurne ispred konkurencije u ovoj maloj, zamišljenoj borbi za Zlatnu loptu. Argentinac za sada nema trofej u ovoj sezoni, ali je sa 25 golova overio Pićići nagradu za najboljeg strelca Primere, a sa 21 asistencijom u sezoni postao je najbolji svih vremena u tom segmentu.
Dobro, a ko još?
Karim Benzema je kaskao za Mesijem četiri pogotka, ali je uz Serhija Ramosa bio glavni arhitekta Realove titule i prvi čovek Kraljevskog kluba Florentino Perez javno je rekao da ove sezone niko nije bio na nivou Francuza. Ko malo pedantnije prati zbivanja u svetu fudbala dobro zna koliku težinu ima reč prvog čoveka Reala iz Madrida. Tu je i Serhio Ramos, on je ove sezone bio nesumnjivi vojskovođa u Realovom timu, sezonu je završio sa čak 11 ligaških golova i to mora da se poštuje.
Premijer Liga takođe ima šta da ponudi. Kandidati bi, razume se, došli iz redova šampionskog tima, uz eventualno izuzetak Kevina de Brujnea. Belgijanac bi minus u odnosu na Liverpulov trio Muhamed Salah, Roberto Firmino, Sadio Mane mogao da nadoknadi jedino Sitijevim osvajanjem Lige Šampiona, uz nekoliko onih nastupa kada se ne zna da li će vam pasovima pocepati odbranu ili udarcima mrežu. Kada je reč o Liverpulovom napadačkom trijumviratu, teško je razlučiti ko bi od njih mogao da uđe u najuži izbor jer su Salah i Mane skladno podelili golove i asistencije. Firmino je tu nešto tanji, ali doprinos Brazilca igri Liverpula je nemerljiv i često se krije upravo između redova statistike. Cela Evropa je tokom sezone na sva usta hvalila i bekove Trenta Aleksander Arnolda i Endija Robertsona, mada znamo svi koliko teško defanzivci osvajaju Zlatnu loptu, pa bi njihova imena verovatno samo krasila listu kandidata, ali ne bi bila u užem izboru.
Bundesliga, Serija A, Primera, Premijer… Red je da zaokružimo lige Petice sa, mnogi će se složiti, najmanje kompetitivnom, da na uvredimo zaljubljenike u Ligu 1. Francuska liga je prekinuta 10 kola pre kraja, Pari sen Žermen je krunisan, a odgovor na pitanje sa koliko bi golova Kilijan Mbape i Nejmar završili šampionat, nikada nećemo dobiti. Ali pošto je sve i tako na nivou teorije, prednost bi ipak imao reprezentativac Francuske koji je okruglo 30 puta pogađao na klupskom nivou u svim takmičenjima. I pride manje nervirao navijače od Nejmara.
Treba naravno razumeti da je sve prethodno napisano kategorija “Šta bi bilo kad bi bilo?“ i da je kriterijum koji bi gotovo svim fudbalerima doneo prevagu osvajanje elitnog evropskog takmičenja. A da su uslovi bili normalni, gledalo bi se i Evropsko prvenstvo.
Ovako… Deluje da je više stvar ukusa no što je moguće napraviti ozbiljnu analizu.
tagovi
Obaveštavaj me
